Наука: шлях у майбутнє
Чим позначена робота науковців Технологічного університету Поділля? З таким запитанням ми звернулися до проректора університету з наукової роботи В.Г.Каплуна. Ось що він розповів:
Науково-дослідна робота в університеті характеризується, передусім. Дальшим розвитком фундаментальних досліджень.
Торік співробітники нашого вузу опублікували 861 наукову працю, подали 30 заявок на винаходи, одержали 19 патентів. Докторські дисертації захистили викладачі факультету інженерних інформаційних технологій Г.Б.Параска та Г.С.Калда. Кандидатські дисертації відстояли викладачі цього ж факультету О.А.Пасічник, Ж.Г.Матеруа, А.А.Бурлаков; викладачі гуманітарно-педагогічного факультету В.В.Дячок, М.Б.Дем'янюк, О.В.Ємець; інженерно-економічного факультету О.Л.Скубій; технологічного факультету С.А. Карван; факультету бізнесу і права Л.М.Ємельяненко; радіотехнічного факультету В.О.Бойчук.
Приємною подією стало відкриття в університеті Спеціалізованої ради по захисту кандидатських дисертацій з 2-х економічних дисциплін. Що буде сприяти підготовці кадрів вищої кваліфікації.
Зазначу, що у нас активно ведеться і студентська науково-дослідна робота. Торік у міжнародних конкурсах взяло участь 18 студентів, у Всеукраїнських конкурсах - 15 наукових робіт. Дипломами переможців у цих конкурсах нагороджено 6 студентів
Серед найбільш визначних розробок минулого року можу назвати роботу лабораторії композиційних антифрикційних матеріалів. Працівники цього підрозділу створюють нові матеріали, які дозволяють замінити кольорові метали. Вони винайшли нові масла і металоохолоджуючі рідини, що застосовуються при металообробці, які є екологічно чистими і замінять собою синтетичні, що є шкідливими для здоров'я та життя людини.
А досягненням "N1" минулого року можна сміливо назвати розробку технології та обладнання для отримання високоефективних комбікормів для тварин, птахів та риб. Їх застосування дозволяє суттєво здешевити комбікорм, зберігаючи при цьому його властивості. Ефективність цього нововведення перевірялась на декількох фермерських господарствах та тваринницьких комплексах Хмельницької області Добовий приріст молодняка зріс майже вдвічі у порівнянні з традиційною технологією.
Я міг би розповісти і про багато інших вдалих розробок наших науковців. Впевнений, що і в нинішньому році наш доробок буде вагомим. Нам приємно що в країні посилюється увага до розвитку науки, краще підтримується навчальний процес у вузах.
Записала Я.Шевченко.