Бичко О.М.
зав. інформаційно-бібліографічним
відділом Бібліотеки ТУП
Формування інформаційної культури користувачів
в умовах автоматизації бібліотеки
Технологічного університету Поділля

   В наш час, в умовах інформатизації суспільства, досить актуальною є проблема формування інформаційної культури. За думкою вчених, інформаційна культура поки що є показником швидше професійної культури, але з часом повинна стати важливим фактором розвитку кожної особистості. У розвитку інформаційної культури беруть участь такі науки як кібернетика, інформатика, бібліотекознавство, бібліографія та багато інших. Поняття інформаційна культура – багатоаспектне та різнопланове. За одним із визначень – це інформаційна діяльність людини, яка з одного боку спрямована на ефективний пошук та використання інформації, а з іншого боку – на її формування, збереження та перетворення.
   Вміння знаходити і використовувати потрібну інформацію є важливим елементом освіти. А головна роль у навчанні основам інформаційних знань традиційно відводиться бібліотекам.
   Формування інформаційної культури є дуже важливим завданням і для вузівських бібліотек. Автоматизація бібліотек поставила це завдання на якісно новий рівень і зробила можливим його виконання. Високий рівень технології передбачає високий рівень культури. Для студентів інформаційні технології відкривають доступ до світової інформації, дають нові можливості для підвищення професіоналізму. В умовах постійного збільшення потоку інформації необхідні вміння та навички різноманітного пошуку інформації та її використання: від роботи з бібліотечним каталогом, комп’ютерної грамотності до перегляду інформації в мережі Інтернет. Тому перед бібліотеками постало завдання: навчити студентів користуватися сучасними комп’ю­терними технологіями.
   Бібліотека Технологічного університету Поділля приділяє велику увагу організації інформаційної підготовки своїх читачів. Традиційно бібліотека проводила із студентами бібліотечно-бібліографічні заняття з метою навчання їх самостійному пошуку інформації за допомогою системи каталогів та картотек і бібліографічних посібників. Із впровадженням автоматизації в бібліотеці постала проблема використання на заняттях як традиційних так і електронних джерел інформації. Серед електронних джерел треба відмітити електронний каталог, Інтернет-ресурси, повнотекстові бази даних та інші.  Програма автоматизації бібліотеки Технологічного університету Поділля перед­бачає комплексне використання власних і зовнішніх інформаційних ресурсів. На цьому етапі все більшого значення набуває освітня функція бібліотеки, спрямована на пропаганду інформаційних ресурсів та навчання користувачів. Тому співробітниками інформаційно-бібліографічного відділу було розроблено спеціальний курс “Основи інформаційної культури”. Мета курсу – сформувати у студентів сукупність знань, вмінь та навичок раціонального використання інформації та інформаційних технологій під час навчання. Тобто студенти повинні навчитись різноманітним методам пошуку та аналізу інформації. При цьому основними методами залишаються інформаційний та бібліографічний. Програма складається з 2-х етапів:

1. Заняття для студентів 1 курсу: “Основи інформаційної культури та бібліогра­фії”. Основна мета: навчити читачів вести самостійний пошук інформації по бібліотечним каталогам і картотекам. Особливо по електронному каталогу та базам даних.

2. Заняття для студентів старших курсів: “Науковий пошук інформації. Галузева бібліографія”. Основна мета навчити раціональним методам пошуку фахової інформації за допомогою бібліографічних посібників та баз даних. Заняття з “Основ інформаційної культури” – лекційно-практичні. При цьому теоретичні заняття з автоматизованого пошуку проводяться на комп’ютері з використанням слайдів програми PowerPoint, що робить їх більш наочними та цікавими. Обов’язковим і важливим елементом є практичні заняття, які дозволяють закріпити здобуті навички. Навчання студентів автоматизованому пошуку інформації передбачає:
   - пошук літератури в електронному каталозі
   - пошук інформації на сайті бібліотеки
   - пошук у правовій базі даних "Ліга:Закон Еліт"

   Головне місце на заняттях для студентів 1 курсу займає знайомство з електронним каталогом. Користувачам надається доступ до електронного каталогу і в режимі он-лайн, і безпосередньо, через програму. На заняттях головним чином робиться акцент на внутрішню програму, яка має багато переваг. Студенти повинні оволодіти навичками пошуку інформації в електронному каталозі за різними параметрами: автор, назва, рік видання та інші. Але найголовніше - навчити студентів тематичному пошуку: за допомогою тематичного каталогу та за кон­текстним пошуком. Це дає змогу більш результативно знаходити інформацію. Дуже важливо звернути увагу студентів на можливість пошуку документів за кількома темами. Крім того студенти повинні навчитись за допомогою внутрішньої програми здійснювати вихід до повнотекстової бази даних “Методичні посібники”, яка обов’язково використовується в навчальному процесі.  На заняттях із студентами звертається увага на багатоаспектні можливості електронного каталогу. Студенти повинні навчитися в автома­ти­зованому режимі проводи сортування інформації за певними ознаками, створювати списки літератури, які за потребою можна записати на диск чи роздрукувати на принтері. Діяльність бібліотеки університету зараз не можливо уявити без web-сторінки, що була створена у 1998 році. Вона містить багато цікавої та корисної для студентів інформації, яка постійно поповнюється. Тому так необхідно познайомити студентів із базами даних на сайті бібліотеки. Серед них: бібліографічні бази даних, повнотекстові бази даних та Інтернет-ресурси. На 1 курсі знайомство з web-сторінкою носить більш оглядовий характер. Перш за все студенти повинні ознайомитись з доступом до електронного каталогу в режимі он-лайн. Обов'язково увага студентів звертається на такі бази даних як "Картотека статей", "Методичні посібники", “Звіти з НДР”, “Автореферати дисертацій”, які є складовими електронного каталогу та мають аналогічні пошу­кові можливості. До того ж база даних "Методичні посібники" є повнотекстовою.     База даних “Періодичні видання” містить інформацію про всі газети та журнали, що пе­ред­плачує бібліотека, вказуючи при цьому місцезбереження та початок передплати видання. Це дає змогу студентам самостійно орієнтуватися у величезній кількості періодичних видань (450 назв). База даних “Нові надходження” щомісячно інформує про літературу, яка надійшла в бібліотеку, що дозволяє оперативно знайомитись з новими виданнями. До деяких книг найбільш актуальної тематики надається зміст та анотація. На занятті звертається увага на бази даних “Інформаційні списки”, “Покажчики”, які створюються на допомогу навчальному процесу і містять інформацію з різних галузей знань. Ці бази даних сприяють полегшенню біб­ліографічного пошуку інформації. Студенти знайомляться з бібліографічними базами даних "Праці вчених університету", "Публікації викладачів" та повнотекстовою базою даних "Вісник ТУП" з метою вивчення наукової та педагогічної діяльністі професорсько-викладацького складу університету.
    В навчальному процесі дуже важливу роль відіграють ресурси Інтернет. У студентів, які працюють над науковою роботою викликає інтерес доступ до електронного каталогу інших бібліотек. В пер­шу чергу до електронного каталогу Національної бібліотеки ім. В.І. Вернадського. Тому на занятті розглядається можливість такого пошуку фахової інформації з наступним замовленням необхідних джерел через міжбібліотечний абонемент. Заслуговує на увагу база даних "Електронні бібліотеки", яка містить зібрання книг і текстів різного профілю, спеціалізовані віртуальні бібліотеки, енциклопедії та словники різного призначення, нормативні акти; база даних "Інформаційно-пошукові системи",яка має величезні пошукові можливості. Останнім часом почала розвиватись та набирає силу дистанційна форма освіти. Тому дуже важливо познайомити студентів із базами даних "Інформаційне забезпечення дистанційної освіти" та "Освіта в Інтернет". Тут можна знайти каталог web-сайтів дистанційного навчання, дистанційні учбові програми, міні-курси різної тематики; можна дізнатись про навчальні заклади України, про систему освіти на заході. Студенти старших курсів оволодівають навичками практичного викорис­тан­ня баз даних для наукової роботи. Головним чином це стосується зовнішніх електронних ресурсів, серед яких Інтернет. Можливості Інтернет безмежні. Але перенасиченість інформацією ставить дуже важливе завдання: виробити навички оцінки і диференціювання інформації. Студенти повинні навчитись виділяти серед величезного потоку інформації найбільш важливу, знаходити більш раціональний шлях пошуку. З метою наближення ресурсів Інтернет до користувача була розпочата робота по створенню навігатора Інтернет-ресурсів за профілем вузу. Тематика навігатора відповідає навчальним програмам університету та надає допомогу студентам в пошуку фахової інформації. Більш детально на заняттях студенти старших курсів знайомляться з повнотекстовою базою даних електронних журналів найбільшого у світі видавництва EBSCO. Головним чином представлені наукові журнали з суспільних, гуманітарних та економічних дисциплін. Доступ до бази даних надається і в режимі он-лайн і на СD-ROM. Крім того великий інтерес викликає база даних Proquest. Це інформаційно-пошукова система по науковій інформації, яка забезпечує миттєвий доступ до 7000 журналів. Тематичний репертуар електронної бібліотеки Proquest охоплює всі області наукових знань. Фундаментом будь-якої діяльності є законодавча база. Тому вміння швидко знаходити правову інформацію теж необхідно студентам всіх спеціальностей. В цьому допомагає знайомство на занятті “Основи інформаційної культури” з компютерною правовою системою “Ліга: Закон Еліт”, яка призначена для оперативного доступу до всього спектру актуальної правової, довідкової та ділової інформації. Вона має достатньо зручний пошуковий апарат і дає можливість, за необхідністю, записати текст документа на дискету чи роздрукувати на принтері. Увага студентів звертається на можливість доступу до правової інформації через web-сайт бібліотеки. Проведені заняття виявили значний інтерес студентів до засвоєння навиків самостійної роботи з електронними ресурсами. Але треба зауважити, що прове­дення практичних занять із студентами 1 курсу викликає певні труднощі через різний рівень комп’ютерної грамотності. ( Мається на увазі слабка матеріально-технічна база в деяких школах). Тому студенти протягом року, звичайно, потребують додаткових консультацій бібліотекарів. Крім того відділом автоматизації разроблено пам'ятки по користуванню електронним каталогом, що дає студентам можливість самостійно опанувати правила пошуку інформації. Практика показала, що проведення занять “Основи інформаційної культури” має позитивний результат: значно збільшилась кількість студентів, які користуються електронним каталогом та базами даних. Дуже важливим є момент одночасного підвищення інформаційної культури і тих, хто навчається, і тих, хто навчає. Тому періодично відділ автоматизації проводить заняття з бібліотекарями з підвищення кваліфікації. Але не менш важлива постійна самоосвіта співробітників. Крім того, піклуючись про формування інформаційної культури читачів, бібліотека повинна не забувати про якість свого довідково-бібліографічного апарату і, особливо, електронного каталогу та баз даних. Бібліотекар повинен забезпечити найбільш оптимальний пошук інформації. Тому дуже багато уваги приділяється у бібліотеці створенню тематичних рубрик для електронного каталогу, розробці нових баз даних на сайті бібліотеки, що зви­чай­но розвиває інформаційну культуру бібліотекаря. Бібліотека Технологічного університету Поділля розпочала прове­дення занять з інформаційної культури з використанням комп’ютерів нещодавно. Тому звичайно є деякі проблеми, які обов’язково виникають із впровадженням інно­ва­цій. Перший етап роботи показав:
- необхідно особливу увагу приділяти вибору методів та засобів навчання;
- необхідно вивчати та втілювати досвід інших бібліотек щодо організації занять;
- необхідно застосуваннябільш якісного обладнання та швидких каналів зв’язку.
   На сьогоднішній день, інформаційна культура студента є одним з найваж­ливіших показників рівня освіченості. Тому навчання студентівв цьому напрямку стає одним з першочергових завдань бібліотеки.

Література:

1. Геллер И.С.   К вопросу об информационно-библиографической культуре студентов // Вестник БАЕ.- 2001.- № 1.- С. 75-77.
2. Гендина Н.И.   Информационное образование и информационная культу­а личности как факторы развития информационного общества­// Библиотеки и ассоциации в меняющемся мире: новые технологии и новые формы сотрудничества: Материалы 8-й Междунар. конф. "Крым 2001"/ ГПНТБ России. - М., 2001.– Т. 3.- С. 987-989.
3. Мац Л.В.   Самостоятельная работа студента в информационном пространстве библиотеки / Л. В. Мац, Ф. С. Лесев // Библиотеки и ассоциации в меняющемся мире: новые технологии и новые формы сотрудничества: Материал 8-й Междунар. конф. "Крым 2001"/ ГПНТБ России. - М., 2001.– Т. 3.- С. 1137-1138.
4. Медведєва Є.Концептуальна модель інформаційного навчання користувачів // Бібліотечний вісник.-1997.- № 2.- С. 4-7.
5. Спиридонова Т.П.   Формирование информационной культуры пользователей библиотеки Челябинской государственной медицинской академии // Библиотеки и ассоциации в меняющемся мире: новые технологии и новые формы сотрудничества (8-я Международная Конференция "Крым 2001"): Труды конференции. Т. 2.- М.: ГПНТБ России.- 2001.- С. 1002-1004.
6. Щербинина О.В.Воспитание библиографической культуры пользова­те­лей в НТБ // Научные и технические библиотеки.- 1999.- № 11.- С. 71-74.