Айвазян О.Б., бібліотека ХНУ Беззаписна форма видачі документів
на навчальних абонементах та в читальних залах. Під час ознайомлення з роботою бібліотек Хмельницького зонального об'єднання виникло питання ефективності організації технологічного процесу обліку документів при видачі їх користувачам як в читальних залах, так і на абонементах. Майже всі бібліотеки обласного об'єднання, видаючи документи в читальному залі, проводять записи цих документів в читацький формуляр. А після здачі документів- списують їх з формуляра. Така система обліку книговидачі викликає багато нарікань як з боку користувачів, які повинні стояти в чергах, доки бібліотекар записує книги до формуляра, так і у бібліотекарів, які потерпають від незручностей, оскількі знають з досвіду, що можливі й інші форми обліку книговидачі у бібліотеках вищих навчальних закладів. Пропонуємо вашій увазі витяги з бібліотечних документів, які стосуються організації обліку документовидачі в читальних залах і на абонементах. 1. Организация работы научно-технической библиотеки:
"326. Учетными формами, в которых фиксируется выдача литературы на абонементе и в читальном зале, являются читательский формуляр, книжный формуляр, читательское требование, листки, вкладываемые в комплекты журналов, папки, коробки и т.п...."Методические рекомендации.-М.,1989 - С.69 2. Показатели библиотечной статистики//
"Учет книговыдачи показывает количество произведений печати (по отраслям знаний), использованых читателями. Основой счета выдач служат записи в формуляре читателей или книжные формуляры, вложенные в него..."Справочник библиотекаря. -М.: Книга, 1985 - С.184 3. Техника и учет выдачи книг в читальных залах//
"Техника выдачи книг в читальном зале массовой библиотеки проще, чем на абонементе. При выдачеформуляры книг и журналов вкладываются в формуляры читателей. Никаких записей и расписок при этом не требуется.Работа с читателями. -М.: Книга , 1981.- С.269. Более сложная техника выдачи книг в читальных залах крупных библиотек. В них применяется система требовательных и контрольных листков. Для получения книги читатель заполняет требовательный листок, который сдает работнику читального зала. При получении книги читатель сдает читательский билет, который ставят вместе с требовательными листками в картотеку или отдают обратно читателю. На контрольном листке отмечается количество выданых книг. Контрольный листок остается у читателя. Запись в листке погашается, когда читатель возвращает книги." 4. ГОСТ 7.20 - 2000 Система стандартов по информации, библиотечному и издательскому делу.
"10.2 Учет выдачи документов проводится по числу выданных экземпляров, зарегистрированных в формуляре читателя, листке читательского требования, бланке-заказе по МБА, книжном формуляре или другой документации, принятой в библиотеке и органе НТИ, а также в электронной БД."Библиотечная статистика : Межгосударств.стандарт - С.5. Таким чином , вищевказані документи дозволяють в бібліотеках проводити облік документовидачі в різний спосіб, в тому числі і за допомогою книжкових формулярів. Така система обліку книговидачі запроваджена в більшості бібліотек вищих навчальних закладів України ІІІ-ІV рівнів акредитації. Бібліотека Хмельницького національного університету понад 20 років користувалася такою беззаписною системою книговидачі не тільки в читальних залах, а й на навчальних абонементах, що значно скорочувало час на обслуговування більше 40 тис. користувачів на всіх пунктах обслуговування. Технологія такої видачі проста.
|
||||
|