Наукова бібліотека Хмельницького національного університету


Станом на 04.07.2017 р.
КОВАЛЕНКО ЛЕОНІД АНТОНОВИЧ
(1907–1985)

доктор історичних наук, професор,
завідувач кафедри загальної історії впродовж 1962–1984 рр.




   Народився Л. А. Коваленко 12 березня 1907 року в селі Ступична Черкаської області в учительській родині. Дуже рано залишився без батьків. Зростав та виховувався в батькового родича – селянина-бідняка. Трудову діяльність розпочав різноробом у сільському господарстві. Згодом працював робітником радгоспу, завідувачем сільського клубу, потім – кореспондентом районної газети. 1930 року навчався на робітфаці у Білій Церкві. 1931 року вступив у Київський державний університет, де 1936 року здобув кваліфікацію викладача історії.
   Навчання в аспірантурі рідного університету перервала війна. Фронтовими дорогами Великої Вітчизняної війни Л. А. Коваленко пройшов майже тисячу днів – із червня 1941 року до важкого поранення в березні 1944 року. Лише після тривалого лікування зумів відновити навчання в аспірантурі. Наполеглива праця завершилася успішним захистом кандидатської дисертації на тему "Французька буржуазна революція кінця XVIII століття і Україна", в якій дослідник вперше в українській історіографії показав події вітчизняного минулого в органічній єдності з європейською історією, дослідив активізацію громадсько-політичного життя в Україні під впливом Французької революції.
   Кандидат історичних наук Л. А. Коваленко став старшим науковим співробітником Інституту історії АН УРСР, одночасно займався і науково-педагогічною діяльністю, викладаючи нову історію в Київському педагогічному інституті. В 1947 році Л. А. Коваленко переїхав на роботу до Житомирського педагогічного інституту ім. І. Франка, де працював до 1956 року. Тут вже зрілий викладач і науковець очолив кафедру загальної історії, 1950 року здобув вчене звання доцента. Викладацьку, виховну та організаційно-управлінську діяльність Л. A. Коваленко вміло поєднував з активною науково-дослідною роботою. З самого початку в центрі його наукових досліджень житомирського періоду були історіографічні та історико-краєзнавчі аспекти. Найважливіші статті, написані упродовж 1947–1956 pp., були опубліковані в найбільш авторитетних на той час журналах "Вопросы истории", "Вісник АН УРСР", "История СССР" і наукових записках Житомирського педінституту. Найбільш помітне місце серед них посіли велика стаття "Про приєднання Правобережної України" (1950 р.) та брошура "Житомир. Історичний нарис" (1951 p.).
   Після закриття в Житомирі історичного факультету Л. А. Коваленко переїхав до Ужгорода і працював там з 1956 по 1961 рік доцентом кафедри загальної історії Ужгородського державного університету, викладав курс нової історії та спецкурс з історії міжнародних відносин.
   У жовтні 1961 р. Леонід Антонович переїхав на роботу до Кам'янець-Подільського державного педагогічного інституту. На перших порах працював доцентом кафедри загальної історії, а з 1962 по 1984 рік – завідувачем кафедри загальної історії.
   Як викладач всесвітньої історії, член вченої ради інституту, відзначався світлим розумом, високою ерудицією та інтелігентністю, великою праце­любністю, невичерпною енергією, безкорисливістю та любов'ю до людей. Був дружнім порадником, умілим наставником молодих викладачів і майбутніх учителів, умів безпомилково виявляти талановитих викладачів, учителів й обдарованих студентів.
   Авторитетний вчений і педагог схвалював усі цікаві починання, які лягали в основу якісної підготовки студентів до учительської праці, удосконалення кваліфікації вчителів, пошуку ефективних методів навчання. За його підтримки на історичному факультеті були створені шкільний кабінет історії і постійно діюча виставка студентських саморобних об'ємних посібників, лабораторія педагогічних досліджень.
   Кам'янець-Подільський період діяльності Коваленка Леоніда Антоновича був найбільш плідним з точки зору науково-дослідної роботи, підготовки науково-педагогічних і учительських кадрів, виведення очолюваної ним кафедри загальної історії у число кращих в інституті та Україні. 1965 року його цілеспрямована багаторічна праця завершилася успішним захистом у Київському університеті імені Т. Шевченка докторської дисертації на тему "Демократичні течії в історіографії України XIX ст.", в якій учений на великому фактичному матеріалі розкрив розвиток історичної думки в Україні в XIX ст. 1966 року Л. А. Коваленку присвоєно вчене звання професора.
   Спрямованість науково-дослідної роботи вченого впродовж усього періоду його науково-педагогічної діяльності обумовлювалася трьома основними чинниками: по-перше, характером педагогічної діяльності; по-друге, завданнями, які покладалися на нього, як вченого; по-третє, кодом зацікавлень проблемами історіографії України XIX ст. Як професор, Л. А. Коваленко викладав провідні навчальні курси всесвітньої історії. Тому систематично працював над історичною проблематикою на стику нової історії країн Європи і Америки та історії України. Пріоритетним напрямком наукових досліджень професора Л. А. Коваленка, якими він займався понад 35 років, були проблеми історіографії України XIX століття. Творчий доробок вченого-педагога склав понад 100 наукових і навчально-методичних праць. З поміж багатьох його праць особливий інтерес викликає монографія "Велика французька буржуазна революція і громадсько-політичні рухи на Україні в кінці XVIII ст." (1973 р.), що відзначалася новизною об’єкта дослідження, фундаментальне видання "Очерки истории исторической науки в СССР", підготовлене і опубліковане у співавторстві з відомими російськими вченими впродовж 1955–1963 рр., наукове видання "Очерки новой и новейшей истории Венгрии" (1963 р.) та ін.
   Леонідом Антоновичем підготовлена до друку значна кількість навчальних посібників, методичних розробок і статей навчально-методичного характеру. Серед них – "Конспект лекцій з української історіографії XIX ст." (1964 р.), "М. В. Гоголь – історик України : навч. посіб." (1965 р.), "Історіографія історії Української РСР від найдавніших часів до Великої Жовтневої соціалістичної революції : навч. посіб."(1983 р.), "Хрестоматія з нової історії. Частина друга" (1972 р.). Вчений розробив курс лекцій про соціально-економічний розвиток країн Європи та Америки з 1789 по 1870 pр., приділивши велику увагу промисловому і аграрному перевороту в Європі. Дуже цінними для свого часу були його методичні вказівки "Міжнародні відносини нового часу" (1971, 1978 рр.) та "Методические указания для студентов исторического факультета по изучению тем историографии новой и новейшей истории" (1976 р.). Неодноразово професор звертався до різних питань методики викладання історії, підходів до структури та змісту підручників та навчальних посібників. Цим проблемам було присвячено низку статей, опублікованих у провідних історичних журналах.
   З-поміж наукових інтересів Л. А. Коваленка непересічне місце займало історичне краєзнавство Волині і Поділля. Перші кроки в краєзнавчих дослідженнях він розпочав ще працюючи доцентом, завідувачем кафедри історичного факультету Житомирського педагогічного інституту (кінець 40-х – середина 50-х рр.). Справжньою віхою в краєзнавчих дослідженнях і взагалі в українській історичній науці стала його велика стаття "Про приєднання Правобережної України", опублікована 1950 року в першому томі "Наукових записок Житомирського педагогічного інституту". 1955 року написав брошуру "Житомир", видання якої по суті започаткувало новий етап у дослідженні минувшини регіону, сприяло піднесенню краєзнавчого руху на Волині.
   Важливим внеском Л. А. Коваленка у дослідження історії Подільського краю стала публікація книги "Ізяслав. Історичний нарис" (1966 р.) та нарисів "Ізяслав", "Білогородка", "Кам'янець-Подільський" у томі "Хмельницька область" двадцятишеститомної "Історії міст і сіл Української РСР" (1971 р.). Наукові інтереси вченого у вивченні історії краю були різноманітними. Його цікавили проблеми історіографії Поділля, погляди І. Я. Франка на історію Поділля, суспільно-політичні рухи на Поділлі і Волині в зв'язку з Великою французькою буржуазною революцією, історія багатьох міст і сіл Хмельниччини.
   У 1964 році Л. А. Коваленко виступив одним із співорганізаторів Хмельницького обласного історико-краєзнавчого товариства, яке на той час було першим в Україні таким представницьким науково-громадським об’єднанням учених і краєзнавців. Результатом діяльності цієї регіональної організації стало проведення за життя Л. А. Коваленка п’яти Подільських історико-краєзнавчих конференцій, членом оргкомітету яких і редколегій збірників за їх підсумками виступав невтомний вчений.
   З ім'ям професора Л. А. Коваленка пов'язані також заснування і діяльність відомої в Україні та за її межами наукової школи, в якій пройшла підготовку і загартування низка вчених-істориків. Перші кроки школи можна віднести до 1968 року, коли історичний факультет виділився в самостійний підрозділ інституту і в 1969 році було створено на базі кафедри історії дві кафедри: загальної історії та історії СРСР і УРСР.
   Визначальною рисою історичної школи стала система організації наукової роботи викладачів і пошуково-дослідницької діяльності студентів. Вже на перших порах визначився діапазон наукових проблем, якими зайнялись однодумці і послідовники Л. А. Коваленка. Основні зусилля науково-педагогічних працівників були зосереджені на вивченні вітчизняного минулого. Інша група зайнялась розробкою історіографічних питань. Кілька викладачів стали досліджувати проблеми славістики. Водночас майже всі члени колективу працювали над історико-краєзнавчими аспектами. Ця ж проблематика лягла в основу роботи студентських наукових гуртків і проблемних груп, написання дипломних робіт. Провідними ланками наукової діяльності передусім були засідання кафедр, ради факультету, теоретичних і методичних семінарів. Стало правилом обговорення рукописів тез доповідей і повідомлень на наукові конференції, семінари та симпозіуми, статей у наукові збірники і фахові журнали, монографічних і дисертаційних праць, навчально-методичної літератури. Заздалегідь із текстами рукописів знайомилися всі бажаючі. Суттєвим фактором успішного функціонування школи було і є створення сприятливих умов для наукової праці. Практично задовольнялась кожна пропозиція щодо відряджень для роботи в архівах, наукових бібліотеках не лише у містах країни, а й за рубежем. Підвищення кваліфікації викладачі факультету проходили переважно в столичних ВНЗ і наукових установах.
   Результатом майже 30-літнього функціонування наукової школи професора Л. А. Коваленка став захист 5 докторських і близько 50 кандидатських дисертацій, підготовка понад 600 різноманітних наукових і навчально-методичних праць, у тому числі 28 монографій, 15 підручників і навчальних посібників, 325 статей.
   Відомий учений стояв біля витоків історичної школи інституту та особисто керував нею впродовж 17 років. Історична школа Леоніда Антоновича і сьогодні є авторитетною серед вчених та науковців, які наполегливо працюють над збагаченням його ідей, розвивають започатковані ним напрями.
   22 червня 1985 року після важкої хвороби Леонід Антонович Коваленко помер. Похований на центральній алеї нового цвинтаря в м. Кам’янці-Подільському.

НАУКОВІ ПРАЦІ Л. А. КОВАЛЕНКА
І. Окремі видання
1. Житомир : історичний нарис / Л. А. Коваленко. – Житомир, 1951. – 46 с.
2. Історія міжнародних відносин нового часу : метод. вказівки до курсу на вибір для заочного відділу / Л. А. Коваленко. – Ужгород : Ужгород. держ. ун-т, 1957. – 24 с.
3. Методические указания к курсу "История Венгрии" для студентов-заочников исторического факультета / Л. Коваленко, Я. Штернберг. – Ужгород, 1959. – 53 с.
4. Ізяслав : історичний нарис / Л. А. Коваленко. – Львів : Вид-во "Каменяр", 1966. – 27 с.
5. Методичні вказівки до вивчення тем "Міжнародні відносини нового часу" / Л. А. Коваленко, В. В. Зайцев. – Кам'янець-Подільський : Кам'янець-Поділ. педінститут, 1971. – 44 с.
6. Хрестоматія з нової історії : навч. посіб. / Л. А. Коваленко. – Київ : Рад. шк., 1972. – Ч. 2. – 176 с.
7. Велика французька буржуазна революція і громадсько-політичні рухи на Україні в кінці XVIII ст. : [монографія] / Л. А. Коваленко. – Київ : Вид-во КДУ, 1973. – 168 с.
8. Методические указания для студентов исторического факультета по изучению тем историографии новой и новейшей истории / Л. А. Коваленко. – Каменец-Подольский : Каменец-Подол. гос. пединститут, 1976. – 45 с.
9. Методичні вказівки до вивчення тем "Міжнародні відносини нового часу" / Л. А. Коваленко, М. Г. Кукурудзяк. – Кам'янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. держ. педінститут, 1978. – 32 с.
10. Історіографія історії Української РСР від найдавніших часів до Великої Жовтневої соціалістичної революції : [навч. посіб. для студ. іст. ф-тів педінститутів] / Л. А. Коваленко. – Київ : Вища шк., 1983. – 118 с.
11. Методичні рекомендації до вивчення історіографії історії УРСР на історичних факультетах педінститутів / Л. А. Коваленко, Г. В. Стрельський. – Київ : Міносвіти УРСР, 1983. – 31 с.
ІІ. Статті в журналах і збірниках наукових праць
12. О влиянии Французской буржуазной революции на Украину / Л. А. Коваленко // Вопросы истории. – 1947. – № 2. – С. 80-87.
13. УССР в период перехода на мирную работу по восстановлению народного хозяйства 1921–1925 гг. / Л. А. Коваленко // История Украины. – Киев, 1949. – Т. 2. – С. 153-170.
14. Історичні погляди О. М. Радіщева / Л. А. Коваленко // Вісник АН УРСР. – Київ, 1949. – № 9. – С. 57-67.
15. Про приєднання Правобережної України до Росії / Л. А. Коваленко // Наук. записки Житомир. педінституту. – Житомир, 1950. – Т. 1. – С. 41-68.
16. Исторические взгляды революционера демократа Т. Г. Шевченка / Л. А. Коваленко // Вопросы истории. – 1951. – № 1. – С. 26-44.
17. Історичні погляди революціонера-демократа Т. Г. Шевченка / Л. А. Коваленко // Вісн. АН УРСР. – Київ, 1951. – № 1. – С. 15-25.
18. Події визвольної війни українського народу і  боротьба за возз'єднання України на Східній Волині / Л. А. Коваленко // Наук. записки Житомир. педінституту. – Житомир, 1955. – Т. 2. – С. 16-33.
19. Историография Украины / Л. А. Коваленко // Очерки истории исторической науки в СССР / под ред. М. Н. Тихомирова (гл. ред.), М. А. Алпатова, А. Л. Сидорова. – Москва, 1955. – Т. 1. – С. 599-611.
20. До біографії польського революціонера Ярослава Домбровського / Л. А. Коваленко // Наук. записки Ін-ту історії АН УРСР. Історичні зв'язки слов'янських народів. – Київ, 1956. – С. 282-285.
21. Історичні погляди Івана Франка / Л. А. Коваленко // Наук. записки Ін-ту історії АН УРСР. І. Я. Франко як історик. – Київ, 1956. – Т. 8. – С. 3-33.
22. О контурных исторических картах / Л. А. Коваленко, А. Тичина // Преподавание истории в школе. – 1956. – № 8. – С. 116-117.
23. Вивчення проблем історії Угорщини в Ужгородському університеті / Л. А. Коваленко // Укр. іст. журн. – 1957. – № 2. – С. 160-161.
24. Іван Франко про історію феодально-кріпосницької епохи на Україні / Л. А. Коваленко // Наук. записки Ужгород. держ. ун-ту. – Ужгород, 1957. – Т. 25. – С. 75-95.
25. Об изучении истории социалистических стран Европы в вузах / Л. А. Коваленко, И. Гринчак, Г. Марченко // Вопросы истории. – 1958. – № 8. – С. 221-222.
26. Разработка истории Венгрии в Ужгородском университете / Л. А. Коваленко // Вопросы истории. – 1958. – № 8. – С. 216-218.
27. До питання про історичні погляди О. М. Лазаревського / Л. А. Коваленко // Укр. іст. журн. – 1958. – № 4. – С. 98-107.
28. Історичні погляди С. Подолинського / Л. А. Коваленко // Доп. і повідомл. Ужгород. держ. ун-ту. Сер. історична. – Ужгород, 1958. – № 2. – С. 55-58.
29. Французская буржуазная революция конца XVIII ст. и общественно-политическая мысль на Украине / Л. А. Коваленко // Межвузовская конф. по истории якобинской диктатуры, 20–22 июня 1958 г. : тез. докл. – Одесса, 1958. – С. 57-59.
30. Вплив Паризької комуни на робітничий рух в Угорщині / Л. А. Коваленко // Наук. записки Ужгород. держ. ун-ту. – Ужгород, 1959. – Т. 38. – С. 121-129.
31. Народницька течія в українській історіографії / Л. А. Коваленко // Тези доп. та повідомл. Сер. історична / Ужгород. держ. ун-т. – Ужгород, 1959. – № 3. – С. 55-59.
32. Историография Украины / Л. А. Коваленко // Очерки исторической науки в СССР / под ред. М. В. Нечкиной (гл. ред.), М. Н. Тихомирова, С. М. Дубровского [и др.]. – Москва, 1960. – Т. 2. – С. 693-715.
33. Внесок декабристів в розробку історії українського народу / Л. А. Коваленко // Тези доп. викл. на звіт. сесії про наук. роботу за 1961 р. / Кам’янець-Поділ. держ. педінститут. – Кам’янець-Подільський, 1961. – С. 10-12.
34. Французька буржуазна революція і суспільно-політична думка на Україні / Л. А. Коваленко // Из истории якобинской диктатуры : труды межвуз. конф. по ист. якобинской диктатуры / Одес. гос. ун-т им. И. И. Мечникова ; редкол.: В. С. Алексеев-Попов, А. Я. Гансов, К. Д. Петряев. – Одесса, 1962. – С. 155-196.
35. Питання історії України у праці М. Н. Покровського "Русская история с древнейших времен" / Л. А. Коваленко // Наук. записки Кам'янець-Поділ. держ. педінституту. – Кам'янець-Подільський, 1962. – Т. 12. – С. 55-62.
36. Кризис феодально-крепостнической системы. Развитие капитализма и подъем национально-освободительной борьбы (1790–1847 гг.) / Л. А. Коваленко // Очерки новой и новейшей истории Венгрии. – Москва, 1963. – С. 62-93.
37. Революция 1848–1849 гг. / Л. А. Коваленко // Там само. – С. 94-115.
38. Историография Украины / Л. А. Коваленко // Очерки исторической науки в СССР / под ред. М. В. Нечкиной (гл. ред.), М. А. Алпатова, Б. Г. Вебера [и др.]. – Москва, 1963. – Т. 3. – С. 693-714.
39. Хмельницьке історико-краєзнавче товариство / Л. А. Коваленко, І. С. Винокур // Укр. іст. журн. – 1964. – № 3. – С. 154.
40. 175 років  Французької революції / Л. А. Коваленко // Укр. іст. журн. – 1964. – № 4. – С. 130-131.
41. До історіографії якобінського руху в Угорщині / Л. А. Коваленко // Питання нової і новітньої історії : міжвідомчий наук. зб. – Київ, 1965. – Вип. 1. – С. 150-156.
42. Іоахім Лелевель про історію України / Л. А. Коваленко // Тези доп. викл. на звіт. наук. сесії за 1964 рік (серпень 1965 р.) / Кам’янець-Поділ. держ. пед. ін-т. – Кам’янець-Подільський, 1965. – С. 44-46.
43. З історіографії Поділля / Л. А. Коваленко // Тези доп. Подільської іст.-краєзн. конф., жовт. 1965 р. / відп. ред. Л. А. Коваленко. – Хмельницький, 1965. – С. 52-53.
44. Подільська історико-краєзнавча конференція / Л. А. Коваленко, І. С. Винокур // Укр. іст. журн. – 1965. – № 11. – С. 155-156.
45. З досвіду програмування навчального матеріалу з історії / Л. А. Коваленко // Укр. іст. журн. – 1965. – № 2. – С. 79-87.
46. Жан-Жак Руссо і суспільно-політична думка на Україні / Л. А. Коваленко // Питання нової і новітньої історії. – Київ : Вид-во КДУ, 1966. – Вип. 3. – С. 132-144.
47. І. Я. Франко – історик-славіст / Л. А. Коваленко // Укр. іст. журн. – 1966. – № 8. – С. 53-61.
48. Використання програмованих матеріалів на уроці історії / Л. А. Коваленко // Тези доп. на звіт. наук. сесії кафедр ін-ту за 1965 р., верес. 1966 р. / Кам’янець-Поділ. держ. пед. ін-т. – Кам’янець-Подільський, 1966. – С. 35-36.
49. Жан-Жак Руссо і Україна (до 225-річчя з дня народження) / Л. А. Коваленко // Укр. іст. журн. – 1967. – № 5. – С. 135-136.
50. Конференція по проблемі "Боротьба за владу Рад на Поділлі" / Л. А. Коваленко // Укр. іст. журн. – 1967. – № 3. – С. 154.
51. Друга Подільська історико-краєзнавча конференція / Л. А. Коваленко, І. С. Винокур // Укр. іст. журн. – 1967. – № 7. – С. 155-156.
52. Історичні погляди С. А. Подолинського / Л. А. Коваленко // Історіографічні дослідж. в Українській РСР / АН УРСР. – Київ, 1968. – Вип. 1. – С. 158-170.
53. Поділля у повстанні 1768 року / Л. А. Коваленко, О. М. Наумець // Матеріали другої Подільської іст.-краєзн. конф. / відп. ред. Л. А. Коваленко. – Львів, 1968. – С. 7-9.
54. П. О. Куліш як історик / Л. А. Коваленко // Укр. іст. журн. – 1969. – № 8. – С. 68-71.
55. В Каменец-Подольском пединституте / Л. А. Коваленко // Советское славяновед. – 1969. – № 1. – С. 126.
56. Антонович Володимир Боніфатійович / Л. А. Коваленко // Радянська енциклопедія історії України. – Київ, 1969. – T. 1. – С. 65.
57. Ворцель Станіслав / Л. А. Коваленко // Радянська енциклопедія історії України. – Київ, 1969. – T. 1. – С. 361.
58. Третя історико-краєзнавча Подільська конференція / Л. А. Коваленко // Укр. іст. журн. – 1969. – № 8. – С. 155-156.
59. Карпов Геннадій Федорович / Л. А. Коваленко // Радянська енциклопедія історії України. – Київ, 1970. – Т. 2. – С. 316.
60. Куліш Пантелеймон Олександрович / Л. А. Коваленко // Радянська енциклопедія історії України. – Київ, 1970. – Т. 2. – С. 529.
61. І. Я. Франко про історію Поділля / Л. А. Коваленко // Матеріали третьої Подільської іст.-краєзн. конф. / відп. ред. Л. А. Коваленко. – Львів, 1970. – С. 58-61.
62. Четверта Подільська історико-краєзнавча конференція / Л. А. Коваленко, І. С. Винокур // Укр. іст. журн. – 1971. – № 10. – С. 154-156.
63. Ізяслав / Л. А. Коваленко // Історія міст і сіл Української РСР. Хмельницька область. – Київ, 1971. – С. 263-274.
64. Білогородка / Л. А. Коваленко, А. І. Мамалига // Там само. – С. 274-284.
65. Кам’янець-Подільський / Л. А. Коваленко, М. Ф. Александра, І. С. Винокур [та ін.] // Там само. – С. 297-323.
66. Питання історії зарубіжних слов’ян в українській історіографії першої половини ХІХ ст. / Л. А. Коваленко // Історіографічні дослідження. – Київ, 1973. – Вип. 6. – С. 116-127.
67. Про історичні погляди Т. Г. Шевченка / Л. А. Коваленко // Шевченківський словник. – Київ, 1975. – T. 1. – C. 262-263.
68. Історичні погляди В. Б. Антоновича / Л. А. Коваленко // Українська радянська енциклопедія. – Київ, 1978, – T. 1. – С. 213.
69. П'ята Подільська історико-краєзнавча конференція / Л. А. Коваленко, І. С. Винокур // Укр. іст. журн. – 1979. – № 12. – С. 148.
70. Кам'янецький повіт 1795–1861 pp. / Л. А. Коваленко, А. І. Стецюк // Тези доп. п'ятої Подільської іст.-краєзн. конф. – Кам'янець-Подільський, 1980. – С. 81-83.
71. Кам'янець-Подільський 1672 р. / Л. А. Коваленко, С. В. Трубчанінов // Тези доп. шостої Подільської іст.-краєзн. конф., присвяч. 40-річчю Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні (секція історії дожовтневого періоду). – Кам'янець-Подільський, 1985. – С. 64-65.
ІІІ. Про Л. А. Коваленка
1. Коваленко Леонид Антонович // Историки-слависты СССР : биобиблиогр. справ. – Харьков, 1969. – С. 36.
2. Філінюк А. Г. Коваленко Леонід Антонович / А. Г. Філінюк // Кам’янець-Подільський державний університет в особах. – Кам’янець-Подільський, 2003. – Т. 1. – С. 168-184.
3. Academia на пошану професора Леоніда Антоновича Коваленка (до 90-річчя від дня народження). – Кам’янець-Подільський, 1997. – Ч. 1: Історичні дослідження. – 208 с.; Ч. 2: Гуманітарно-суспільні дослідження. – 216 с.
4. Брега Г. С. Коваленко Леонід Антонович / Г. С. Брега, П. М. Бондарчук // Енциклопедія історії України. – К., 2007. – Т. 4. – С. 381.
5. Копилов С. А. Леонід Антонович Коваленко: вчений, педагог, особистість : [монографія] / С. А. Копилов, В. С. Степанков. – Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2008. – 192 с. : іл.
6. Коваленко Леонід Антонович // Доктори наук, професори Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка : довід.-бібліогр. вид. / [уклад.: І. М. Конет, В. С. Прокопчук]. – Кам’янець-Подільський : Вид-во Абетка-Світ, 2013. – С. 197–208.



   
Наші координати: м.Хмельницький,
вул. Кам'янецька 110/1,
тел.: 77-30-38,

e-mail