"Красо України, Подолля!
Розкинулось мило, недбало!"

Леся Українка

   Добрий день, друже!
   Ми так чекали твого товариства! Хочемо запропонувати цікаву мандрівку зарошеними луками Хмельниччини, заглянути в безодню печер, поринути в теплі плеса річок і озер. А хочеш - помандруємо вглиб століть, або й тисячоліть? Людські руки зводили храми й палаци, ростили сади й засівали поля, колисали дітей і передавали їм ремесло й уперто творили історію. І нинішня Хмельниччина - Богом подарована нам рідна земля - плід цієї ненастанної людської праці.
   Ми пройдемо її з півдня на північ, із заходу на схід. Ми покажемо тобі, друже, все те найкраще в нашій області за допомогою публікацій, які є у фонді нашої бібліотеки.
   Ну що ж, рушаймо?
   Хмельниччино, древня подільська сторона... Край пісенний, край чарівних заповідних куточків, неповторних перлин паркової архітектури. Багата Хмельниччина і на пам'ятки історії і культури. В цьому можна переконатися, гортаючи сторінки даних книг :

Казімірова, Л.  П.  Парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва Хмельницької області 712
К14

Казімірова, Л. П.
Парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва Хмельницької області [Текст] : наук. вид. / Л. П. Казімірова. - Кам.-Подільський : Мошинський В.С., 2006. - 228с. - ISBN 978-966-8848-21-6.

   У виданні розглянуто характерні особливості садово-паркового мистецтва Волино-Поділля, подано історико-краєзнавчу, архітектурну, ботанічну характеристику парків — пам'яток садово-паркового мистецтва Хмельницької області, яким надано статус об'єктів природно-заповідного фонду, показано їх наукове, культурологічне, рекреаційне значення.
   Для спеціалістів галузі заповідної справи та садово-паркового мистецтва, державних службовців органів місцевого самоврядування, науковців, студентів вищих учбових закладів, учнів, широкого кола громадськості.


908
Л64

Літопис Хмельниччини - 2007 [Текст] : краєзнавчий збірник. - Хмельницький : ПП Заколодний М.І., 2007. - 296с.

   Збірник "Літопис Хмельниччини-2007" містить статті, повідомлення та розвідки з різних аспектів музеєзнавства, архіології, історії та природи Хмельницької оласті від найдавніших часів до сьогодення.
   Видання містить матеріали досі маловивчені та невідомі.
   Збірник розрахований на науковців, освітян, краєзнавців, народознавців і всіх тих, хто цікавиться, вивчає та пропагує історію і сьогодення Хмельниччини.
Літопис Хмельниччини-2007
Хмельниччина 908
Х65

Хмельниччина. Землі квітучої краса [Текст] : фотоальбом. - К. : Мистецтво, 1989. - 144с. - ISBN 5-7715-0090-9.

   На сторінках альбому показано місця, пов'язані з далекою історією Поділля, - стародавні Меджибіж і Летичів, перлину краю - Кам'янець-Подільський. Читач познайомиться з вулицями і площами обласного центру Хмельницького, Старокостянтинова, Славути, Шепетівки, Деражні, з мальовничими селами, пам'ятками архітектури та садово-паркового мистецтва.


908
Х65

Хмельниччина справжня [Текст] : фотокнига. - Хмельницький : Поліграфіст, 2007. - 156с. - ISBN 978-966-96829-3-2.

   Фотокнига "Хмельниччина справжня", видання якої приурочене до 70-річчя утворення Хмельницької області, - це своєрідне вікно в історію та сьогодення надзвичайно цікавого і мальовничого краю. Знайомство з подіями, що визначали його долю, з історичними та архітектурними пам'ятками, що пережили століття, з людьми, що мешкали тут колись і живуть на Хмельниччині тепер, допоможуть читачам відкрити чи глибше пізнати маленьку часточку великої України.

Хмельниччина справжня. Фотокнига

   Мандруючи на північ нашої області, відкриваються простори Старокостянтинівського, Шепетівського та Полонського районів. Село Самчики на Старокостянтинівщині славиться історико-культурним заповідником. Тут знаходиться палацо-парковий ансамбль у стилі класицизму спроектований архітектором Якубом Кубіцьким. У самому Старокостянтинові зберігся замок XVI ст. збудований славетним князем К.Острозьким для захисту краю від спустошливих татарських набігів.
   Місту Полонному виповнилося більше тисячі років. У 1607 р. тут збудовано у стилі бароко костел Святої Анни. Місто Шепетівка славиться своїм літературно-меморіальним музеєм Миколи Островського.
   Багата північна Хмельниччина і на пам'ятки природи серед яких "Озеро Святе". Більш детальнішу інформацію ти знайдеш на сторінках саме цих книг.

Гула, А.  Г. Шепетівка : історіко-краєзнавчий нарис 908
Г94

Гула, А. Г.
Шепетівка [Текст] : історіко-краєзнавчий нарис / А. Г. Гула. - Львів : Каменяр, 1973. - 83с.

   Місто Шепетівка на Хмельниччині... Кожен, хто побував тут, назавжди прийме у своє серце це овіяне славою місто, де минуле перекликається з сьогоденням.

71
К14

Казімірова, Л. П.
Садово-паркове мистецтво Хмельниччини (на прикладі збереження палацо-паркових ансамблів) [Текст] / Л. П. Казімірова. - Камя'нець-Подільський : Оіюм, 2004. - 30с. - (Terra in-cognita: Хмельничччина).

   Яскравою сторінкою історико-культурної спадщини Хмельниччини є старовинні парки як форма синтезу природного середовища і багатовікової культури, відображеної в них. Вони розвивалися у взаємозв'язку з філософією, літературою, естетикою побуту, живописом, архітектурою, музикою і відображали ставлення людини до природи.
   Старовинні парки створювались розумом, працею і досвідом минулих поколінь, проіснували століття, пройшли різні етапи історії та є зразками ландшафтного мистецтва для сучасників.
   До складу природно-заповідного фонду області входить 38 парків, яким надано статус парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва (* — загальнодержавного значення, решта — місцевого), з них старовинними є 29 парків.

Казімірова, Л.  П. Садово-паркове мистецтво Хмельниччини (на прикладі збереження палацо-паркових ансамблів)
Маярчак С. Калюс: село на дні моря: Нарис історії 908
М39

Маярчак, С.
Калюс: село на дні моря [Текст] : нарис історії / С. Маярчак. - К. : Укр. Центр духовної культури, 2004. - 76с. - ISBN 966-628-088-4.

   Село Калюс Новоушицького району Хмельницької області є одним з найдавніших населених пунктів Поділля: вперше згадується у літописі під 1242 р. У 1981 р. село припинило своє існування у зв'язку з утворенням Дністровського водосховища. У книзі розповідається про минуле Калюса.
   Книга розрахована на широке коло читачів: учителів, студентів, дослідників, усіх, кого цікавить історія Поділля.

908
О-55

Олуйко, В. М.
Ямпіль на Горині [Текст] / В. М. Олуйко, І. А. Стасюк. - Хмельницький : ТОВ "Поліграфіст", 2005. - 228c. - ISBN 966-8819-01-2.

   У книзі на основі численних документів і матеріалів висвітлюється історія старовинного містечка Ямполя і його присілка Лепесівки Білогірського району Хмельницької області. Книга розрахована на учителів, учнів старших класів, на всіх, кого цікавить історія рідного краю.

Олуйко В.М. 
    Ямпіль на Горині
908
П52

Місто Полонному - 1000 років [Текст] : матеріали міжнар. науково-практ. конф. 15-17 червня 1995 року. - Кам'янець-Подільський, 1995. - 239с.

   


   Південий схід Хмельниччини приваблює себе красою і неповторністю. Справжнім природним дивом є Національний парк "Подільські Товтри", який є найбільшим в Україні. Тут знаходиться відома карстова печера "Атлантида" Мальовничим витвором природи є Смотрицький каньйон у Дунаєвецькому районі.
   Мандруючи чарівним Подністров'ям не можна оминути знаменитий скельний монастир X-XII біля затопленого водами найбільшого в області Дністровського водосховища с. Бакота Кам'янець-Подільського району. Якщо тебе зацікавила саме ця сторона Хмельниччини, звернись до наступних киг.

 Дунаєвеччина очима дослідників, учасників і свідків історичних подій  908
Д83

Дунаєвеччина очима дослідників, учасників і свідків історичних подій [Текст] : зб. наукових статей. Вип.ІІІ. - Кам'янець-Подільський : Абетка-НОВА, 2003. - 332с.

   Збірник містить доповіді, статті та повідомлення п'ятої ювілейної науково-краєзнавчої конференції, приуроченої 600-річчю першої згадки про м. Дунаївці та 80-річчю утворення Дунаєвецького району, і є новим вкладом у вивчення минулого й сьогодення Дунаєвеччини.

502
К14

Казімірова, Л.
Атлантида: казка у камені [Текст] / Л. Казімірова, Р. Білик. - Кам'янець-Подільський : Мошинський В.С., 2009. - 16с. - ISBN 978-966-8848-23-0.

   У виданні подано загальну характеристику, історію відкриття, походження та особливості використання геологічної пам'ятки природи загальнодержавного значення "Печера Атлантида" на території Хмельницької області. Висвітлено проблеми охорони і збереження печери, особливості раціонального і турботливого ставлення до карстово-спелеологічного утворення. Видання буде корисним для спеціалістів галузі охорони природи та заповідної справи, науковців, студентів вищих учбових закладів, учнів, широкого кола громадськості.

Маєток: науково-краєзнавчий збірник
Маєток: науково-краєзнавчий збірник 908
М13

Маєток [Текст] : науково-краєзнавчий збірник. Вип.1 : Матеріали науково-краєзнавчої конференції "Палацово-паркове мистецтво Хмельниччни: історія, проблеми вивчення, збереження й використання" 14 вересня 2007р. - Самчики, 2007. – 131с.

   Книга розглядає напрямки: історографія та джерелознавство, винекнення та загибель маєтків, пам'яткоохоронна справа, садово-паркове мистецтво й ландшафтна архітектура, палацо-паркові ансамблі як синтез мистецтва, відтворення та музеєфікації маєтків, включення маєтків в економіку області-туризму, вплив і зв'язок маєтків з культурою Європи.
   Збірник розрахований на широкі кола читачів,зацікавлених долями пам'ток культурної садщини краю, України.

908
М36

Мацевич, А. Ф.
Летава [Текст] / А. Ф. Мацевич. - Львів : Каменяр, 1983. - 36с.

   Краєзнавчий нарис про село Летава на Хмельниччині, яке стало на почату 20-х років зачинщиком колгоспного руху на Поділлі. Саме тут художниця Тетяна Яблонська у розпал жнив на колгоспному току створила свою, тепер культову для українців, картину "Хліб", яка експонується в Третьяковській галереї.
   На обкладиці: фрагмент картини народного художника Т.Н. Яблонської "Хліб"

Мацевич, А.  Ф.  Летава
Пінчак М.В. Меджибіж та його скарби 908
П32

Пінчак, М. В.
Меджибіж та його скарби [Текст] : путівник / М. В. Пінчак. - Львів : Каменяр, 1982. - 31с

   Путівник розповідає про історію старовинного меджибіжського замку на Хмельниччині. Фортеця XV-XVI ст., замок, церква стали музеєм з багатою колекцією рідкісних ікон, старожитностей та предметів побуту. Також знайомить з багатою колекцією витворів образотворчого мистецтва, скульптури, декоративного та прикладного мистецтва України.


   Є міста-трудівники, міста-фортеці, міста-пам'ятники, міста-красені. А є просто міста, в яких зручно і хороше жити. Кам'янець-Подільський - це все в одному.
   Кам'янець називають квіткою на камені, перлиною Поділля і ключем до краю-раю, де "молочні та медові ріки." Й усе це правда! І ще його називають музеєм під відкритим небом. Переконайся сам, гортаючи сторінки наступних книг:

1 908
В49
Винокур, І. С.
Кам'янець-Подільський державний історико-архітектурний заповідник [Текст] / І. С. Винокур, Г. М. Хотюн. - Львів : Каменяр, 1981. - 95с.

   Путівник по Кам'янець-Подільському державному історико-архітектурному заповіднику знайомить з видатними пам'ятками історії, архітектури та мистецтва, які стали культурним надбанням всього' радянського народу.

908
З-13

Завальнюк, О. М.
Кам'янець-Подільський [Текст] : історико-поп. нарис / О. М. Завальнюк, О. Б. Комарницький. - Камянець-Подільський : Абетка-Нова, 2001. - 120с. - ISBN 966-7988-30-9.

   Розглядаються основні моменти розвитку Кам'янця-Подільського — одного із найбільш відомих в Україні культурних центрів минулих епох і акцентується увага на пам'ятках XVII-XX ст., які складають цінний історико-архітектурний комплекс заповідного Старого міста.
   Розрахована на кам'янчан, всіх, хто цікавиться історією міст України.

Завальнюк О.М. Кам'янець-Подільський: Історико-популярний нарис
Кам'янець - Подільський : місто над Смотричем 908
К18

Кам'янець - Подільський : місто над Смотричем [Текст]. - К. : Мистецтво, 1988. - 112с.

   Камянець-Подільский - місто у Хмельницькій області, засноване понад 9 століть тому. Це справжній музей просто неба. Стара фортеця, оригінальні культові споруди, житлові будинки, що виділяються культурною самобутністю, та інші пам'ятки стародавнього міста - це все відображено у кольорових художніх фотоілюстраціях альбому. Читач також дізнається про життя сучасного міста, про працю і відпочинок його жителів, про ті місця, де необхідно побувати туристам, щоб відвідання міста-пам'ятки було для них змістовним, багатим яскравими враженнями. Розрахований на широке коло читачів.

908
П37

Пламеницька, О.
Кам'янець-Подільський [Текст] / О. Пламеницька. - К. : Абрис, 2004. - 256с. - (Малі історичні міста України).

   У другому випуску науково-популярної серії "Малі історичні міста України" відомий фахівець з історії архітектури О. Пламеницька подає своє концептуальне бачення історичного розвитку Кам'янця-Подільського — славетної столиці Поділля.
   Автор розповідає про відому і незнану архітектурно-містобудівну спадщину Національного історико-архітектурного заповідника Кам'янець, яку номіновано до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
    Для істориків, мистецтвознавців, архітекторів, краєзнавців, широкого кола поціновувачів української минувшини.

Пламеницька, О. Кам'янець-Подільський
Пламеницька, О. Сакральна архітектура Кам'янця на Поділлі 908
П37

Пламеницька, О.
Сакральна архітектура Кам'янця на Поділлі [Текст] / О. Пламеницька. - Кам'янець-Подільський : Абетка, 2005. - 388с. - ISBN 966-682-261-Х.

   В науковій монографії, на основі нових матеріалів і досліджень, вперше представлено архітектурно-містобудівну концепцію еволюції сакрального будівництва Кам'янця-Подільського впродовж його багатовікової історії. Розглянуто понад шістдесят сакральних споруд і комплексів історичної столиці Поділля, з яких дотепер збереглося десять.
    Наукове видання, розраховане на істориків архітектури і урбаністики, реставраторів, істориків, мистецтвознавців, археологів, культурологів, крає-знавців і всіх тих, хто цікавиться поліетнічною культурною спадщиною України і Поділля.


Тут зорі схиляються низько.
Тут сяє чимало обнов.
Плоскирів. Проскурів. Хмельницький.
Кохання. Надія. Любов.

Надія Пукас

   Невелике порівняно з іншими містами, зелене, охайне, з типовою скромністю провінційної красуні, воно - близьке і любе нам, воно - наше місто Хмельницький! Воно не має яскраво виражених ознак старовини, але має багато нових торгівельних, готельних, туристичних комплексів, банків, ресторанів, перукарень, кав'ярень... В місті працюють 90 промислових підприємств, 44 школи, 9 профтехучилищ, 15 вищих навчальних закладів. Зокрема Хмельницький національний університет приваблює гостів міста унікальністю свого ботанічного саду.
   Висотні житлові новобудови стають окрасою центральних кварталів, а оригінальні проекти індивідуальної забудови ошляхетнюють передмістя.
   Обійти всю Хмельниччину, звісно, ми не змогли. Але заглянути у найдивовижніші місця ми спробували. І якщо ти наш краянин, то знай: нема на світі кращої землі. Нема і не буде. Бо саме ця - рідна. Люби її, плекай, оберігай. І не переставай її пізнавати - від скелястих Дністровських берегів, покраяних тисячолітніми морщинами-урвищами, і до чистої блакиті славутських Голубих озер. Від "Швейцарії в мініатюрі" - сатанівських Товтр - до Меджибізької фортеці, що наче зійшла з середньовічної гравюри. Кожен клаптик, кожен кілометр землі Хмельниччини зачаїв у собі таємниці й загадки - і несхожий на інший.



Гуменюк С.К. Туристські маршрути Хмельниччини 908
Г94

Гуменюк, С. К.
Туристські маршрути Хмельниччини [Текст] : путівник / С. К. Гуменюк. - Львів : Каменяр, 1983. - 120с.

908
Є87

Єсюнін, С.
Вулиці Хмельницького [Текст] : історико-довідкове видання / С. Єсюнін. - Тернопіль : Вид. В.П.Андріїшин, 2005. - 121с. - ISBN 966-567-074-3.

   У книзі вперше зібрані відомості про 525 вулиць, провулків, проїздів, майданів міста Хмельницького (станом на 1 грудня 2005 р.). Подано інформацію про місце розташування, час заснування та перейменування вулиць, коротку історичну довідку, а також інформацію про персоналії, якщо її іменем названо вулицю, провулок чи проїзд. Видання розраховане на науковців, краєзнавців, учителів шкіл, студентів, учнів, усіх, хто цікавиться історією Хмельницького.

Єсюнін, С. Вулиці Хмельницького
Єсюнін, С. Місто Хмельницький : історія, подіі, факти 908
Є87

Єсюнін, С.
Місто Хмельницький : історія, подіі, факти [Текст] / С. Єсюнін. - Хмельницький, 2004. - 112 с. - ISBN 966-7736-88-1.

   У книзі вперше зібрані найбільш важливі фактографічні відомості з історії міста Хмельницького від найдавніших часів до сьогодення. Видання розраховане на науковців, краєзнавців, учителів шкіл, студентів, учнів, всіх, хто цікавиться історією міста Хмельницького.

908
М13

Мамаєва, М.
Розповідають вулиці міста. (До 500-річчя м.Хмельницького-Проскурова) [Текст] / М. Мамаєва. - Хмельницький : Поділля, 1991. - 80с. : 1л.

   В нарисі на багатому історичному матеріалі висвітлюється минуле та сучасне вулиць міста Хмельницького, його доля в історії нашої Батьківщини. Брошура буде корисною для всіх, кого цікавить історія рідного краю.

Мамаєва, М.  
Розповідають вулиці міста. (До 500-річчя м. Хмельницького-Проскурова)
Хмельницький 908
Х65

Хмельницький [Текст] : фотоальбом. - К. : Експрес-Поліграф, 2002. - 112с.

   Хмельницький — Фотоальбом (українською та англійською мовами)

908
Х65

Хмельницькому - 500 [Текст] : тези науково-теоретичноi конференцii / ред.кол.: С.К.Гуменюк, С.Л.Карван, Т.П.Мiцiнська. - Хмельницький : ХРВВ, 1991. - 167с.

Хмельницькому - 500