У співпраці є перспективи

Перша спільна українсько-польська наукова конференція на Поділлі

"Сучасні технології виробництва в розвитку економічної інтеграції та підприємництва" — саме під такою назвою на базі санаторію "Товтри" відбулася 1 українсько-польська наукова конференція. Конференція організована за ініціативою науковців Технологічного університету Поділля, зокрема факультету інженерних та інформаційних технологій (декан Георгій Драпак), спільно з Краківським політехнічним університетом ім. Тадеуша Костюшко (м. Краків, Польща). У конференції взяли участь близько 200 вчених, серед яких 60 представників вищих навчальних закладів з восьми міст Польщі (Варшава, Краків, Жешів, Лодзь та ін.), а Україну представляли науковці та вчені з Хмельницького, Києва, Харкова, Львова, Чернівців, Сум, Тернополя, Луцька.

Програма конференції передбачала проведення пленарного засідання та шести секційних засідань за напрямками: сучасні технологічні системи у виробництві, технологія та устаткування легкої промисловості, трибологія, нові функціональні матеріали та покриття, моделювання технологічних систем і процесів, динаміка машин, актуальні проблеми міжнародних економічних відносин.

Серед учасників конференції були вчені з світовим ім'ям: дійсний член Польської академії наук (м. Варшава), почесний академік США, Бельгії, Австрії, Болгарії та інших країн, колишній міністр освіти та спорту Польщі Ян Качмарек, проректор з наукової роботи Краківського політехнічного університету, професор Юзеф Гавлік, декан механічного факультету Глівецької політехніки Лешек Добжанський.

Ян КАЧМАРЕК:

- Я вважаю, що співпраця є основним чинником наукових здобутків, які прискорюють поліпшення добробуту суспільства.

Два вищих навчальних заклади, а саме: Краківський політехнічний університет і Технологічний університет Поділля, дійшли до порозуміння з доброї волі та власної ініціативи, без будь-якого примусу, оскільки виникла потреба у взаємній співпраці.

Юзеф ГАВЛІК:

- Ми вже провели одну спільну студентську наукову конференцію, яка не тільки підтримала ініціативу, але й послугувала поштовхом для проведення наступного заходу. У 2004 році в місті Кракові відбудеться спільний студентський науковий форум.

Чеслав НІЖАНКОВСЬКІ, професор Краківського політехнічного університету, координатор співпраці між університетами:

- Я з ентузіазмом почав співпрацю з Технологічним університетом Поділля тому, що побачив велику зацікавленість польської та української молоді, яка є вільною від історичних тягарів старшого покоління.

За словами Миколи Йохни, проректора з міжнародних зв'язків Технологічного університету Поділля, під час конференції узгоджено умови спільного з Краківською політехнікою грантового проекту "Запровадження у Подільському регіоні польського досвіду співпраці вищих навчальних закладів з малим бізнесом", обговорено пропозиції польської сторони щодо спільних грантових проектів у рамках Європейської програми прикордонної співпраці, підписано угоду про співробітництво між Технологічним університетом Поділля та Краківським університетом економіки, отримано згоду Хмельницького міського голови та виконавчого комітету міської Ради на підтримку співпраці університету з вищими навчальними закладами Кракова.

Досвід проведення таких візитів розширює горизонти співпраці між Україною та Польщею і, водночас, сприяє студентському обміну та навчально-культурній співпраці між двома вузами — Технологічним університетом Поділля та Краківським політехнічним університетом їм. Тадеуша Костюшко. Попереду - великі перспективи наукового співробітництва між двома університетами. Свідченням цього є й те, що минулого року у Технологічному університеті Поділля розпочали свою роботу курси інтенсивного вивчення польської мови. Викладач польської мови Тетяна Гусарська готує мовну базу фахівця до такого рівня, щоб згодом можна було пройти іспит на отримання сертифікату зі знання польської мови. Особи, які успішно завершать мовну підготовку, будуть рекомендовані для проходження річного курсу навчання в університетах Польщі за програмами обміну студентів, а також для навчання у магістратурі та аспірантурі. "Студенти та науковці ТУ Поділля, зокрема факультету інженерних та інформаційних технологій, вже отримали запрошення на міжнародну конференцію, яка буде проходити в Кракові", - зазначив декан факультету Георгій Драпак.

Л.ГУМЕННА