Зміна технологічного середовища відділу комплектування
літератури в умовах комп’ютерізації бібліотечних процесів.



Тітова Т.В.
зав.відділом комплектування
бібліотеки
   Розвиток інформаційної інфраструктури на базі бібліотек вищих навчальних закладів із застосуванням нових технологій включає вдосконалення системи поповнення бібліотечних фондів. Традиційні процеси комплектування мають на меті забезпечення повноти відбору і оперативного придбання творів друку та інших документів. Структура їх- це сукупність процесів:
   - моделювання бібліотечного фонду ( створення моделі фонду вузівської бібліотеки, особливість якої - пріоритетне комплектування підручникамина основі якісного, кількісного, тематичного та мовного  параметрів);
   - аналізу документального потоку;- виявлення й обгрунтування відбору необхідних документів;
   - оформлення замовлень на документи, контролю за їх виконанням;
   - отримання й обліку документів;- розподілу та передачі документів по структурних підрозділах та на кафедральні бібліотеки.         Аналіз документального потоку, що видається, відбувається на основі вивчення  перспективних і поточних бібліографічних та інформаційних посібників, в першу чергу анотованих планів видавництв, книготорговельних бюлетнів, бланків для замовлень “Книги України”, “Літопис книг”, “Літопис рецензій” іншиих літописів  Книжкової палати України, списків нових видань, що друкуються в газетах та журналах та інших інформаційних джерелах з метою подальшого відбору, замовлення та придбання видань.
   Особливість комплектування фонду нашої бібліотеки - це його  поповнення документами, що забезпечують навчально-виховний процес, науково-педагогічну та науково-дослідницьку діяльність університету. Тому відбір проходить обов’язково за участю  працівників підрозділів бібліотеки та викладачів кафедр. Всі питання, пов’язані з комплектуванням, обробкою, зберіганням інформації вирішуються в комплексі та в тісному контакті з тими, для кого працює  наша бібліотека. Вірно сформувати фонд бібліотеки неможливо без координації зусиль з адміністрацією та кафедрами вузу, які постійно в курсі відповідності ресурсів  бібліотеки програмам  дисциплін, що читаються на факультетах університету, які готують дипломованих спеціалістів за 31 спеціальностю. Навчальна література замовляється лише по письмових анкетах-замовленнях кафедр, де вказується: автор, назва підручника, рік видання та видавництво, дисципліна, кількість студентів, що її вивчають, за підписом зав.кафедрою. Кафедри інформують відділ комплектування про зміни у навчальних програмах та планах, доводять списки рекомендованої навчальної літератури ( основної та додаткової), враховуючи необхідну кількість придбання підручників з тієї чи іншої дисципліни. Також працюють з прайс-листами, видавничими планами видавництв, книготорговельних фірм, каталогами передплати періодичних видань, замовляючи підручники та періодичні видання, необхідні для забезпечення навчального процесу.
   Відділом комплектування передплачуються необхідні періодичні видання та ведеться реєстраційна картотека їх надходжень.
   Одержана література обов’язково звіряється із замовленнями та з супровідними документами.Проводиться облік документів, що надійшли до фонд бібліотеки у формі запису до сумарної та інвентарної книг. Здійснюється технічна обробка всіх творів друку, які надійшли до бібліотеки.
   Впровадження засобів  комп’ютерізації внесло суттєві корективи в організацію основних  технологічних процесів, в саме розуміння технології комплектування. Інноваційна технологія комплектування зумовлює новий підхід до накопичення документно-інформаційних ресурсів бібліотеки вузу. Застосування новітніх інформаційних технологій допомогає  відділу комплектування оперативно знайомитись з асортиментом книжкового ринку, використовуючи нові форми та джерела комплектування.
   Великі можливості в організації ефективного комплектування бібліотечних фондів надають ресурси Інтернет. Бібліотека, маючи вихід до цієї глобальної мережі, користується не тільки повнотекстовими базами даних, а й інформаційними ресурсами, спеціально призначеними для відбору, замовлення та придбання документів для бібліотечних фондів. Ці ресурси складаються зі спеціалізованих web-серверів для  комплектаторів, онлайнових універсальних і спеціалізованих книжкових магазинів з анотованими каталогами видань і можливостями їх діалогових замовлень,серверів видавництв, книжкових дилерів і передплатних агенств, електронних версій вітчизняних та зарубіжних  каталогів. Користування  цими ресурсами надає  відділу комплектування змогу оперативного перегляду великих обсягів інформації, що постійно циркулює та оновлюється в системі “ документовидання – документорозповсюдження ”, містить відомості про наявність нових видань у межах предметної області, порівняння різних версій СД-ROM  та онлайнових продуктів, анонсів бібліотечних телеконференцій, присвячених обговоренню політики формування бібліотечних фондів.
   Видавничі сервери  пропонують передплату на поточні та архівні версії періодичних видань, які можуть регулярно надходити на сервер бібліотеки електронною поштою. Така форма документопостачання, значно дешевша ніж придбання бібліотекою друкованих видань, та ефективна в часі.Відділом вивчається та аналізується економічна ефективність використання друкованих видань та їх електронних аналогів, інтенсивність використання окремих видів документів на різноманітних носіях. 
   Інтернет-магазини пропонують безліч літератури з різних галузей знань. Інтернет-книгарні представляють каталог вітчизняних ресурсів інтернет-комерції. Початківець книжкової віртуальної торгівлі магазин “Бамбук” (www.bambook.com), також унікальна за  своїм змістом інернет-книгарня “Віртуальний букініст”, он-лайнова книгарня спеціалізованої літератури “Комп’ютер” (www:computer.zp.ua), та багато інших.
   Дуже багато необхідної та цікавої інформації про видання документів опрацьовується для якісного відбору їх та придбання в фонд бібліотеки.
   Видавництва та книготоргівельні фірми мають власні сайти або мають посилання на свої інтернет-сторінки на різноманітних інтер-поверхових  серверах. “Інтернетизованих” видавництв на сьогодні вже 58, - в основному київські,11- львівські. Коли порівняти ціни, з деяких позицій на 5-10% нижчі , ніж на ринках. Щоправда, репертуар видань, які пропонуються інтернет-магазинами не завжди відповідає потребам вузу. Шукаючи нові  джерела комплектування, відділ комплектування заключає прямі угоди з видавництвами, домовляється з книготоргівельними організаціями та фірмами. 
   Використовуючи можливості програми “УФД /Бібліотека”, вдосконалюються бібліотечні технології у відділі комплектування. В автоматизованому режимі ведеться картотека замовлень літератури, яка організується за допомогою прайс-листів, каталогів книг, каталогів періодичних видань, каталогів та прайс-листів в Інтернеті. Замовлена література заноситься в БД “Замовлення” з відміткою: хто замовив, кількість замовленних примірників, дата замовлення. Звіряється при цьому наявна кількість літератури з тієї чи іншої дисципліни в фонді бібліотеки.
   Кожне надходження  книг оформляється в електронному вигляді, як партія літератури, яка має номер, дату, інформацію про організацію - постачальника, номер та дату супровідного документа, кількість примірників  та суму. Системою проводиться автоматизована перевірка партій. На книги, одержані без супровідного документа ( в дар, взамін загублених, по передплаті ), складається акт на оприбуткування і заноситься в БД “Одержання”. На всі одержані  документи наклеюються штрихкоди, номери яких відповідають інвентарним номерам.
    На підставі інформації про надходження літератури системою автоматично складається “Книга інвентарного обліку фонду”. Окремо ведеться облік брошур та методичних посібників. Надходження реєструються за видамита типами у  відповідності з графами книги сумарного обліку, ведеться розподіл видань по фондах. Допрацьовується електронна версія книги сумарного обліку фонду.
   База даних “Періодичні видання”- електронна версія каталогу періодичних видань, містить інформацію про всі газети та журнали, що є у фонді бібліотеки за всі роки передплати, та про нові надходження, дані про місце збереження видань в підрозділах бібліотеки, постійно вдосконалюється. Використовуючи електронний каталог фірми “Періодика”, передплачуються періодичні видання України та країн СНГ, особливо звертається увага на наукові та реферативні журнали, необхідні викладачам, аспірантам та студентам вузу.
   Бібліотека має можливість доступу до повнотекстових електронних журналів найбільшого у світі видавництва періодики EBSCO. Головним чином представлені наукові журнали з усього світу. На провеликий жаль, в силу того. Що уся інформація іноземною мовою, тому ще не має належного використання користувачами.В рамках консорціуму користувачів електронними базами даних, для подальшої реалізації проекту, зібрано замовлення кафедр університету на відкриття доступу до російськомовних ресурсів, (гуманітарного та природничо-наукового сектору) в електронному вигляді.
   Головні завдання при комплектуванні фонду – зменшити до мінімуму час з моменту одержання інформації про книги, або навіть про їх вихід з друку до появи видання на полиці; скоротити витрати на виконання операцій по підготовці документів, а також сумарні витрати на придбання літератури, завдяки вибору найбільш дешевих джерел комплектування. Відділ комплектування постійно працює над забезпеченістю навчального процесу в вузі, підтримкою кожного навчального курсу літературою, як в кількісному так і в якісному планах, аналізуючи книгозабезпеченість кожної дисципліни.
   Використання електронних ресурсів в бібліотеці ТУП при комплектуванні фонду дає  змогу:
   розширити репертуар необхідних документів за рахунок використання електронних видавництв;
   розширити репертуар документів на нетрадиційних носіях, в т.ч. електронних періодичних видань;
   скоротити час на замовлення-отримання документів;
   спростити процеси замовлення й обліку за рахунок ведення необхідної документації в електронному вигляді;
   наявність картотеки книгозабезпеченості в електронному вигляді дає змогу краще та оперативніше заповнювати прогалини комплектування тієї чи іншої дисципліни;
   на основі локальної мережі з’єднаної з університетом, підтримувати більш тісні зв’язки з кафедрами.

Використана література:
  1. Закон України “ Про бібліотеки і бібліотечну справу”// Відомості Верховної Ради України.- 1995.-14 лютого.-С.121-131.
  2. Положення  “ Про бібліотеку Технологічного університету Поділля”.
  3. Шлях  книги в бібліотеці ТУП: Інструкція.
  4. Васильченко М.П.Бібліотечні фонди / М.П.Васильченко, Н.М.Кушнаренко, В.А.Мільман.-Х.:Основа,1993.-151с.
  5. Бровкін А.Г. Комплектування наукових бібліотек в умовах інформатизації суспільства // Стратегія комплектування фондів наукової бібліотеки : Тези доповідей Міжнар. наук. конф./ НБУВ; УБА.-К.,1996.- С.57-59.
  6. Булычова О.С. Ресурсы Интернет как источник информационного обеспечения процесса комплектования фонда библиотеки. // Научные и технические библиотеки.-1999.-№3.- С.10-13.
  7. Золотарёва В. Традиционный документ в цифровой перспективе. // Библиотека.-1999.-№9.- С.35-37.
  8. Ливадонова Е. Комплектование с помощью глобальной  сети. // Библиотека.-1999.-№ 9.- С.35-37.
  9. Соляник А. WEB- видання, як об’єкт документопостачання бібліотечних фондів // Вісник Книжкової палати.- 2002.- №2.- С.18-20.