Міністерство освіти і науки України
    Хмельницький національний університет
    Наукова бібліотека




Бібліотека
в освітньому просторі



Інформаційний бюлетень № 8





Хмельницький
2009

Видається за рішенням методичної ради наукової бібліотеки
Хмельницького національного університету
від 28.09.2004р.



Головний редактор — директор наукової бібліотеки ХНУ
Айвазян О.Б.



Редколегія: Мацей О.О., Онищук Т.К., Петрицька В.М., Костюк О.О., Прокопчук В.С.

Відповідальний за випуск — Мацей О.О.

Бібліотека в освітньому просторі: інформаційний бюлетень для працівників бібліотек ВНЗ ІІІ – IV рівнів акредитації державної форми власності Хмельницької області. №8. - Хмельницький, 2009. - 84 с.


   У восьмому випуску бюлетеня висвітлюється досвід роботи наукової бібліотеки Кам'янець-Подільського національного університету ім. І.Огієнка, яка  входить в Хмельницьке обласне методичне об'єднання бібліотек ВЗО. Відображено матеріал, що стосується пріоритетних напрямів та перспектив діяльності книгозбірні в сучасних умовах, управлінських аспектів наукової бібліотеки КПНУ, обслуговування користувачів у центральному абонементі бібліотеки університету, формування інформаційної культури користувачів, науково-бібліографічної діяльності, організації та збереження фондів, пропаганди естетичного виховання читачів засобами просвітницької роботи.
    Призначене широкому загалу працівників бібліотек вищої школи. Матеріал подається в авторському варіанті.

ЗМІСТ

Слово редактора 4
Філінюк Л.Ф. Наукова бібліотека Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: пріоритетні напрями та перспективи діяльності в сучасних умовах 6
Бунда В.М.Управлінські аспекти наукової бібліотеки Кам’янець-Подільського  національного університету ім. Івана Огієнка 18
Скоропад Н., Войцехівська Р.А.Формування інформаційної культури користувачів бібліотеки ВНЗ 29
Опря Т.М.Науково-бібліографічна діяльність наукової бібліотеки Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка 37
Резнічук Л.В.Обслуговування користувачів у центральному абонементі наукової бібліотеки університету 50
Литвиненко О.В.Організація, збереження та захист бібліотечних фондів 58
Грінішина І.І. Пропаганда естетичного виховання читачів засобами просвітницької роботи у бібліотеках ВНЗ 64
Лук’янчук І.М. Ефективність використання періодики в читальному залі факультетів психології і соціальної та корекційної педагогіки і психології Кам’янець-Подільського національного університету ім. І. Огієнка 69
Крючкова Н.Д. "Обзоры Подольской губернии" як джерело історії бібіотечної справи в Подільській губернії 90-х років ХІХ — початку ХХ століття 74
Корисна інформація 83


Слово редактора

Айвазян О.Б.,
директор наукової бібліотеки
Хмельницького національного університету

   На порозі третього тисячоліття бібліотеки ВНЗ починають відчувати сильну взаємодію глобалізації освіти та інформатизації простору вищої школи. Це явище потребує безперервної модернізації в відповідності з навчальним процесом і все більш високої інформаційної культури споживачів бібліотечних послуг. Необхідність підтримки високого рівня університетської науки і системи вищої освіти висуває особливі вимоги до бібліотек як структурних підрозділів університету, які сприяють перетворенню інформації в знання. В інформаційній підтримці освітньої та наукової діяльності  вищих навчальних закладів велику увагу приділяють бібліотекам як установам, які накопичують, систематизують, організовують та надають у користування величезні масиви інформаційних ресурсів; допомагають у пошуку та відборі інформації; проводять інформаційну та просвітницьку роботу. Адже бібліотеки — це скарбниці знань, які покликані разом з університетом здійснювати підготовку свідомої національної інтелігенції, виховувати її духовну еліту, примножувати культурний потенціал, що забезпечить високу ефективність діяльності майбутніх спеціалістів.
    Не є вийнятком і бібліотеки  Хмельницького обласного методичного об'єднання, як важлива складова загального культурного процесу в країні, які відіграють значну роль в інтелектуальному зростанні молоді через читання та книгу. Усі бібліотеки ВЗО проводять величезну роботу відповідно до своїх функціональних обов'язків. Робота книгозбірень цікава, в діяльності кожної із них є своя родзинка. На сторінках цього випуску інформаційного бюлетеня вміщено матеріал з досвіду роботи наукової бібліотеки Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. У 2008 році цій бібліотеці, яка є однією з найбільших за обсягом фондів серед книгозбірень області та Правобережної України, було повернуто статус наукової, в якому вона перебувала ще з 20-х років минулого століття і який втратила у круговерті реформ та реорганізацій. А 23 червня, рішенням Хмельницької обласної адміністрації та обласної ради, бібліотеку університету відзначено премією імені Мелетія Смотрицького в галузі бібліотечної роботи за вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи, популяризацію української мови та літератури, видання змістовних інформаційно-бібліографічних видань.

Л. Ф. Філінюк,
вчений секретар НБ
КПНУ ім. Івана Огієнка

Наукова бібліотека Кам’янець-Подільського національного
університету імені Івана Огієнка: пріоритетні напрями та
перспективи діяльності в сучасних умовах

У статті розкриваються пріоритетні напрями діяльності наукової бібліотеки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка в сучасних умовах, пошуки шляхів і засобів удосконалення бібліотечного та інформаційно-бібліографічного забезпечення підготовки фахівців і здійснення наукових досліджень, трансформації її у сучасний науково-інформаційний центр

   Реформування вищої школи, впровадження у її діяльність новітніх освітніх технологій, передбачених приєднанням до Болонського процесу [1, с.136], з одного боку, і набуття бібліотекою Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка статусу наукової – з іншого [2, с. 135], істотно посилюють її роль і значення в інформаційному забезпеченні та супроводі навчально-методичної і науково-дослідної діяльності одного з найстаріших у південно-західному реґіоні України вищого навчального закладу. Більше того, 90-річна історія університету переконливо засвідчує, що його якісні зміни і трансформації відбувалися в нерозривному зв’язку з позитивним поступом книгозбірні як органічної ланки формування належного інформаційно-освітнього середовища.
    Нові сучасні завдання і перспективи, в свою чергу, зумовлюють не лише необхідність забезпечення високої якості продукту, а й систематично його поліпшувати [3, с. 5]. І це закономірно, адже бібліотека і ВНЗ функціонують в одному інформаційному просторі і виступають для студентів єдиним джерелом знань. Тому ефективність сприяння інноваціям у навчально-виховному процесі значною мірою залежить і від стану партнерських взаємовідносин книгозбірні і вишу [4, с. 29].
    У сучасній вітчизняній і зарубіжній бібліотекознавчій літературі науковий статус бібліотеки визначається за такими важливими критеріями: по-перше, коли головним завданням книгозбірні виступає обслуговування науковців і інших висококваліфікованих працівників; по-друге, якщо вона в своїй діяльності застосовує наукові методи формування інформаційних ресурсів; по-третє, за умови, якщо в її роботі ключовим є вивчення потреб користувачів, розкриття змісту фондів і науково обґрунтоване використання бібліотечних ресурсів для їх задоволення.
    До типологічних характеристик наукової бібліотеки провідні науковці відносять: принцип історичної спадкоємності; склад фондів; характер інформаційних потреб користувачів і читацьких інтересів; структуру обслуговування користувачів; штат співробітників; розробку проблем бібліотекознавства; оприлюднення результатів наукових досліджень; створення регламентуючих документів тощо.
    Однією з найбільш істотних ознак нашої бібліотеки виступає історична спадкоємність, її багате і неповторне минуле та органічний і нерозривний зв’язок з поступом й структурними змінами, які вона пережила разом із усім колективом університету за 90 років існування. З самого початку прикметним було те, що налагодження роботи університетської книгозбірні стало пріоритетним напрямком діяльності першого ректора професора Івана Огієнка, переконаного в тому, що без книги немає університету, який не тільки підібрав кращих фахівців бібліотечної справи України – Івана Сливку, Степана Сірополка, Лева Биковського, Юрія Гудзія, Миколу Плевако, Михайла Пащенка, Юхима Сіцінського, Михайла Ясинського та інших, а й доклав великих зусиль для формування її потужного фонду, заклавши перший камінь у фундамент її наукового статусу власними книгами. Естафету першочергової уваги до розвитку і повноцінного функціонування бібліотеки підхопили наступні ректори й перетворили її в справжній центр освітнього та духовно-культурного зростання багатьох поколінь студентів.
    В сучасних умовах винятково важливе значення має продовження цієї традиції і тим самим забезпечення належної реалізації нових підходів в організації діяльності бібліотеки.
    Характеризуючи другий критерій – склад фондів, слід особливо наголосити, що з першого дня її фонд формували  найбільш важливою науковою і навчально-методичною літературою як головного засобу професійного становлення студентів і налагодження наукових студій.
    Загалом лише за два роки, на час першої реорганізації університету книжковий фонд бібліотеки зріс від перших 114 книг, подарованих ректором, до майже 36 тисяч примірників. У його складі нараховувалося більше 17286 подарованих примірників різноманітної літератури – наукові історичні, філософські, математичні, географічні, економічні праці, зібрання класичної філології, старовинні польські видання, книги з українського національного питання, французька вольтерівська енциклопедія та інші. Найціннішими в книжковому фонді бібліотеки були стародруки, кількість яких у жовтні 1920 року сягнула 814 тoмів, у тому числі 45 не датованих, 24 – XVI, 82 – XVII і 663 – XVIII століть.
    Отже, завдяки наполегливій праці багатьох подвижників, зокрема, енергійності та професіоналізму І. Г. Сливки, Ю. Й. Сіцинського, М. А. Плевако, С. О. Сірополка, Л. У. Биковського, М. І. Ясинського, у перші роки діяльності Кам’янець-Подільського державного українського університету була сформована і функціонувала фундаментальна бібліотека, яка все більше відповідала вимогам аналогічних підрозділів, що діяли в старих університетських центрах України. Книжковий фонд бібліотеки формувався з урахуванням завдань підготовки національних кадрів і замовлень професорів, викладачів. Ріст книжкових фондів, організація доставки літератури з ближчих і віддалених населених пунктів, у тому числі з-за кордону, оформлення каталогів, організація роботи читальні, створення факультетських бібліотек і налагодження їх роботи, підвищення фахового рівня працівників, поширення бібліографічних знань серед студентства, створення Бібліотечної ради, інші важливі напрями діяльності книгозбірні стали можливими завдяки безпосередній опіці з боку ректора професора І. І. Огієнка, скоординованій діяльності працівників книгозбірні та всього колективу університету. Коротка у часі, але плідна за змістом діяльність бібліотеки Кам’янець-Подільського державного українського університету забезпечила їй особливе місце в історії освіти і бібліотечної справи доби визвольних змагань.
    Традиції багатоканального підходу до формування книжкового фонду бібліотеки і розгляду його як пріоритетного напрямку і винятково важливої загальної справи всього колективу та кожного працівника, зокрема, знаходили своє продовження на всіх етапах розвитку навчального закладу. Тим більше, що кілька разів через політичні причини та воєнні лихоліття фонд бібліотеки доводилося створювати майже заново.
    Фонд бібліотеки станом на березень 2009 року налічував понад 930 тис.  документів і є без перебільшення багатогалузевим та науковим. Адже близько 348,04 тисячі або 37,48 відсотка документів – це наукова література. До того ж, у її числі майже 30 тисяч рідкісних видань, які слугують базою наукових, краєзнавчих, книгознавчих і бібліографічних студій [5, с. 292].
    Комплектування бібліотеки постійно перебуває в центрі уваги колективу і проводиться з урахуванням сучасних реалій. По-перше, враховується те, що в університеті здійснюється підготовка фахівців із більше 50-ти спеціальностей і спеціалізацій, які вивчають упродовж п’яти – шести років понад триста навчальних дисциплін. Це вимагає для оперативного наповнення фонду найновішими виданнями більш тісного співробітництва з кафедрами та систематичних консультацій із провідними науково-педагогічними працівниками. Такий підхід дозволяє нашим працівникам швидко орієнтуватися у видавничому потоці, своєчасно інформувати читачів про новинки літератури та здійснювати результативний пошук необхідних книг за профілями спеціальностей і наукових інтересів. По-друге, при комплектуванні бібліотечного фонду виходимо з того, що науково-дослідна робота стала пріоритетним напрямом, який визначає не лише рівень акредитації, а й рейтинг університету, що, в свою чергу, вимагає активної співпраці бібліотеки з науковими школами, які представляють основні напрями наукових досліджень. По-третє, беремо до уваги обмеженість фінансових можливостей університету. Тому прагнемо купувати найважливішу літературу, роблячи особливий акцент на придбання електронних ресурсів і поповнення текстових документів через систему Інтернет для істотного збільшення електронної бібліотеки. По-четверте, орієнтуємось також на перспективний план розвитку навчального закладу. По-п’яте, на порядку денному – створення мережевих електронних ресурсів, проблемно-орієнтованої бази даних і освоєння передплати на бази даних зовнішніх постачальників [6, с. 20].
    Аналізуючи характер інформаційних потреб і читацьких інтересів користувачів, можна цілком об’єктивно зауважити, що вони впродовж 90-літнього періоду спрямовувалися на розв’язання двох взаємопов’язаних завдань – інформаційного забезпечення навчального процесу та науково-дослідної роботи, і, виходячи з цього, відзначалися незмінним інтересом до найновішої наукової інформації та багатогранністю з точки зору галузей і напрямів наук, а в останні п’ятнадцять років – високим науковим, науково-методичним рівнем, масштабністю та необхідною оперативністю. Особливо слід підкреслити, що з часів українського університету бібліотека постійно піклувалася про інформаційне забезпечення роботи професорсько-викладацького складу з написання наукових і навчально-методичних праць, цілеспрямовано просувала інформаційний ресурс до зацікавленого та допитливого читача.
    Серед 10 тисяч наших сьогоднішніх читачів - 15 академіків і членів-кореспондентів Національної та галузевих академій наук України, близько 300 осіб із науковими ступенями докторів і кандидатів наук, професорів, доцентів, старших наукових співробітників, майже 200 докторантів, аспірантів і тих, хто самостійно працює над докторськими та кандидатськими дисертаціями, понад 400 науковців, які готують монографічні праці, підручники, навчальні посібники, методичні розробки, більше 650 слухачів магістратури. Щороку в середньому ведеться підготовка близько 1000 магістерських, дипломних, бакалаврських робіт і проектів. Кожного з таких користувачів все більше цікавить доступ безпосередньо до документів, а в самих документах – те, що відповідає їхнім конкретним запитам. Тому за цими і багатьма іншими цифрами стоїть велика, напружена робота бібліотечних працівників, які виявляють сумління й віддають знання та досвід задля того, щоб своєчасно і якісно задовольнити читацькі інтереси, надати необхідні консультації, поради, науково-бібліографічну допомогу кожному читачеві. Все це суттєво змінило характер бібліотечної роботи з інформаційного наповнення двох самостійних напрямів – підготовки студентів до майбутньої професійної діяльності та масштабних наукових досліджень. Адже жодна монографія, стаття чи доповідь на конференцію, жодна докторська, кандидатська дисертації, магістерська, дипломна чи бакалаврська робота не готується без кваліфікованої допомоги бібліотечних працівників.
    У діяльність університетської бібліотеки активно впроваджуються сучасні комп’ютерні технології, проекти та інноваційні рішення. Робляться реальні кроки щодо активізації її науково-дослідної роботи, посилення технічної оснащеності і активізації співробітництва з бібліотеками інших вищих навчальних закладів України та зарубіжжя. Орієнтація на більш високі вимоги і стратегічні цілі викликала необхідність розробки концепції і перспективного плану, визначення нових пріоритетів і напрямів удосконалення бібліотечних послуг, внесення коректив у посадові інструкції, покликаних підвищити відповідальність за результативність своєї праці. В умовах зростаючої інформатизації і все більшого залучення документів через електронні носії та систему Інтернет діяльність бібліотеки чітко регламентується низкою створених останнім часом документів, зокрема, "Положенням про наукову бібліотеку", "Концепцією розвитку наукової бібліотеки на період до 2012 року", "Положенням про атестацію працівників наукової бібліотеки", "Положенням про підведення підсумків роботи" тощо.
    Структура обслуговування користувачів з самого початку формувалася у відповідності з потребами цільових читацьких груп – викладачів певних навчальних предметів, кафедр, авторських колективів, студентів тих чи інших спеціальностей. І сьогодні пріоритетними є наукові та навчальні інтереси професорсько-викладацького складу, аспірантів, магістрантів і студентів. Що ж до задоволення читацьких потреб, то універсальним обслуговуванням займаються працівники абонементів і читальних залів, а спеціалізованим – науково-бібліографічний відділ, відділ рідкісних видань тощо.
    Своєрідним інтегруючим центром та моделлю всього фонду виступає система каталогів і картотек, які знаходяться в читальному залі № 1. Ця система каталогів служить засобом орієнтації в інформаційному просторі бібліотеки. Таким чином, системний підхід до організації обслуговування закріплюється візуально, робить професійні задумки зрозумілими і корисними читачам.
    У роботі бібліотеки все більшу вагу займає розробка проблем бібліотекознавства та бібліотечної роботи. З цією метою силами працівників проводяться дослідження прикладного спрямування, що позитивно впливають на поліпшення інформаційного та бібліотечно-бібліографічного обслуговування користувачів.
    У діяльності бібліотеки гідне місце посідає наукова робота, що здійснюється за такими напрямами, як: формування та використання наукового фонду бібліотеки, надання доступу до віддалених баз даних; удосконалення технологій обслуговування користувачів; видання науково-допоміжних бібліографій; вивчення інформаційного потенціалу раритетних і рідкісних видань; створення електронних бібліографічних баз даних; інформаційна підтримка наукових досліджень професорсько-викладацького складу; аналітична обробка інформації; науково-методична робота; проектна та видавнича діяльність тощо.
    Все більший акцент робиться на оприлюднення і апробацію результатів науково-дослідної роботи, обмін досвідом, впровадження передових технологій. Значним досягненням стало започаткування наукового збірника "Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Серія: Бібліотекознавство. Книгознавство", який вийшов 2008 року друком і був презентований перед учасниками круглого столу. На початку 2009 року в Кам’янець-Подільському видавництві "Аксіома" опублікований історичний нарис "Бібліотека Кам’янець-Подільського національного університету: роки становлення й розквіту". Впродовж кількох останніх років підготовлена низка ексклюзивних бібліографічних бюлетенів і біобібліографічних покажчиків.
    Університетська бібліотека виступила ініціатором проведення на базі університету Міжнародної науково-практичної конференції "Бібліотека вищого навчального закладу – центр науково-інформаційного забезпечення підготовки національних кадрів" (вересень 2007р.) та круглого столу "Бібліотека Кам’янець-Подільського національного університе-ту: історія, сьогодення, перспективи" (вересень 2008 р.), а наші працівники – директор В. С. Прокопчук, його заступник В. М. Бунда і вчений секретар Л. Ф. Філінюк, завідувач науково-бібліографічним відділом Т. М. Опря, заввідділом комплектування та наукової обробки літератури Л. В. Литвиненко та інші взяли участь у роботі міжнародних, всеукраїнських і регіональних наукових форумів у Києві, Харкові, Хмельницькому, Санкт-Петербурзі. Крім того, працівники бібліотеки беруть активну участь в роботі профільних конференцій, які проводяться факультетами університету.
    Структурні та якісні зміни у діяльності бібліотеки зумовлювали і зумовлюють тепер особливе ставлення до штатного розпису, підбору та розстановки кадрового потенціалу книгозбірні університету з урахуванням появи нових структурних підрозділів, розширення функцій і зміни змісту їх роботи. Підвищити авторитет бібліотеки спроможні самі працівники за умови, що це будуть яскраві та креативні особистості. Щоб заслужити громадське визнання, бібліотекарі по-новому повинні усвідомити сутність професії. Особливо важливо сьогодні розвивати партнерські взаємовідносини бібліотеки і вишу передусім з питань формування документально-інформаційного ресурсу, профільного формування фонду з урахуванням книгозабезпечення та утвердження сучасної інформаційної культури. Тому докладаємо чимало зусиль задля вироблення нових алгоритмів роботи, спрямованих на посилення інформаційної функції бібліотеки, впровадження та вдосконалення інформаційних технологій, і характеру праці бібліотекаря, виховання в кожного члена колективу високої професійної свідомості та ціннісних професійних орієнтирів, формування дієвої мотивації і стимулювання їхньої діяльності.
    Як уже зазначалося, планка вимог до кожного її працівника була високою з першого дня діяльності бібліотеки. В першу чергу це стосувалося керівного складу, відповідальних за формування фонду, ведення каталогів і бібліографічний сектор. Значна робота в цьому плані проведена за останні роки. Сьогодні в книгозбірні працюють досвідчені професіонали, передусім це 12 провідних бібліотекарів і 5 провідних бібліографів. Більшість у колективі працює понад 20 років.
    Засобом адаптації бібліотечних працівників до більш високих професійних вимог є виробниче навчання, організоване в рамках ШПБД з проблем наукового дослідництва. На заняттях бібліотекарі знайомляться з шляхами модернізації змісту бібліотечної діяльності, методологією та методикою бібліотечних науково-дослідних праць, набувають власних фахових й комунікативних навичок і умінь з питань роботи з інформаційними потоками, електронними каталогами та інформаційними ресурсами, що дозволяє кожному з них більш успішно реалізувати знання на своїх робочих місцях.
    Працівники постійно удосконалюють свою професійну майстерність шляхом самоосвіти, в системі курсів підвищення кваліфікації та школи молодого спеціаліста. Зосередження зусиль на вивченні історії нашої бібліотеки, передового бібліотечного досвіду, стратегічного бачення організації бібліотечної справи, проблем сучасної бібліографії роблять можливою для кожного працівника перспективу внести особистий внесок у розвиток бібліотекознавства і бібліотечної справи, що, в свою чергу, створює додаткову мотивацію для власного фахового зростання.
    Упровадження та застосування в роботі бібліотеки інформаційних комунікативних технологій, еволюція її діяльності в напрямку створення електронної інформації, поєднання традиційних і електронних фондів, поява нових форм обслуговування користувачів зумовили потребу в удосконаленні її управління [7, с. 5]. Дирекції бібліотеки, керівникам підрозділів доводиться дедалі більше уваги приділяти осмисленню стратегії і тактики, виробленню готовності працівників виконувати значно більший обсяг завдань, проводити організаційні перетворення та здійснювати нововведення, можна сказати, формуванню команди однодумців для виконання перспективних завдань.
    Отже, наукова бібліотека є одним із основних підрозділів університету, що відіграє важливу роль у підготовці національних фахівців, працівники якого самовіддано, творчо і послідовно працюють над якісним поліпшенням бібліотечного та інформаційно-бібліографічного обслуговування студентів, науково-педагогічних і наукових працівників з урахуванням реалій сучасного життя. Майбутнє книгозбірні вбачається в трансформації її у науково-інформаційний центр національного університету і всього південно-західного реґіону України, покликаний забезпечувати оперативну та якісну підтримку навчально-виховного і наукового процесу з максимально ефективним використанням бібліотечних ресурсів і сучасних інформаційних технологій.
    Література
    1. Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка / Редє.кол.: Завальнюк О. М. (ред.), Смолій В. А., Вишневський І. М. та ін. – К.: Вид-во Логос України, 2008. –  199 с.
    2. Прокопчук В. С. Бібліотека Кам’янець-Подільського національного університету: роки становлення й розквіту: історичний нарис / В. С. Прокопчук, Л. Ф. Філінюк; Кам’янець-Подільський національний університет, наукова бібліотека. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2009. – 284 с.
    3. Размарилова Н. И. Процессный подход: взгляд на деятельность вузовской библиотеки с точки зрения системы менеджмента качества / Наталья Размарилова // Библиотечное дело. – 2009. – № 6 (96). – С. 5-7.
    4. Николаенко Н., Сосипатрова В. Вузовские библиотеки в условиях реформирования высшего образования / Наталия Николаенко, Валентина Сосипатрова // Бібліотечний форум України. – 2008. – № 2 (21). – С. 28-32.
    5. Завальнюк О. М. Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка у добу незалежної України /      О. М. Завальнюк, О. Б. Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2008. – 768 с.
    6. Соколова Н. В. В поисках единого похода. Методология создания электронной библиотеки для сферы образования и науки / Наталия Соколова // Библиотечное дело. – 2009. – № 6 (96). – С. 20-23.
    7. Вилегжаніна Т. Менеджмент бібліотеки в сучасних умовах: розподілене керівництво і відповідальність / Т. Велегжаніна // Бібліотечна планета. – 2009.– № 1. – С. 5-7.

 

 

 

Бунда В.М., заступник
    директора наукової бібліотеки
    Кам’янець-Подільського національного універстету
    імені Івана Огієнка

Управлінські аспекти наукової бібліотеки Кам’янець-Подільського
національного університету імені Івана Огієнка

Актуальним  дослідницьким питанням в становленні та розвитку бібліотечної справи, бібліотеки в цілому як великої і складної системи, для якої характерна багатогранність змін складу і зв’язків, елементів системи є управління, що і висвітлюється в даній статті.

   Управління – необхідна умова здійснення стратегії розвитку, і управляти – це означає з найменшими затратами досягнути наміченої мети [5, с.33]. Проблеми розвитку управління бібліотечною справою досліджувалися як ученими, так і практиками: А. К. Гостєвим, М. П. Керженцевим, А.О. Єрманським, П. А. Поповим. Питання управління широко висвітлювалися у класичних роботах Ф. У. Тейлора, А. Файолє, Г. Г. Черча, Г. Е. Емерсона, О. А. Денейка, у працях І. А. Аноффа та інших [4, с.3]. Значне місце щодо висвітлення проблем організації роботи і управління бібліотеками займають  роботи з бібліотечної справи: А. Н. Ванєєва, Б. Н. Багалдіна, Н. Карташова, В. К. Клюєва, Є. І. Кузьміна, І. А. Метиса, Н. Столярова, І. М.Суслової, І. М. Фруміна, О. С. Чубарьяна,         Я. Л. Шрайберга, Т. Велигжаніної. Пізнавальними є статті провідних фахівців у  періодичних виданнях, таких як "Бібліотечний форум  України", "Бібліотечний вісник", "Вісник Книжкової палати", "Бібліотечна планета", "Библиотека", "Библиотековедение", "Научные и технические библиотеки"   [3. с.5 ].
    Розглядаючи  питання управлінських аспектів в науковій бібліотеці Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, взято до уваги, що все у світі існує і розвивається у вигляді систем, і  є три типа систем: біологічна, механічна і соціально-економічна. В основі бібліотек, як і всіх соціально-економічних систем, лежить складова суспільних, колективних і особистісних інтересів [4, с.35]. В силу специфіки кожного із видів інтересів при управлінні науковою бібліотекою вирішальними є проблеми управління службовими відносинами співробітників [2, с.2]. З огляду на даний фактор, відносини управління науковою бібліотекою можливо поділити на:
  • міжособистісні – між колективами підрозділів, відділів та всередині них;
  • індивідуальні -  між керівниками і виконавцями, між виконавцями в процесі виконання вказівок лінійних керівників;
  • змішані відносини  - між системою і особою або сукупністю осіб, відносини між співробітником як об’єктом управління і керованими ним процесами;
  • міжсистемні відносини – між системами, співробітниками різних систем за схемою "бібліотека-бібліотека" [4, с.36 ].
   Як відмітила Н. К. Карташова, управління розвитком бібліотеки є не що інше, як відповідь на чотири основних питання – "що представляє собою сьогодні бібліотека, які її сильні і слабкі сторони?", "якою ми хочемо її бачити в майбутньому?", "які можливості існують для реалізації мети, і що може зашкодити?", "які дії і в якій послідовності ми повинні здійснювати, щоб досягнути мети?" [4, с. 4]. Для виконання цих завдань колективом наукової бібліотеки університету здійснено та  продовжує здійснюватись  процес удосконалення системи. Наприклад, за вимогами часу загальний оперативний бібліотечний фонд було розподілено між факультетами університету  і наближено до користувачів. Проте, управління фондом, колективом бібліотечних працівників через відсутність деталізованого обліку та наукової організації праці потребував удосконалення. А тому, згідно наказу ректора А.О. Копилова, у 2000 році розпочато інвентаризацію фондів факультетських книгозбірень з записом їх в "Інвентарній книзі підрозділу бібліотеки". Роботу завершено в жовтні 2005 року. Це вплинуло на будову, систематизацію  структури бібліотеки університету. До штатного розпису були введені посади завідувачів читальними залами, абонементами. Сьогодні організаційна та управлінська структура виглядає так:
1
   Важелі управління розподілені між директором, заступником, вченим секретарем, 4 завідуючими загальнобібліотечними відділами, які не тільки генерують ідеї, а й втілюють їх у життя. Напрями управлінської роботи зафіксовані в посадових інструкціях.
    Робота бібліотеки чітко планується й аналізується. Крім традиційного плану, який передбачає основні напрями й показники діяльності, виробляємо план управлінських дій по місяцях та напрямах – організаційні питання, науково-методична робота, масова, популяризаторська робота, матеріально-технічне забезпечення. Це своєрідний графік, в якому більш детально і конкретно визначені заходи дирекції, відділів і бібліотечних підрозділів, дати й відповідальні за їх організацію. Планування виступає як провідний інструмент і стратегічна форма управління, вирішення ключових питань. Така система забезпечує і планування, і координацію роботи всіх бібліотечних ланок, підпорядкування їх діяльності єдиній меті [5, с. 103].
    Для забезпечення об’єктивної  оцінки роботи підрозділів наукової бібліотеки університету за календарний рік, його внеску в розвиток бібліотечного сервісу та його постійного удосконалення, виявлення передового досвіду, внутрішніх резервів,  на засіданні бібліотечної ради  у 2004 році прийнято "Положення про підведення підсумків роботи бібліотеки Кам’янець-Подільського державного університету за звітний рік". В 2009 році у зв’язку зі змінами статусу бібліотеки на наукову, а університету на національний, Положення перепрацьоване і має назву "Положення про підведення підсумків роботи підрозділів наукової бібліотеки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка". Основними завданнями положення є :
    - посилити активність працівників бібліотеки, їх творче ставлення до виконання функціональних обов’язків, інноваційну діяльність колективів підрозділів, пошук і застосування передових форм і методів праці;
    - на основі задіяних критеріїв та методики забезпечити об’єктивну оцінку вкладу колективів відділів, абонементів, читальних залів у виконання науковою бібліотекою визначених планів і завдань;
    - досягнути помітного зростання кількості користувачів, відвідувань, книговидачі, підвищення рівня інформаційного забезпечення навчально-виховного процесу, наукових досліджень в університеті.
    Положенням визначено критерії оцінки та моральні і матеріальні стимули, організацію порядку підведення підсумків. Щорічно на засіданні методичної ради згідно вимог часу переглядається та удосконалюється блок перевірки структурних підрозділів наукової бібліотеки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. У січні 2009 року проведено перевірку роботи структурних підрозділів наукової бібліотеки за 2008 рік та зроблено підсумки згідно "Блоку перевірки структурних підрозділів наукової бібліотеки".
    Блок перевірки структурних підрозділів наукової бібліотеки.
    Для оцінювання роботи структурних підрозділів наукової бібліотеки застосовувати систему балів і на їх основі визначати місце за такими критеріями:
    1. Кількість фактично обслужених користувачів.             12 балів
    Кількість студентів  стаціонарного та заочного відділень, магістрантів, аспірантів, співробітників на факультеті та процент їх охоплення.
    кількість користувачів бібліотеки
    ______________________________________   x  100= % охопл.
    кількість студентів, працівників факультету 100 %          12 балів
    95 %           11 балів
    94-90 %     10 балів
    89-85%         9 балів
    80-74%         8 балів
    2. Книговидача по структурних підрозділах бібліотеки.
    Показує кількість творів друку (за галузями знань), використаних читачами.
    Основою рахунку видачі служать записи в формулярі користувачів або книжкові формуляри, вкладені в нього.
    2.1 Виконання  річних планових показників
    100 %          12 балів
    95 %           11 балів
    94 -90 %    10 балів
    89 -85%        9 балів
    80 -74%        8 балів
    2.2 Динаміка виконання показників  за 2 роки
    Якісний показник        12 балів.
    При відсутності якісного показника – мінус 2 бали.
    2.3 Обертаність  книжкового фонду
    Середня кількість видачі, що приходиться на одиницю фонду. Вираховується шляхом ділення кількості книговидачі за рік (В) на кількість книг, брошур, журналів і ін. матеріалів, що рахуються на кінець року (Ф). Показник обертаності характеризує ступінь використання книжкового фонду.
100 %        12 балів
    95 %         11 балів
    94-90 %      10 балів
    89-85%        9 балів
    80-74%        8 балів
    3. Відвідування.                12 балів
    Середня кількість  відвідувань, що приходиться на одного читача в рік. Вираховується шляхом ділення кількості відвідувань за рік (В) на кількість читачів (А). Показник характеризує активність відвідування читачами бібліотеки.
    100 %        12 балів
    95 %         11 балів
    94-90 %    10 балів
    89-85%       9 балів
    80-74%       8 балів
    4. Робота з фондом.         12 балів
    Оцінюється за складовими:
    4.1 Приймання та облік літератури, періодичних видань   3 бали:   
    - з супровідним документом, зберігання документації       1 бал
    - облік документів в "Інвентарній книзі"                    1,5 балів
    - ведення "Картотеки періодичних видань"                    0,5 балів
    4.2 Картотека незадоволених запитів користувачів            2 бали:
    - наявність картотеки                               1,5 балів
    - передавання карток у відділ комплектування         0,5 балів.
    4.3 Ведення каталогів та картотек                       3 бали
    - наближеність каталогів до користувачів                   1 бал;
    - ведення СК та АК згідно вимог                           2 бали.
    4.4. Розтановка документів у фонді за галузями знань
    та естетичний вигляд                         3 бали
    4.5 Участь в акції "Подаруй бібліотеці книгу!"                1 бал
    5. Масова та просвітницька робота                            10 балів
    Сукупність форм і методів усної та наочної  популяризації творів друку і інших документів  серед користувачів бібліотеки
    5.1 Літературно-мистецькі заходи (літературно-мистецькі,  літературно-краєзнавчі     вечори,  літературно-музичні вечори, літературно-музичні вітальні, диспути, усні журнали, літературні години чи інші організаційні форми просвітницької роботи)                   4 бали
    * підготовка та проведення масового заходу працівниками
    структурного підрозділу            2,5 бали.
    * участь в підготовці та проведенні масового заходу працівниками  структурного підрозділу    1,5  бали.
    5.2 Позитивно-ілюстративні методи                    2,5 балів
    - вечори книги                                        0,75 балів
    - вечори зустрічей з письменниками, цікавими людьми     1  бал
    - презентація книги                                   0,75 балів
    5.3 Наочна популяризація.                           3,5 балів
    Книжково-ілюстративні виставки (кількість експонованих творів друку):
    - розгорнуті виставки різного змісту (мати картотеки з повним переліком   вказаних видань)  1,75 балів
    - рекомендаційні тематичні виставки 
    а) виставки до пам’ятних дат          0,5 балів
    б) виставки-персоналії                0,5 балів
    - інформаційні виставки нових надходжень      0,5 балів
    Тематичні полиці                               0,25 балів 6. Інформаційно-бібліографічна робота        12 балів
    6.1 Робота з довідково-бібліографічним апаратом:
    - довідково-бібліографічний фонд             1 бал
    - тематичні картотеки                        2 бали
    6.2 Бібліографічні посібники:
    - список нових надходжень, інформаційні бюлетені, огляди в газеті   1 бал
    - покажчики                                                         2 бали
    6.3  Бібліографічне обслуговування:
    - бібліографічні довідки, консультації                  3 бали
    - бібліографічне інформування (картотека ВРІ, ДОК)       1 бал
    - День інформації, День кафедри                           2 бали
    - бібліографічні огляди                                  1 бал
    7. Наукова робота.               12балів
    7.1 Обізнаність працівників бібліотеки з змістом основних нормативно-правових документів, що регламентують роботу бібліотеки         1 бал
    7.2 Підвищення науково-методичного рівня працівників бібліотеки:
    - самоосвіта (написання рефератів, статей)                         1 бал
    - участь у роботі нарад, семінарів, конференцій, заняттях школи передового бібліотечного досвіду з проблем дослідництва (особиста участь: виступи з доповідями, повідомленнями, рефератами, підготовка  методичних матеріалів)        1 бал
    7.3 Володіння інформацією про кількість наукової літератури
    2006 рік                     2007 рік
    На скільки поповнилось за 2007 рік
    Кількість періодичних видань
    Всього     фахових        1 бал
    7.4 Система тематичних картотек, створених у 2007 році
    (кількісні і якісні показники)         1 бал
    7.5 Наявність публікацій:
    - самостійні видання                  4 бали
    - у наукових збірниках та фахових виданнях  2 бали
    - у газетах                                  1 бал
    8. Комп’ютеризація                           9 балів
    8.1 Наявність ЕК та його якість              3 бали
    8.2 Забезпеченість штрих-кодовими читацькими квитками  3 бали
    8.3 Інформування про діяльність підрозділу через веб-сторінку бібліотеки    3 бали
    8.4. Наявність публікацій на електронних носіях            3 бали
    9.Естетика бібліотеки і культура обслуговування          8 балів
    9.1 Культура обслуговування та видачі літератури         3 бали
    9.2 Організація робочих місць                             1 бал
    9.3 Аналіз виходу працівника на роботу                      2 бали
    9.4 Естетика підрозділів бібліотеки                       2 бали
    Таким чином, управління бібліотекою є ефективним засобом діяльності, що спрямовує на досягнення основної мети: з динамікою розвитку університету перспективно підходити до постановки цілей і завдань.
   

Література

  1. Башун О. В. Вплив маркетингу і фандрейзингу  на трансформацію бібліотек / О. В. Башун. – Донецьк : УкрЦентр, 1999. – 204 с.
  2. Валиуллина Н. Принцыпы отбора персонала ЦБС для эффективного функционирования системы / Н. Валиуллина // Библиотечное дело. 2008. – № 22. – С. 2–4.
  3. Вилегжаніна Т. Менеджмент бібліотеки в сучасних умовах: розподілене керівництво і відповідальність / Т. Велигжаніна // Бібл. Планета. – 2009. – №1. С. 5–7.
  4. Дригайло В.Г.Основы управления библиотекой высшего учебного заведения / В. Г. Дригайло, Е. В. Башун, В. Н. Волынец. К.: Политехника, 2001. – С. 35–39.
  5. Прокопчук В. С. Бібліотека Кам’янець-Подільського університету: етапи розвитку, стан і перспективи / В. С. Прокопчук // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету : Серія : Бібліотекознавство. Книгознавство / Кам’янець-Подільський національний університет, наукова бібліотека; редкол. : О. М.Завальнюк, голова, В. С. Прокопчук, відп. ред. [та ін.]. – Вип. І. – Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Подільський національний університет, 2008. – С. 99–105.
  6. Розколупа Н. Окремі аспекти управління обласною науковою універсальною бібліотекою та районною централізованою бібліотечною системою / Н. Розколупа // Бібл. планета. 2009. – №1 – С. 33–35.
частина 2      частина 3