Скоропад Н.Я.
зав. абонементом мистецької літератури,
Войцехівська Р.А.
бібліотекар ІІ категорії
НБ КПНУ імені Івана Огієнка

Формування інформаційної культури користувачів бібліотеки ВНЗ


   

   У статті йдеться про формування інформаційної культури користувачів абонемента мистецької літератури. Автори пропонують програму формування інформаційної культури користувачів, яка відповідає специфіці занять зі студентами


   Питання бібліотечно-інформаційної грамотності були завжди актуальними. Не так давно серед науковців, бібліотечної громадськості, в сфері наукової  інформації ставилось завдання в першу чергу набуття бібліотечно-бібліографічних знань. З розвитком інформатизації, комп’ютеризації процесів у різних сферах діяльності постала необхідність розширення і поглиблення знань у цій сфері. Певний час вони обмежувались поняттями комп’ютерної грамотності, набуття навичок інформаційного пошуку. Зараз цього вже недостатньо. На перший план виступає не технічна сторона інформатизації, а гуманітарна. У той же час поза увагою вчених, громадськості, зокрема в сфері науки, освіти, культури, установ наукової інформації довгий час знаходились гуманітарні аспекти інформатизації суспільства, пов’язані з поняттям "інформаційна культура".
    Термін "інформаційна культура" з'явився на сторінках преси у 70-80-х рр. ХХ ст., а активно ввійшов до наукового обігу лише в 90-х роках. Це поняття завжди розглядалося і досліджувалося за різними аспектами: психологічним, педагогічним, методологічним, бібліотекознавчим. У наш час інформаційна культура стала самостійним науковим напрямом, яким сьогодні займаються вчені та спеціалісти різних галузей знань.  Термін "інформаційна культура" - несталий, тому що визначити, який із компонентів цього терміна - "інформація" чи "культура" є пріоритетним, майже неможливо. У багатьох випадках перевага надається інформаційній складовій. Тоді "інформаційна культура" означає комплекс знань, умінь та навичок, необхідних для виявлення, зібрання, обробки та збереження інформації в традиційному та автоматизованому режимах. Спеціалісти, висловлюючи різні думки про складові інформаційної культури, визначили сьогодні два основні компоненти: теоретико-світоглядний, до якого входять теоретичні знання про інформацію, її сутність, закони розповсюдження, розуміння її ролі в розвитку особистості та суспільства, і практичний ? вміння оперувати інформацією. Важливу роль у вихованні майбутніх освічених членів інформаційного суспільства можуть і повинні відігравати  освітньо-виховні заклади.
    Розвиток інформаційної культури починається з розуміння ролі інформації в житті суспільства. Сучасний користувач бібліотеки має усвідомлювати, наскільки важливо володіти інформацією, зберігати її, систематизувати і передавати, а також він повинен розуміти, що комп'ютери відіграють особливу роль у вирішенні цих завдань. Використання нових комп'ютерних технологій у бібліотеках ? це, по-перше, яскравий приклад застосування комп'ютерів у житті людини взагалі, а, по-друге, ? спосіб отримання інформації, приклад її ефективного зберігання та розподілу. Користувачі  наочно можуть переконатися, що електронний каталог більш компактний, ніж традиційний, а пошук у ньому здійснюється швидше та зручніше, він більш різносторонній. Використовуючи комп'ютерні інформаційні системи в бібліотеці, читачі, безперечно, розуміють важливість інформації та інформаційних технологій у житті людини.
    Один з основних елементів інформаційної культури ? знання інформаційних ресурсів. У наші дні бібліотеки є органічною частиною інформаційного суспільства. До інформаційних ресурсів бібліотек додаються машиночитні джерела інформації, а можливість підключення до міжнародних комп'ютерних мереж збагачує їх ще й світовими інформаційними ресурсами. Колекції CD-дисків, електронні книги, комп'ютерні енциклопедії, путівники, довідники з літератури, живопису, музики значно розширюють інформаційний простір студентів, готуючи їх до сприйняття інформації в новому вигляді, формуючи у них інформаційну культуру та розуміння світу як єдиного інформаційного простору.
    На сучасному етапі цивілізації, в епоху глобальної інформатизації бурхливо розвиваються комп'ютерна техніка та інформаційні технології, що стимулює розвиток інформаційного суспільства. Інформація охоплює дедалі більше галузей і стає однією з головних людських цінностей та основним ресурсом майбутнього. Тому соціальним замовленням сучасного суспільства є виховання людини, яка навчатиметься і працюватиме в умовах постійного зростання інформаційного потоку, людини з високим інтелектуальним потенціалом.
    У зв'язку з цим невід'ємною частиною загальної освіти особистості стає інформаційна культура, яка набуває особливої актуальності в умовах інформатизації. Важливу роль у вихованні майбутніх освічених членів інформаційного суспільства можуть і повинні відігравати  освітньо-виховні заклади.  Бібліотека є чи не єдиним осередком, що забезпечує користувачам  оперативний доступ до інформаційних ресурсів. У сучасній  бібліотеці  користувач починає своє перше знайомство з інформаційною культурою, і завданням  бібліотек є не тільки створення та забезпечення можливостей доступу читачів до інформаційних ресурсів, але й пошук нових підходів до підготовки користувачів, які б володіли сучасними методами багатоаспектної інформаційної діяльності.
    Основними аспектами формування інформаційної культури користувачів є:
  •  Розуміння ролі інформації в житті суспільства;
  •  Знання інформаційних ресурсів і готовність до сприйняття інформації;
  •  Вміння ефективно здійснювати пошук та вибирати інформацію з різних джерел;
  •  Здатність до аналітичної переробки, використання та створення нової інформації.

    Основа інформаційної підготовки  читача - вміння ефективно вести пошук інформації. Навчання пошуку інформації безпосередньо пов'язується з умінням користуватися довідково-бібліографічним апаратом бібліотеки. Поява комп'ютерних інформаційно-пошукових систем у бібліотеці вимагає від користувача спеціальних навичок ? розуміння представлення інформації в базах даних, уміння вибрати основну галузь пошуку, користуватися ключовими словами. Для цього необхідна  комплексна система навчання.  Це можуть бути курси навчання основ інформатики та інформаційно-бібліотечних технологій, цикли бесід та бібліографічних уроків або ігор про можливості комп'ютера в бібліотеці та про інформаційні послуги, які надаються користувачам.
    Обов'язкова складова інформаційної культури - вміння переробляти, використовувати та створювати нову інформацію. Читачі повинні вміти використовувати знання, здобуті з джерел інформації, оформляти їх та представляти у вигляді доповіді, реферату, твору, робити короткі нотатки, складати план матеріалу тощо. При цьому користувачі  мають розуміти, що інформаційний ресурс є реальною цінністю тільки тоді, коли зберігання і доступ до інформації організовані найбільш ефективним способом. У  бібліотеках потрібно проводити заняття з оволодіння бібліографічним описом, форматом запису і правилами заповнення полів у базах даних, а також залучати читачів до створення інформації в електронному вигляді. Отже, інформаційна культура сьогодні - це новий світогляд, нове мислення, а також спілкування в різних інформаційних потоках, що орієнтовано на саморозвиток та самоосвіту.
    Зміст, форми і методи інформаційної освіти користувача визначаються не тільки рівнем його культури читання, але й умовами праці в бібліотеці, нерідко ситуативними методами обслуговування: в одних випадках бібліотекар може популярно роз’яснити правила розстановки книг на полицях, принципи користування алфавітним, систематичним каталогами, картотеками статей, в інших ? необхідне знайомство з відповідними ДСТУ і документацією, що регламентують правила опису видань, а в деяких ? проводити практичні заняття з бібліографічного опису, пошуку книг за окремою тематикою або якогось видання за допомогою ДБА, з використання комп’ютерної техніки і т.ін.
    Форми навчання відрізняються способом передачі інформації, широтою охоплення аудиторії: це виставки, огляди, консультації, бібліографічні уроки та ін.
    Найбільш ефективною формою взаємодії бібліотекаря і читача є діалогове спілкування. Індивідуальне консультування має бути переважаючим у роботі з користувачами і повинно супроводжувати обслуговування в різних відділах бібліотеки.
    Позитивні результати має також інформаційна освіта користувачів в процесі виконання їх запитів, тому що користувач при цьому виявляє особисту зацікавленість у сприйманні інформації. Таким чином, довідково-бібліографічне обслуговування можна використовувати як базову форму інформаційного навчання, під час якого проходить засвоєння користувачем основ бібліографічної інформаційної грамотності, закріплення навичок самостійного пошуку літератури.
    Бібліотека активно використовує новітні інформаційні технології. Абонемент мистецької літератури вже має певний досвід виховання інформаційної культури студентів. Це досягається завдяки різним формам роботи ? від індивідуальних та групових занять з основ бібліотечно-біблографічних знань до навчання Інтернет-технологіям. Виконуючи запити, ми спостерігаємо, що наші читачі готові сприймати нові технології, алгоритми пошуку інформації.
    Розроблена нова програма з формування інформаційної культури користувачів. Програма „Основи інформаційної культури читача" має за мету допомогти користувачам оволодіти знаннями, вміннями і навичками інформаційного забезпечення навчальної, пізнавальної діяльності, раціональними прийомами самостійного пошуку інформації ручним та електронними способами.  Вона розрахована на  студентів молодших курсів, студентів-дипломників, магістрантів, які мають первинні навички роботи в бібліотеці, з бібліографічними та інформаційними джерелами. Ця програма передбачає поглиблене навчання за галузевим принципом, вивчення вузьких і вузькопрофільних тем і висвітлює такі завдання:
     Основні завдання занять зі студентами молодших курсів:
  • Закріпити вміння студентів працювати з довідковою літературою та енциклопедичними виданнями, робота з комп'ютером.
  • Система каталогів і картотек бібліотеки.
  • Панорама періодичних видань.                                                                                                 
  • Інтернет: Що? Де? Як? Електронне довідкове бюро.
        Основні завдання занять зі студентами  старших  курсів:
  • Закріпити вміння студентів працювати з різною інформацією, знаходити її в каталогах і картотеках, ЕБД та мережі Інтернет.
  • Познайомити користувачів з системою бібліотек світу та України.
  • Формувати і розвивати у студентів  знання про автоматизовані інформаційні послуги та засоби доступу до інформації.
  • Закріпити навички „навігації" в мережі Інтернет і формувати вміння користуватися, оцінювати та складати самостійно списки веб-документів.
   Мистецький абонемент використовує різноманітні цікаві форми і методи роботи з формування інформаційної культури.  Щорічно на абонементі проводиться цикл  бібліотечних уроків  "Книга і комп'ютер в інформаційному суспільстві: сучасне і майбутнє", нетрадиційні бібліотечні уроки, огляди-дискусії "Бібліотека, освіта, Інтернет",  "Сам собі бібліограф", "З  комп'ютером на ти".
    Крім того, в абонементі мистецької літератури працює гурток "У світ мистецтва з комп'ютером",  де за допомогою мультимедійних засобів  студенти мандрують музеями світу, отримуючи інформацію про образотворче мистецтво, слухають класичну і сучасну  музику, переглядають фрагменти театральних вистав. Заняття гуртка – лекційно-практичні. Місце проведення – комп’ютерний клас. Лекції проводяться з використанням слайдів, що робить їх більш наочними та цікавими. Обов’язковим і важливим елементом є практичні заняття, які дозволяють закріпити здобуті навички. В ході проведення занять виявляється значний інтерес користувачів до засвоєнння навичок роботи з електронними ресурсами. Практика показала, що проведення занять дає позитивний результат: значно збільшилась кількість користувачів, які зацікавились літературою з мистецтва на електронних носіях.
    Аналізуючи статті фахових журналів "Библиотека", "Бібліотечна планета", "Вісник Книжкової палати", "Світ бібліографії" з формування інформаційної культури,  ми прийшли до висновку, що  покращення  діяльності бібліотек з формування інформаційної культури користувачів має вирішуватись у загальнодержавному масштабі. У сучасних  бібліотеках необхідно створити систему безперервного навчання користувачів сучасним інформаційним технологіям, яка б допомогла підготувати їх до роботи з новими видами інформації, змінювала б та розвивала їхній інформаційний світогляд.

Література

  1. Бабич В. Роль бібліотек в інформатизації суспільства і підвищенні інформаційної культури  //  Бібліотечна планета. - 1998. - № 1 .- С.17-20.
  2. Воробьев Ю. Молодежь в информационном обществе.- М.: Молодая гвардия,1990.- 255 с.
  3. Рогова П.І.Соціальне призначення і функції освітянських бібліотек України // Бібліотечна планета.- 2001.- №1.- С. 26-28.
  4. Рубан А. Науково-методичне забезпечення формування інформаційної культури учнів //
  5. Вісник Кн. палати.- 2006.- №7.- С.19-21
  6. Щукіна Т. Медіацентр для дітей та юнацтва //Вісн.Кн. палати. - 2003.- №9.- С.3-8.
  7. Щукіна Т. Формування інформаційної культури юної осо-бистості в умовах інформатизації бібліотеки // Вісн. Кн. палати.-2003.№1.- С.29- 31.

 

 

 

 

Т. М. Опря, завідувач
    науково-бібліографічного відділу
    НБ КПНУ імені Івана Огієнка
   

Науково-бібліографічна діяльність наукової бібліотеки Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка

   У статті висвітлюється досвід науково-бібліографічної діяльності наукової бібліотеки університету, спрямованої на накопичення і створення інформаційних ресурсів та забезпечення вільного і необмеженого доступу до них.


   Головним завданням науково-бібліографічної діяльності бібліотеки вищого навчального закладу є створення системи бібліотечно-інформаційного забезпечення навчально-виховного процесу та наукової роботи вишу, яке передбачає наукове формування бібліографічних баз даних як на традиційних (каталоги, картотеки), так і на електронних носіях інформації; створення науково-допоміжної, рекомендаційної бібліографічної продукції з актуальних питань на паперових і електронних носіях інформації; забезпечення бібліографічного обслуговування користувачів з використанням масового та індивідуального інформування. Про важливість питання, що розглядається, свідчить цілий ряд наукових праць [1, 2, 5, 6, 7].
    "Статут Кам'янець-Подільського національного університету", 20 лютого 2008 року прийнятий на зборах колективу, зафіксував бібліотеку серед підрозділів (навчальний та навчально-методичний відділи), що забезпечують кожен своїми засобами навчальний процес, у статусі наукової.
    Цим було повернуто бібліотеці статус наукової, в якому вона перебувала ще з 20-х років минулого століття. Нове положення про бібліотеку зафіксувало не тільки діяльність підрозділу в складі національного університету в статусі наукової, а й визначило основні напрями наукової праці бібліотечного колективу: посилення рівня науковості бібліографічної діяльності та методичної роботи, як і науково-дослідницької роботи з питань книгознавства, бібліотекознавства, історії бібліотечної справи" [3, с. 7, 8].
    Важливим напрямом діяльності наукової бібліотеки ВНЗ в сучасних умовах є удосконалення традиційних носіїв довідково-пошукового апарату, який складається із системи каталогів і картотек та пошук нових форм донесення інформації до користувачів. Сукупність планомірно організованих бібліотечних каталогів та бібліографічних картотек розкриває бібліотечний фонд в різних аспектах. Вагоме місце в інформаційному, довідково-бібліографічному обслуговуванні займають картотеки. Складовою частиною ДБА нашої бібліотеки є традиційна універсальна систематична картотека статей (СКС) з періодичних видань і збірників, яка нараховує близько 800 тис. карток та тематичні картотеки, зокрема, такі як "Наукові праці викладачів університету", "Краєзнавча картотека", "Літературне Поділля" тощо. Окрім центральної систематичної картотеки, у кожному з підрозділів бібліотеки ведуться тематичні  картотеки, створені згідно профілю факультету, що є надзвичайно актуальним в наближенні інформації до користувача. До прикладу, у відділі рідкісних видань створено такі тематичні картотеки: "Записки Кам'янець-Подільського сільськогосподарського інституту", "Подольские губернские ведомости" (зміст); у читальному залі історичного факультету сформована картотека, яка відображає основні теми історії України та всесвітньої історії, що вивчаються студентами згідно програми тощо.
    Поряд з традиційними поетапно впроваджуються в практику роботи бібліотеки нові комп'ютерні, автоматизовані технології – 2007 року відкрито комп'ютерний читальний зал (завідуюча М. І. Шахова); у комп'ютерному режимі працюють бібліотечні підрозділи фізико-математичного, педагогічного, економічного факультетів, бібліотека мистецької літератури (Л. В. Огороднікова, Т. В. Сологуб, Н. О. Козак, Н. Я. Скоропад); формується електронний каталог, який розпочав роботу на внутрішньому web-сайті університету з 3 червня 2009 року і відкрився віддалений доступ до нього; розповсюджується онлайнове обслуговування та використання CD-ROM ресурсів, бібліотека електронних видань має понад 5 тис. назв підручників, посібників, монографій. На офіційному сайті університету розміщена сторінка наукової бібліотеки, де представлена така інформація про бібліотеку:
  • історія;
  • відомості про бібліотечні підрозділи, режим роботи;
  • події та акції, що відбуваються в бібліотеці;
  • сторінка читача (що потрібно для запису до бібліотеки, як знайти необхідну інформацію про наявність у бібліотеці потрібних документів, правила користування дипломними та магістерськими роботами, як діяти при втраті книги);
  • віртуальна виставка;
  • перелік видань, що містяться в обмінному фонді;
  • інформація про нові надходження літератури, рекомендовані списки літератури;
  • електронні видання, підготовлені працівниками бібліотеки;
  • інформаційні ресурси;
  • видавнича діяльність.
   Згідно ухвали ректорату з питаня "Дотримання працівниками і студентами університету законодавства України з питань використання інформаційних ресурсів та інформаційно-телекомунікаційних мереж" та з метою поширення відомостей про університет та пропагування навчання в ньому, працівниками бібліотеки подаються матеріали на цю сторінку.
    Важливою складовою бібліографічної діяльності бібліотеки є бібліографічне обслуговування в режимі "запит-відповідь". Основним змістом довідково-бібліографічного обслуговування є виконання бібліографічних довідок як в усній, так і в письмовій формі, надання бібліографічних консультацій. Протягом року виконується понад 10 тис.довідок, число яких значно зросло з відкриттям комп'ютерного читального залу.
    Бібліографічна діяльність нерозривно зв'язана з науковою. Створення інформаційної продукції у сфері бібліографічної та науково-бібліографічної діяльності потребує аналітико-синтетичної переробки змісту первинних документів і спрямована на згортання первинної інформації для зручності використання її в процесі створення інформаційної продукції. Вторинний документ є результатом аналітико-синтетичної обробки одного чи кількох первинних документів з метою пристосування інформації до інформаційних потреб користувача. Працівники наукової бібліотеки університету докладають чимало зусиль, щоб не тільки зробити доступним для користувача книжковий фонд бібліотеки, але й надавати відомості про розвиток науки в університеті, про сам навчальний заклад, його вчених, діяльність наукових шкіл тощо.
    Насамперед, це створення бібліографічних посібників. Одним з перших вийшов друком бібліографічний покажчик "Бюлетень з проблем вищої школи" (2003 р.), 2009 року виходить 6-й випуск цього покажчика. До нього включено матеріали, які відображають проблеми освіти у вищій школі України та зарубіжних країн за періодичними виданнями, що надходять до бібліотеки протягом року. Він містить такі структурні елементи: нормативні документи з питань вищої освіти, вища атестаційна комісія України, вища освіта і Болонський процес, загальні питання, навчання і виховання у ВНЗ. Окремий розділ "Наукові праці викладачів Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, опубліковані у поточному році" інформує про наукові досягнення викладачів вишу.
    2005 року з ініціативи директора бібліотеки, доктора історичних наук, професора В. С. Прокопчука започатковано видання "Календаря знаменних і пам'ятних дат Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка", перший випуск якого вийшов друком 2006 року. Дане довідково-бібліографічне видання ставить за мету привернути увагу до визначних подій, що сталися за 90 років функціонування закладу та ювілеїв працівників університету. Календар популяризує імена працюючих викладачів, ветеранів університету, відомих громадсько-політичних і культурно-освітніх діячів України, причетних до створення та функціонування найдавнішого навчального закладу на Поділлі, сприяє популяризації наукових праць ювілярів,  привертає увагу студентської молоді до важливих подій університетського життя і виконує роль рекомендаційного покажчика.
    До наукових видань, присвячених історії університету, авторами яких є ректор університету, кандидат історичних наук, професор О. М. Завальнюк і кандидат історичних наук, доцент О. Б. Комарніцький, працівники науково-бібліографічного відділу склали бібліографічний список публікацій, який щороку поповнюється новими документами. До ювілею університету, який 22 жовтня 2008 року відзначив своє 90-ліття, було вирішено підготувати і видати друком бібліографічний покажчик "Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка (1918-2008)". На основі вказаного списку підготовлено до друку дане видання. Матеріал систематизовано в хронологічному порядку, в межах кожного року – в алфавітному порядку, в кінці вміщено іменний покажчик. Вагомий внесок у підготовку до друку зробив ректор університету О. М. Завальнюк, який розробив історіографічний огляд вказаних джерел (1667 назв), відзначив основні віхи розвитку закладу, очолив редакційну колегію видання. Покажчик містить бібліографічну інформацію про друковані видання, статті, які розкривають етапи становлення і розвитку найдавнішого на Поділлі вищого навчального закладу й хронологічно охоплює 1918-2008 роки.
    Вагомий внесок у науково-бібліографічну роботу нашої бібліотеки робить директор, доктор історичних наук, професор В. С. Прокопчук. Це, насамперед, організаційні питання, пов'язані з плануванням та фінансуванням бібліографічних покажчиків, науковим та бібліографічним їх редагуванням, координацією зусиль різних підрозділів і служб з цього питання. Крім того, як учений, краєзнавець, Віктор Степанович особисто працює над популяризацією літератури, підготовкою бібліографічних посібників. Зокрема, 2008 року разом з докторантом Ю.В. Телячим підготував до друку книгу, присвячену 115-ій річниці від дня народження Микити Павловича Годованця "Годованець М. П. Поезії 1917–1920 рр." (Хмельницький, 2008. – 78 с.), виступив відповідальним редактором і автором передмови "Шлях до істини", ініціював проведення зусиллями бібліотеки та факультету української філології і журналістики  літературних читань "Відомий і невідомий Микита Годованець", з участю письменників – лауреатів премії ім. М. П. Годованця, до програми яких включена серед іншого презентація вказаної книги. До 430-річчя від дня народження М. Смотрицького разом з директором Дунаєвецької районної бібліотеки підготував і видрукував науково-популярне видання "Я спасення шукав для народу" (Мелетій Смотрицький в долі України) / В. С. Про-копчук, Т.К. Прокопчук; наук. ред. О. М. Завальнюк. (Кам'янець-Подільський, 2008. – 64с.), разом з групою викладачів університету, працівників Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Островського та  Дунаєвецької районної бібліотеки провів круглий стіл у смт Смотрич, присвячений ювілейній даті. До ювілею університету в серії "Керівники навчального закладу" Віктор Степанович видав книгу "Кондрацький Франц Андрійович – ректор Кам'янець-Подільського інституту народної освіти". (Кам'янець-Подільський, 2008. – 72 с.). За його участі підготовлений у співпраці з відділом бібліографії і краєзнавства Російської національної бібліотеки (Санкт-Петербург) зведений каталог і розпис змісту усіх 12-ти випусків "Трудов Подольского епархиального историко-статистического комитета" за 1876–1916 рр. З ініціативи директора бібліотеки за останні роки проведено три науково-практичних конференції та круглий стіл. За матеріалами міжнародної науково-практичної конференції "Бібліотека вищого навчального закладу – центр науково-інформаційного забезпечення підготовки національних кадрів" видано друком перший випуск серійного збірника "Наукові праці Кам'янець-Подільського національного університету. Серія: Бібліотекознавство. Книгознавство "(Кам'янець-Подільський, 2007. – 400 с.), відповідальним редактором якого є Віктор Степанович. У співпраці з ученим секретарем бібліотеки Л. Ф. Філінюк підготовлене до друку наукове видання "Бібліотека Кам'янець-Подільського національного університету: роки становлення й розквіту : історичний нарис / В. С. Про-копчук, Л. Ф. Філінюк; Кам'янець-Подільський національний університет, Наукова бібліотека. – Кам'янець-Подільський, 2009. – 284 с." У книзі вперше розкрито історію наукової бібліотеки найдавнішого навчального закладу Поділля, діяльність кількох поколінь бібліотечних працівників впродовж 1918-2008 рр.
    Останнім часом спостерігається зростання інтересу до вивчення творчої спадщини педагогів як минулого, так і сучасності. Ми отримуємо біобібліографічні покажчики про життя і діяльність видатних педагогів світу і України, видані ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, НБУ ім. Вернадського та іншими бібліотеками, часто використовуємо їх у своїй роботі, а також інформуємо користувачів про дані видання. Організували постійно діючу виставку "Нові довідкові видання", робимо огляди вказаної літератури на сторінках університетської газети "Студентський меридіан". Врахувавши досвід колег, розпочали випуск нової серії бібліографічних покажчиків під назвою "Постаті в освіті та науці". Цілком згідні з думкою колег Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка про те, що біобібліографічні покажчики цієї серії мають дуже велике значення, оскільки вони відображають науковий та культурний рівень закладу, важливі сфери життя окремих особистотей, а особистість у житті науки має не менше значення, ніж у житті взагалі [1, с. 11]. Структура цих покажчиків включає статті колег про життєвий і творчий шлях вчених, основні дати життя і діяльності, почесні відзнаки, які мав вчений за період своєї творчої праці. Покажчики укладаються за хронологічним принципом, охоплюють усі друковані праці, художні твори, окремі публікації вчених та літературу про них, допоміжні покажчики тощо. До цієї роботи долучилися працівники всіх підрозділів бібліотеки. Першим у цій серії вийшов друком покажчик, підготовлений бібліотечними працівниками абонемента фізико-математичного факультету Конет Іван Михайлович (до 30-річчя науково-педагогічної діяльності) : біобібліогр. покажч. / [уклад.: Л. В. Огороднікова, О. В. Гавва, О. С. Толков]. – Кам'янець-Подільський : Кам'янець-Поділ. нац. ун-т, ред-вид-від., 2008. – 47 с. 2009 року виходить 11-й випуск цієї серії. З метою організації цієї роботи на належному науковому рівні завідувач науково-бібліографічного відділу Т. М. Опря підготувала методичні рекомендації "Основні правила складання біобібліографічних посібників", які були роздруковані і роздані керівникам підрозділів. Провідний бібліограф В. М. Пархоменко підготувала методичні рекомендації "Бібліографічний опис документів (відповідно до чинного ДСТУ ГОСТ 7.1:2006)", які оприлюднила на спеціально організованому семінарі-практикумі. Електронний варіант цього документа розташовано на сторінці бібліотеки, ним можуть скористатися в будь-якому підрозділі університету.
    Важливою складовою науково-допоміжних бібліографічних посібників є бібліографічні списки літератури. Працівники всіх підрозділів бібліотеки готують рекомендаційні списки літератури до ювілейних дат видатних діячів освіти, науки, культури. З досвіду видно, що цей вид роботи досить дієвий і отримав схвалення з боку науковців. Так, наприклад, до 150-річчя від дня народження С. Русової, І. Франка, 125-річчя від дня народження І. І. Огієнка, 100-річчя Степана Бандери, 75-річчя Голодомору в Україні та ін. підготовлені такі списки, подані до газети "Студентський меридіан" та на кафедри. Багато хто скористався цією інформацією для написання наукових праць.
    Велика увага приділяється такому виду роботи, як проведення занять з "Основ наукових досліджень". Цей курс читається на всіх факультетах викладачами, які запрошують провідного бібліографа В. М. Пархоменко проводити заняття на тему "Методика бібліографічної роботи". Протягом року проводиться близько 10 занять зі студентами старших курсів та магістрантами, на яких як в теоретичній, так і в практичній формі розглядаються основні правила бібліографічного опису, складання списків літератури тощо. Для студентів перших курсів працівники усіх підрозділів проводять бібліотечно-бібліографічні уроки. Зазвичай вони проходять у перші дні навчання і знайомлять першокурсників з історією бібліотеки, її структурними підрозділами, правилами користування бібліотечними фондами тощо.
    Бібліотечні працівники беруть активну участь у підготовці до наукових конференцій, які проводяться в університеті. Це, зокрема, підбір літератури до наукових статей, консультації з правил бібліографічного опису, складання пристатейної бібліографії, індексування наукових праць за таблицями УДК, організація книжкових виставок, тематичні огляди літератури.  Так, останнім часом працівниками науково-бібліографічного відділу були організовані такі виставки:
  • "Ювілею університету – науковий доробок викладачів". До 90-річчя з  часу заснування Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, 22 жовтня 2008 року. Представлено 765 документів. Виставку переглянули понад 200 чол.
  • "Геноцид: Голодомор 1932-1933 рр." До Всеукраїнської науково-практичної конференції, приуроченої 75-річчю Голодомору в Україні і, зокрема, на Хмельниччині, яка відбулася в конференцзалі університету 20-21 листопада 2008 року. Представлено 95 документів. Виставку відвідало 110 чол.
  • "Науково-методичний доробок фізико-математичного факультету". До Всеукраїнської науково-практичної конференції, 14 квітня 2009 року. Представлено 315 документів. Виставку відвідали 120 чол. Виставка організована спільними зусиллями викладачів і бібліотечних працівників абонемента фізико-математичного факультету та працівників науково-бібліографічного відділу.
  • "100 років спорту на Поділлі". До Всеукраїнської наукової конференції, 6 квітня 2009 року. Представлено 157 документів. Виставку відвідали 100 чол. Організована працівниками центрального абонемента бібліотеки і науково-бібліографічного відділу при підтримці викладачів факультету фізичної культури.
   Також самі бібліотечні працівники беруть активну участь у конференціях: міжнародних, всеукраїнських, регіональних, присвячених питанням бібліотекознавства.
    На високому рівні науково-бібліографічна робота ведеться провідним бібліотекарем Надією Дмитрівною Казєвою, яка 2005 року очолила відділ рідкісних видань, переданих бібліотеці ВНЗ з обласного державного архіву на початку 2004 року. Фонд, який налічує понад 24 тис. документів, систематизовано за таблицями ББК, створено алфавітний і систематичний каталоги, тематичні картотеки. Надія Дмитрівна приділяє велику увагу розкриттю фонду – подає інформацію про раритети, зібрані у фонді, до університетської, місцевих та обласних газет, пише наукові статті, професійно обслуговує користувачів. Неодноразово науковці, які приїздять до нашого міста з різних місць України, Росії та зарубіжних країн попрацювати з виданнями цього фонду, висловлюють їй подяки на шпальтах газет. Дбає вона також про розкриття змісту деяких важливих видань. Так, наприклад, підготувала алфавітний покажчик до "Подольских епархиальных ведомостей", разом з директором бібліотеки підготувала до друку покажчик "Трудов Подольского епархиального историко-статистического комитета" (1-ХІІ вип.), який складається з алфавітно-предметного, іменного та географічного покажчиків. Готує до друку покажчик періодичних видань (газет) фонду, в якому буде відображено період Української національно-демократичної революції (1917-1920 рр.).
    Важливим видом науково-бібліографічної діяльності бібліотеки є створення реферативної інформації. З метою формування повноцінного галузевого інформаційного ресурсу з психолого-педагогічних питань на корпоративних засадах та згідно листа від 10.11.2008 р № 27/350 Президента АПН України В. Г. Кременя щодо участі університетів у формуванні всеукраїнського реферативного ресурсу, у загальнодержавній реферативній базі даних "Україніка наукова" та її паперовому варіанті, Українському реферативному журналі "Джерело". Сер. 3. Соціальні та гуманітарні науки. Мистецтво, - на ім'я ректора університету О. М. Завальнюка отримано лист від  директора ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського П. І. Рогової з пропозицією співпраці. Питання реферування наукових праць викладачів університету було обговорено з керівництвом бібліотеки на засіданні ректорату, прийнято рішення дати згоду готувати і надсилати реферати праць науковців Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, опублікованих у періодичних виданнях, затверджених ВАК до ДНПБ України ім. В.О. Сухомлинського. Відповідальною за реферативну інформацію призначено завідувача науково-бібліографічного відділу Т. М. Опрю, яка 28-29 квітня 2009 року пройшла стажування у м. Києві і приступила до цієї важливої роботи. Згідно з "Угодою про інформаційну співпрацю" між ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського та науковою бібліотекою Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, інтелектуальний власник надає інформацію про такі наукові видання: "Вісник Кам'янець-Подільського національного університету. Корекційна педагогіка і психологія"; "Проблеми дидактики історії : зб. наук. праць". Перше з цих видань прореферовано, інформація надіслана замовнику. Нещодавно отримали відповідь, в якій зроблена робота оцінена досить позитивно. Триває робота над реферуванням другого видання.
    Отже, у науковій бібліотеці Кам'янець-Подільського національного університету закладено основи організації науково-бібліографічної роботи. Створено довідково-бібліографічний апарат (ДБА) та систему бібліографічних посібників, систематично проводиться довідково-бібліографічне обслуговування та бібліографічне інформування як у традиційній, так і в електроннній формі. В майбутньому необхідно приділяти особливу увагу запровадженню новітніх інформаційних технологій у бібліографічному обслуговуванні користувачів.

Література

  • Банделюк Г. Видавнича діяльність наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка / Г. Банделюк, Г. Чопик // Вісн. Кн. палати. – 2007. – № 8. – С. 10–11 ; № 9. – С. 10–12.
  • Кушнаренко Н. М. Наукова обробка документів : підручник / Н. М. Кушнаренко, В. К. Удалова. – 3-тє вид., стер. – К. : Знання, 2006. – 331 с. – (Вища освіта ХХІ століття).
  • Наукові праці Кам'янець-Подільського національного університету : Серія : Бібліотекознавство. Книгознавство / Кам'янець-Подільський національний університет, Наукова бібліотека ; редкол. : О. М. Завальнюк (голова), В. С. Прокопчук (відп. ред.) та ін. – Кам'янець-Подільський : Кам'янець-Поділ. нац. ун-т, 2008. – Вип. 1. – 400 с.
  • Опря Т. М. Довідково-бібліографічні видання науково-бібліографічного відділу бібліотеки Кам'янець-Подільського національного університету / Т.М. Опря // Наукові праці Кам'янець-Подільського національного університету. Серія : Бібліотекознавство. Книгознавство / редкол. : О.М. Завальнюк (голова), В.С. Прокопчук (відп. ред.) та ін. – Кам'янець-Подільський, 2008. – Вип. 1. – С.266–270.
  • Палащина Н. Бібліографічна діяльність ДНПБ України імені В. Сухомлинського / Н. Палащина, О. Углова // Вісн. Кн. палати. – 2006. –№ 6. – С. 18–20.
  • Пономаренко Л.О. Формування системи бібліографічних посібників у ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського / Л. О. Пономаренко // Педагогіка і психологія. – 2006. – № 3 (52). – С.137–145.
  • Рогова П. Науково-дослідна та науково-методична діяльність Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. Сухомлинського в контексті модернізації освіти в Україні /   П. Рогова // Вісн. Кн. палати. – 2007. – № 11. – С.23–29 ; № 12. – С. 32–36.
  • Шульга О. Інформатизація бібліотечної справи: суспільна потреба та етапи становлення / О. Шульга // Вища освіта України. – 2007. – № 3. – С.75–79.


частина 1      частина 3