Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
   Хмельницький національний університет
   Наукова бібліотека
   
   
   Бібліотека в освітньому просторі
   
   
   Інформаційний бюлетень № 18
   
   ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ БІБЛІОТЕК ХМЕЛЬНИЧЧИНИ
   
   
   Хмельницький
   2014
   
   
   Видається за рішенням методичної ради №3 наукової бібліотеки
   Хмельницького національного університету
   від 28.09.2004р.
   
   Головний редактор видання — Айвазян О.Б.
   Редколегія: Мацей О.О., Молчанова С.А., Костюк О.О.
   
   Відповідальний за випуск — Мацей О.О.


   Бібліотека в освітньому просторі. Видавнича діяльність бібліотек Хмельниччини [Текст] : інформ. бюл. для працівників бібліотек ВНЗ ІІІ – IV рівнів акредитації державної форми власності Хмельницької області. №18  / редкол.: О. О. Мацей, С. А. Молчанова , О. О. Костюк ; гол. ред. О. Б. Айвазян. – Хмельницький : ХНУ, 2014. – 64 с.
   Вісімнадцятий випуск інформаційного бюлетеня містить матеріал, що розкриває  видавничу діяльність книгозбірень вищих закладів освіти, а також провідних публічних бібліотек області.
   Анотований список літератури за темою бюлетеня, складений на основі електронного каталогу наукової бібліотеки Хмельницького національного університету.
   Видання призначене для широкого загалу працівників бібліотек.
   
   

ЗМІСТ

Слово редактора
Прокопчук В.С., Кантлін С.О. Видавнича діяльність наукової бібліотеки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка
Синиця Н.М. Видавнича діяльність бібліотек
Дитинник Л.В. Видавнича діяльність бібліотеки Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії
Циганок О.М. Видавнича діяльність - важлива складова роботи бібліотеки
Мацей О.О. Видавничі проекти наукової бібліотеки Хмельницького національного університету
Бичко О.М. Еволюція бібліографічних покажчиків наукової бібліотеки Хмельницького національного університету
Книжкова полиця
Список літератури за темою "Видавнича діяльність бібліотек Хмельницького методичного об'єднання"


   Слово редактора
   

Айвазян О.Б.,
   голова обласного методичного об'єднання,
   директор наукової бібліотеки
   Хмельницького національного університету

   У сучасному світі спостерігається збільшення темпів росту друкованих видань, електронних і мультимедійних продуктів, що посилює роль бібліотеки як інформаційного навігатора.
   Сьогодні бібліотека не тільки комплектує, акумулює у своїх фондах видання на різних носіях інформації та розповсюджує їх. Вона ще й сама займається видавничою діяльністю, яка спрямована не тільки на інформування читачів про наявний документний фонд та внутрішні потреби закладу, а є творчою справою. Бібліотека створює соціально значиму інтелектуальну продукцію, яка є частиною культурно-інформаційного простору.
   Коли заходить мова про видавничу діяльність бібліотеки вищого навчального закладу, виникає питання: а чи потрібна вона книгозбірні? Може це зайве навантаження на й так переобтяжене обов'язками університетську структуру?. Але практика видавничої роботи бібліотек виразно засвідчує важливість такого напряму діяльності книгозбірень, а видавничі проекти підіймають престиж бібліотеки саме як наукової структури університету. Видання, що готуються в книгозбірні уможливлюють швидке й оперативне опублікування праць як бібліотечних працівників, так і вчених вищих навчальних закладів; презентуючи свої видання, вони сприяють промоції бібліотеки й університету в регіоні та країні.
   Вагому частину видань сучасної бібліотеки складають електронні видання (самостійні та ті, що мають паперовий аналог), які розміщені на сайтах книгозбірень - в БД "Електронна бібліотека" чи інституційних репозитаріях, що значно полегшує доступ до них, розширює читацьку аудиторію.
   Популярними в колах бібліотечних фахівців є неопубліковані видання, наприклад, звіти про науково-дослідну діяльність, підсумки анкетних опитувань, аналізи окремих напрямків роботи та ін. 
   Створена  книгозбірнями продукція висвітлює актуальні проблеми сучасної бібліотечної практики, сприяє інтеграції бібліотек у загальний культурно-інформаційний простір країни.
   За останні роки значно активізувалась видавнича діяльність бібліотек об'єднання. Змінились зміст, тематична спрямованість, стиль викладу матеріалів. Сьогодні йде процес освоєння новітніх форм, методів і стилів видавничої роботи. Вони значною мірою відповідають вимогам демократії, новим ціннісним орієнтаціям суспільства.
   Вісімнадцятий випуск інформаційного бюлетеня присвячений видавничій діяльності книгозбірень Хмельниччини. У ньому в авторському варіанті подаються статті провідних фахівців книгозбірень, які розкривають різноманітність видавничої продукції бібліотек.



В.С. Прокопчук,
   директор НБ КПНУ ім. І.Огієнка,
   С.О. Кантлін,
   заступник директора НБ КПНУ ім. І.Огієнка

Видавнича діяльність наукової бібліотеки
Кам’янець-Подільського національного університету
імені Івана Огієнка

   У статті аналізується видавнича діяльність наукової бібліотеки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.
   Ключові слова: наукова бібліотека, бібліотекознавство, бібліографія, наукові праці, видавнича діяльність, покажчик.


   У роботі бібліотек все більшої ваги набуває розробка різних питань бібліотекознавства, дослідження прикладного характеру, які позитивно впливають на поліпшення інформаційного та бібліотечно-бібліографічного обслуговування користувачів.
   У діяльності наукової бібліотеки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка помітне місце займає наукова розробка проблем формування та використання наукового фонду бібліотеки; удосконалення технології обслуговування користувачів; видання науково-допоміжних бібліографій; вивчення інформаційного потенціалу раритетних і рідкісних видань; створення електронних бібліографічних баз даних і надання доступу до них; інформаційна підтримка наукових досліджень професорсько-викладацького складу; аналітична обробка інформації; науково-методична робота; видавнича діяльність тощо [2, c. 149 – 153]. Результати досліджень виносяться на обговорення науково-практичних конференцій, круглих столів. Зокрема за період з 2007 по 2012 рр. проведено 6 таких заходів: "Бібліотека вищого навчального закладу – центр науково-інформаційного забезпечення підготовки кадрів" (міжнар. наук.-практ. конф., 2007 р.), "Наукова бібліотека Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: історія, сучасність і перспективи (до 90-річчя утворення бібліотеки)" (круглий стіл, 2008 р.), "Євген Паранюк: людина, дослідник і меценат України та української діаспори (до 85-річчя)" (наукові читання, 2008 р.), "Роль і функції бібліотек вищих навчальних закладів у контексті модернізації освіти" (ІІ міжнар. наук.-практ конф., 2010 р.), "Бібліотеки ВНЗ за роки незалежності: стан, проблеми, перспективи" (круглий стіл, 2011 р.), "Степан Сірополко – освітянин, науковець, бібліотекознавець" (всеукр. наук.-практ. конф., 2012 р.).
   Все більший акцент робиться на оприлюднення і апробацію результатів науково-дослідної роботи, обмін досвідом, впровадження передових технологій. Значним досягненням колективу стало видання "Наукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Серія: Бібліотекознавство. Книгознавство", перший випуск яких побачив світ 2008 року. До нього ввійшли матеріали міжнародної науково-практичної конференції з питань бібліотекознавства, що відбулася у вересні 2007 року. У збірнику – 7 розділів: "До 135-річчя від дня народження Степана Сірополка", "Видатні постаті в царині бібліотечної праці", "Історія становлення та розвитку бібліотечної справи в Україні", "Бібліотечне краєзнавство та історико-регіональні дослідження", "Університетська бібліотека: тенденції, проблеми та перспективи", "Інноваційні технології в діяльності бібліотек", "Творчий доробок попередників. Передруки", що вмістили 52 статті і додатки. У розділі "Творчий доробок попередників. Передруки" опубліковано працю С. Сірополка "Народні бібліотеки: Організація та техніка бібліотечного діла" (1919) [7].
   2010 року вийшов другий випуск наукових праць, в якому подано доповіді і повідомлення міжнародної науково-практичної конференції "Роль і функції бібліотек ВНЗ у контексті модернізації освіти" (7-8 жовтня 2010 р). У 8 розділах опубліковано 64 статті про діяльність видатних постатей у царині бібліотечної справи, з історії становлення і розвитку бібліотечної справи в Україні, про традиції та інновації у діяльності бібліотек ВНЗ, наукове обґрунтування і раціональне використання фондів, бібліотечне краєзнавство та історико-регіональні дослідження, а також бібліографію, рецензії, документи і матеріали, які стосуються діяльності наукової бібліотеки університету, проблем бібліотекознавства і книгознавства. У розділі "Творчий доробок попередників" опубліковано статті бібліотекознавця, книгознавця Левка Юстимовича Биковського "Кам’янець-Подільський" та "Нова українська бібліографічна організація", а також бібліографію Л.Ю. Биковського кам’янецького періоду (1919-1920 рр.), підготовлену В.С. Прокопчуком та О.В. Литвиненко [8].
   2013-го побачив світ третій випуск, в якому вміщено матеріали двох форумів: круглого столу в Інституті біографічних досліджень Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського та Всеукраїнської науково-практичної конференції "Степан Сірополко – освітянин, науковець, бібліотекознавець", яка 2012 року відбулася в науковій бібліотеці Кам’янець-Подільського національного університету ім. І. Огієнка. 7 розділів збірника вмістили 46 наукових статей, присвячених Степану Сірополку, історії становлення та розвитку бібліотечної справи в Україні, традиціям та інноваціям у діяльності бібліотек ВНЗ, а також – бібліографію, рецензії та матеріали, що стосуються діяльності наукової бібліотеки університету. Автори статей – бібліотекознавці й практики бібліотечної роботи, історики Л.В. Баженов, П.П. Брицький, О.М. Василенко, В.М. Гулак, Л.В. Домбровська, О.М. Завальнюк, Т.Р. Кароєва, Т.І. Ківшар, Г.І. Ковальчук, Н.Е. Кунанець, В.С. Прокопчук, Л.Г. Рева, П.І. Рогова, Ю.В. Телячий та ін. Цінними є дослідження творчого спадку, освітніх та історичних поглядів, внеску в бібліотечну справу видатного педагога, бібліотекознавця, бібліографа та історика Степана Онисимовича Сірополка, представлені 19 статтями. У розділі "Творчий доробок попередників" опубліковано працю С.О. Сірополка "Завдання нової школи" [9], яка 1919 року побачила світ на Поділлі.
   Результатом проведення 2008 року міжнародних наукових читань "Євген Паранюк: людина, дослідник і меценат України та української діаспори (до 85-річчя)" стало опублікування збірника "Євген Паранюк: краєзнавець, дослідник української еміграції, меценат (до 85-річчя від дня народження), який вмістив статті та спогади, присвячені Євгену Паранюку, передруки статей, опублікованих на сторінках української преси, бібліографію праць. Цікавим є аналіз життя і діяльності Євгена Паранюка – патріота, відданого батьківщині, мецената та автора українознавчих публікацій, зроблений доктором філологічних наук, професором Володимиром Погребенником [4].
   Результатом вивчення більш ніж 90-річного досвіду функціонування бібліотеки став нарис „Бібліотека Кам’янець-Подільського національного університету: роки становлення й розквіту", підготовлений директором наукової бібліотеки професором В.С. Прокопчуком та вченим секретарем Л.Ф. Філінюк. У книзі вперше розкрито історію наукової бібліотеки першого на Поділлі університету, діяльність кількох поколінь бібліотечних працівників за період 1918-2008 рр. [13].
   Важливого значення надаємо бібліографічним дослідженням. Результатом кількарічної праці став вихід 2009 року за авторства В.С. Прокопчука та Н.Д. Крючкової зведеного каталогу і покажчика змісту дванадцяти випусків "Трудов Подольского епархиального историко-статистического комитета (церковного историко-археологического общества) (1876-1916)". Й досі ці видання залишаються джерелом історії церков і парафій Подільської єпархії, доведеної до початку ХХ ст., базою фактів для написання третього варіанта історії міст і сіл краю в новій історіографічній редакції [14].
   2004 року започатковано серію бібліографічних покажчиків "Бюлетень з проблем вищої школи". До нього включено матеріали, які відображають проблеми вищої школи України та зарубіжних країн за періодичними виданнями, які надходять до бібліотеки протягом року. Окремим розділом представляємо наукові праці викладачів свого університету [10, c. 266 – 270]. Світ побачило дев’ять випусків.
   2005 року започатковано видання "Календаря знаменних і пам’ятних дат Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка", вийшло 8 випусків. Календар популяризує імена працюючих викладачів та ветеранів університету, відомих громадсько-політичних і культурно-освітніх діячів України, причетних до створення і функціонування найдавнішого навчального закладу на Поділлі, сприяє популяризації наукових праць ювілярів, привертає увагу студентської молоді до важливих подій університетського життя і виконує роль рекомендаційного покажчика.
   2008 року розпочато укладання біобібліографічних покажчиків, об’єднаних у серію "Постаті в освіті і науці", в межах якої вже вийшов 23-й випуск. Вони розкривають доробок провідних науковців університету. За цільовим призначенням – це науково-допоміжні біобібліографічні посібники.
   У зв’язку з підготовкою до перевидання історії населених пунктів України в новій редакції започаткували серію покажчиків "Хмельниччина краєзнавча". Опубліковано вже чотири випуски.
   Випуск перший – "Просвітницький рух на Поділлі(1906 – 2011 рр.)" (2012) –містить бібліографічну інформацію про виникнення і діяльність Подільської "Просвіти", її внесок у духовне та культурно-освітнє життя України, гуртування й патріотичне виховання краян [15].
   "Матеріали і тези Подільських історико-краєзнавчих конференцій (1965-2010 рр.)" (2013) розкривають зміст наукових збірників Подільських історико-краєзнавчих конференцій, а це – статті, повідомлення з археології, історії, етнографії, літературознавства, фольклору, культури, економіки, природи Поділля, що висвітлюють різноманітні аспекти історії, теорії і методики краєзнавства, пам'яткознавства та музеєзнавства [5].
   До 200-річчя від дня народження великого поета і художника, полум’яного революціонера і мислителя Тараса Григоровича Шевченка підготовлено і опубліковано покажчик "Шевченкіана Хмельниччини" (2014), 1340 бібліографічних записів якого розкривають внесок науковців і краєзнавців Хмельниччини у дослідження творчості Т.Г. Шевченка, його зв’язки з Поділлям, роботу в складі Київської археографічної комісії (1945 – 1947 рр.). Покажчик складається з восьми розділів: Т.Г. Шевченко в науково-літературній творчості Івана Огієнка; Т.Г. Шевченко на Поділлі і Волині; творці подільської Шевченкіани; Т.Г. Шевченко в діяльності Подільської "Просвіти"; Т.Г. Шевченко у фонді рідкісних видань наукової бібліотеки університету; спадщина Т.Г. Шевченка в дослідженнях подільських науковців;вшанування пам’яті Т.Г. Шевченка в школі; Шевченківські місця в Україні [16].
   Четвертим випуском цієї серії стало видання покажчика "Наукові збірники історичного факультету Кам’янець – Подільського національного університету імені Івана Огієнка", який розкриває зміст 23-х видань "Наукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Історичні науки" (1995 – 2013 рр.), 20-ти випусків збірника наукових праць "Освіта, наука і культура на Поділлі" (1998 – 2013 рр.) та 6-ти випусків "Вісника Кам’янець – Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Історичні науки" (2008 – 2013 рр.). Покажчик налічує 2403 бібліографічні позиції, вміщує допоміжний апарат: іменний та алфавітно-предметний покажчики [6].
   Зважаючи на те, що наша бібліотека налічує 4 абонементи і 9 читальних залів, розкиданих у різних кутках міста, з 2009 року видаємо покажчик "Періодичні видання в науковій бібліотеці К-ПНУ ім. І. Огієнка". Матеріали в ньому систематизовано за розділами "Газети", "Журнали", "Місцева періодика", в межах розділу виділені підрозділи "Українські", "Зарубіжні", вказується періодичність виходу газет і журналів та підрозділи наукової бібліотеки, в яких вони знаходяться.
   2013 року працівниками інформаційно-бібліографічного відділу здійснена копітка робота зі збору і формування матеріалів і створення метабібліографічного покажчика "Бібліографічні покажчики у фондах наукової бібліотеки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: метабібліографія" [1]. У цьому виданні зібрано і систематизовано інформацію про 1199 бібліографічних покажчиків, наявних у 14-ти структурних підрозділах бібліотеки, які хронологічно охоплюють період з 50-х рр. ХХ ст. до 2013 р.
   2013 року Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка відзначав своє 95-річчя. Напередодні ювілею доктор фізико-математичних наук, проректор з наукової роботи університету, професор І.М. Конет та доктор історичних наук, директор наукової бібліотеки, професор В.С. Прокопчук зініціювали та стали упорядниками біобібліографічного покажчика "Доктори наук, професори Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка". У цьому довідково-бібліографічному виданні представлено викладацьку еліту університету – докторів наук, професорів, які збагатили вітчизняну освіту і науку вагомими творчими здобутками, створили й очолили власні наукові школи, самовідданою і наполегливою працею, високими професійними якостями на різних етапах розвитку закладу забезпечували підготовку наукових і педагогічних кадрів, керували вищим навчальним закладом, структурними підрозділами, доклали чимало зусиль для його розбудови. Видання відкриває довідково-бібліографічна інформація про трьох ректорів – докторів наук, професорів, наступні 38 матеріалів розташовані в алфавітному порядку прізвищ. Кожному доктору наук, професору, в тому числі й тим, хто вже відійшов у пам'ять, присвячена коротка довідка про життя й науково-педагогічну діяльність, подані основні (до 75 позицій) науково-методичні праці, а також основні праці про них [3].
   2014 року працівники відділу рідкісних видань працювали над укладанням бібліографічного покажчика "Періодичні видання доби Української революції 1917–1920 рр. у науковій бібліотеці Кам’янець–Подільського національного університету імені Івана Огієнка", який вмістив 98 назв газет та журналів, іменний покажчик редакторів і видавців, географічний покажчик видань, типологічний покажчик видань [11]. Періодичні видання цього періоду є літописом доби національно–визвольних змагань, віддзеркалюють багатоаспектну діяльність урядових, політичних, громадських установ та організацій з розбудови незалежної Української Народної Республіки та користуються посиленою увагою дослідників.
   Цінним для науковців, викладачів та студентів університету є також бібліографічний покажчик "Періодичні видання у фондах наукової бібліотеки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка", який містить бібліографічну інформацію про періодичні видання, які зберігаються у фондах наукової бібліотеки, систематизовані за розділами  "Українські видання" та "Зарубіжні видання" й подані в хронологічному та алфавітному порядку, відображено рік видання, наявні номери, періодичність виходу журналів та бібліотечні підрозділи університету, в яких вони знаходяться [12].
   Отже, в діяльності колективу наукової бібліотеки Кам’янець – Подільського національного університету імені Івана Огієнка все більшої ваги набуває робота з вивчення творчої спадщини попередників, теоретичних та практичних засад діяльності передових бібліотек України, бібліографічна робота з розкриття фондів бібліотеки, популяризації доробку провідних науковців університету, видання бібліографічних покажчиків, інформаційних бюлетенів та обмін такими напрацюваннями, популяризація їх серед дослідників. За період 2004 – 2014 років його зусиллями опубліковано 75 окремих видань, 147 статей, повідомлень, рецензій тощо.

Список використаних джерел

  1. Бібліографічні покажчики у фондах наукової бібліотеки Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка : метабібліографія / Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, Наук. б-ка ; [уклад.: В. С. Прокопчук, В. М. Пархоменко, Г. В. Гайшук ; редкол.: С. А. Копилов (голова), В. С. Прокопчук (відп. ред.), Л. В. Баженов та ін. ; бібліогр. ред. Т. М. Опря]. – Кам'янець-Подільський : Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2013. – 176 с.
  2. Веселовська О.В. Наукова робота наукової бібліотеки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка / О.В. Веселовська // Бібліотека та сучасні тенденції в інформаційному забезпеченні освітньої, науково-дослідної та інноваційної діяльності вищих навчальних закладів: матер. наук.-практ. конф., присвяч. 50-річчю НБ ХНУ, 15–16 берез. 2012  / редкол.: О. Б. Айвазян, В. О. Глухенька, О. О. Мацей. – Хмельницький: ХНУ, 2012. – С. 149-153.
  3. Доктори наук, професори Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: довідково-біобібліографічний вид. / Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка; уклад.: І.М. Конет, В.С. Прокопчук. – Кам’янець-Подільський: Абетка-Світ, 2013. - 512 с.: іл.
  4. Євген Паранюк: краєзнавець, дослідник української еміграції, меценат (до 85-річчя від дня народження): матер. міжнар. наук. читань, проведених 11-12 верес. 2008 року у Кам'янець-Поділ. нац. ун-ті ім. І. Огієнка / Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, Наук. б-ка, Центр дослідження іст. Поділля, Наук. т-во ім. Т. Шевченка у Словаччині; [редкол.: О. М. Завальнюк (голова), В.С. Прокопчук (відп. ред.) та ін.]. – Нью-Йорк; Кам’янець-Подільський; Пряшів: Оіюм, 2009. – 152 с.
  5. Матеріали і тези Подільських історико-краєзнавчих конференцій (1965 - 2010): зведений каталог і покажчик змісту / Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, Наук. б-ка; [уклад.: Г.В. Гайшук, Т.М. Опря, В.М. Пархоменко; редкол.: С.А. Копилов (голова), В.С. Прокопчук (відп. ред.), Л.В. Баженов та ін.]. – Кам’янець-Подільський: Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2013. – 84 с. – (Серія "Хмельниччина краєзнавча"; вип. 2).
  6. Наукові збірники історичного факультету Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка : зведений каталог і покажчик змісту / Кам'янець-Поділ. нац. ун-ту ім. І. Огієнка, Наук. б-ка ; [уклад.: В. С. Прокопчук, Г. В. Гайшук ; редкол.: С. А. Копилов (голова) та ін.]. – Кам'янець-Подільський : Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. І.Огієнка, 2014. – 158. – (Серія: Хмельниччина краєзнавча ; вип. 4).
  7. Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету / Кам’янець-Поділ. нац. ун-т, Наук. б-ка; редкол.: О.М. Завальнюк, голова, В.С. Прокопчук, відп. ред. [та ін.]. – Кам’янець-Подільський: Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2008. – 400 с. – (Серія: Бібліотекознавство. Книгознавство; вип. 1).
  8. Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка / Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, Наук. б-ка; редкол.: О.М. Завальнюк (голова), В.С. Прокопчук (відп. ред.) [та ін.]. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2010. – 648 с. – (Серія: Бібліотекознавство. Книгознавство; вип. 2).
  9. Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка / Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, Наук. б-ка; [редкол.: С.А. Копилов (голова), В.С. Прокопчук (відп. ред.) та ін.]. – Кам’янець-Подільський: Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2013. – 328 с. – (Серія: Бібліотекознавство. Книгознавство; вип. 3).
  10. Опря Т.М. Довідково-бібліографічні видання науково-бібліографічного відділу бібліотеки Кам’янець-Подільського державного університету / Т.М. Опря // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету: Серія: Бібліотекознавство. Книгознавство / Кам’янець-Подільський нац. ун-т, Наук. б-ка; редкол.: О.М. Завальнюк, голова, В.С. Прокопчук, відп. ред. [та ін.]. – Кам’янець-Подільський: Кам'янець-Поділ. нац. ун-т, 2008. – Вип. 1. – С. 266-270.
  11. Періодичні видання доби Української революції 1917–1920 рр. у науковій бібліотеці Кам’янець–Подільського національного університету імені Івана Огієнка: бібліогр. покажч. / Кам’янець–Поділ. нац. ун–т ім. І. Огієнка, Наук. б-ка; [уклад.: В. С. Прокопчук, Н. Д. Крючкова, В.Ф. Биковська]. – Кам’янець–Подільський: Кам’янець–Поділ. нац. ун–т ім. І. Огієнка, 2014. – 36 с.
  12. Періодичні видання у фондах наукової бібліотеки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка : бібліогр. покажч. / Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, Наук. б-ка ; [упоряд. С.О. Кантлін; відп. ред. В.С. Прокопчук]. - Кам'янець-Подільський: Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2014. – 126 с.
  13. Прокопчук В.С. Бібліотека Кам`янець-Подільського національного університету: роки становлення й розквіту: іст. нарис / В.С. Прокопчук, Л.Ф. Філінюк; Кам`янець-Поділ. нац. ун-т, Наук. б-ка. – Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2009. – 284 с.
  14. Прокопчук В.С. Труды Подольского епархиального историко-статистического комитета (церковного историко-археологического общества) (1876-1916): зведений каталог і покажчик змісту / В. С. Прокопчук, Н. Д. Крючкова; наук. ред. О. М. Завальнюк; бібліогр. ред. В.М. Пархоменко; Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, Наук. б?ка. – Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2010. – 184 с.: фото.
  15. Просвітницький рух на Поділлі: бібліогр. покаж. / Кам'янець-Подільський нац. ун-т ім. І. Огієнка, Наук. б-ка; [упоряд.: В.С. Прокопчук, О.Б. Комарніцький, Т.М. Опря; відп. ред. В.С. Прокопчук]. – Кам'янець-Подільський : Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2012. – 76 с.
  16. Шевченкіана Хмельниччини : бібліографічний покажчик. До 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка / Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, Наук. б-ка ; [уклад.: Т. М. Опря, В. М. Пархоменко, Н. О. Козак, Н. Д. Крючкова, Г. В. Гайшук ; редкол.: С. А. Копилов (голова), В. С. Прокопчук (відп. ред.), та ін.]. – Кам'янець-Подільський : Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2014. – 168 с. – (Серія: Хмельниччина краєзнавча ; вип. 3).


   

Синиця Н.М.,
   директор Хмельницької обласної
   наукової бібліотеки імені Миколи Островського

Видавнича діяльність бібліотек

   Висвітлено видавничу діяльність Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки імені М. Островського, розкрито видавничу діяльність бібліотек Хмельниччини.
   Ключові слова: наукова бібліотека, видавнича діяльність, краєзнавча діяльність, бібліографічна продукція.


   Історичне і бібліотечне краєзнавство на Хмельниччині має давні традиції. Перші спроби узагальнення результатів краєзнавчих пошуків подільських дослідників були зроблені у ХІХ ст.
   Значний вклад у дослідження краю внесли Юхим Сіцінський, уродженець села Мазники Деражнянського району Хмельницької області, його син Володимир  іцінський,  Іван Огієнко, Костянтин Щироцький та інші дослідники. Їх фундаментальні праці і зараз продовжують слугувати історикам, краєзнавцям, працівникам культури.
   Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека імені Миколи Островського в різні часи своєю різноплановою діяльністю вносила і вносить вагомий вклад в духовний розвиток краю.
   Щороку бібліотека поповнюється не тільки різногалузевими надходженнями нової літератури, а й готує власні видання, які є результатом активної творчої праці колективу, високого фахового рівня працівників бібліотеки. Ці видання актуальні, професійні. Краєзнавство є одним з провідних напрямків діяльності бібліотек, і це – характерна риса нашого часу, коли українське суспільство приділяє значну увагу вихованню патріотизму, знанню вітчизняної історії та літератури.  Пріоритетним напрямком у видавничій роботі бібліотеки є краєзнавча діяльність: випуск видань, присвячених суспільно-політичним подіям, історії, культурі, видатним діячам регіону.
   Жанрово-видова палітра краєзнавчих видань широка: бібліографічні, біобібліографічні покажчики, довідково-бібліографічні видання, матеріали з історії бібліотеки і бібліотечної справи в регіоні, інформаційні, комплексні посібники (матеріали науково-краєзнавчих конференцій), календарі знаменних і пам'ятних дат, інформаційні списки, буклети, бібліографічні огляди, інформаційні та оглядові довідки, методичні поради і рекомендації з різних галузей знань тощо.
   Видавнича продукція ОУНБ відзначена на Всеукраїнському огляді-конкурсі, оголошеному Державною історичною бібліотекою України у 2005 році (Краєзнавча робота в бібліотеках України: інформ. бюл. – 2005. – Вип. 16. – С.6,8,9,11,12,13,17,18,21,25,28).
   Аналізуючи видавничу діяльність у часовому просторі, ми спостерігаємо чітку тенденцію у стрімкому розширенні видової палітри видань, зростання їх кількості і якості.
   Якщо, скажімо, в 50-х роках ХХ ст. це були списки літератури, пам’ятки читачеві, короткі методичні і бібліографічні матеріали, то вже з 60-х років почали видаватися ретроспективні, поточні посібники про край, календар знаменних і пам’ятних дат.
   У 70-80-х роках бібліотека підтвердила свій статус провідного центру національної та краєзнавчої бібліографії виданням потужних бібліографічних покажчиків: "Історія міст і сіл Хмельницької області", "Пам’ятки історії і культури Хмельницької області", "Вчені Хмельниччини", "Письменники Хмельниччини", "Артисти, композитори, художники Хмельниччини" та ін.
   У 90-х роках ХХ ст. – початку ХХІ ст. бібліотека стає центром досліджень з питань історії, культури Поділля. За участю бібліотеки проведено більше 30 історико-краєзнавчих, наукових конференцій, матеріали яких були видані окремими книгами. Серед видань, підготовлених бібліотекою: фактографічний збірник "Плоскирів, Проскурів, Хмельницький" до 500-річного ювілею обласного центру, матеріали конференцій "Культура Поділля: історія і сучасність", "Духовні витоки Поділля: творці історії краю" та ін.
   Значна кількість матеріалів видана у співпраці з Кам’янець-Подільським національним університетом ім. І.Огієнка, обласною організацією Національної спілки краєзнавців України, районними та міськими бібліотеками.
   Бібліотека як центр бібліотечного краєзнавства у 2001-2011 роках провела низку науково-практичних конференцій, матеріали яких видані бібліотекою. Серед них -  "Бібліотеки в інформаційному суспільстві", "Бібліотека як міжнаціональний центр духовного надбання", "Бібліотека і час".
   З 2004 року працівники бібліотеки систематично займаються підготовкою біобібліографічних покажчиків про знатних людей краю. У серії "Видатні особистості краю" побачили світ видання: "Герої України: Хмельницька область", "Лауреати Національної премії України імені Т. Шевченка: Хмельницька область", "Олімпійські призери: Хмельницька область".
   Щороку на Хмельниччині до Дня незалежності України обласними преміями  відзначають кращих представників області за досягнення в галузях історії, культури, мистецтва, природничих наук, екології, освіти та журналістики. Тому бібліотекою у 2004 році було видано біобібліографічний покажчик "Лауреати обласних премій Хмельниччини", який містив інформацію про 107 хмельничан та 8 колективів – лауреатів премій 1994-2013 років. А у 2013 році видано 2-е видання, в якому подано інформацію про лауреатів обласних премій за 2005 – 2013 роки, а це 131 особа та 6 колективів.
   Серед бібліографічних видань, які користуються підвищеним запитом користувачів - "Хмельниччина в літописі незалежної України", "Рекреаційні історико-архітектурні ресурси Хмельниччини", "Хмельничани в діаспорі", "Подільська Шевченкіана" та ін.
   Водночас продовжується видання щорічників "Література про Хмельницьку область", "Хмельниччина на сторінках республіканської преси", "Книга Хмельниччини", "Літературна Хмельниччина".
   Щодо кількісного аналізу видань, то їх число зросло в десятки разів. Скажімо, якщо в 50-х роках щорічна кількість назв була 4-6, у 70-х – 10-12, то сьогодні це більше 50 назв, без врахування малих форм.
   Однак варто відзначити, що у 60-80 роках наклад видань був значно вищий, ніж сьогодні, і практично кожна бібліотека області була ними забезпечена.
   У 2011 році до 110 річниці видано інформаційний покажчик бібліографічних видань "Від читальні до наукової бібліотеки", який забезпечує повноту інформації про бібліографічні матеріали, що були підготовлені і видані протягом 1954-2011 років. У створення краєзнавчої бібліографії великий вклад внесли Р. Шпилько, Т. Логвиненко, С. Гуменюк, С. Михайлова, Т. Безвушко, С. Карван, В. Мельник, Н. Синиця, В. Маковська, О. Баваровська, В. Борейко та ін. фахівці, які в різний період працювали в бібліотеці.
   Видавнича діяльність районних та міських бібліотек Хмельниччини є показником зростання їх інформаційного рівня .
   Діапазон їх видань за останні роки значно розширився: буклети, брошури, методичні рекомендації, бібліографічні списки, бібліографічні покажчики, календарі знаменних і пам'ятних дат, інструктивно-методичні матеріали, збірники з досвіду роботи бібліотек, сценарії для проведення бібліотечних заходів, бібліодайджести, довідники, списки нової літератури, прес-дайджести, плакати, листівки, закладки тощо. Ці видання присвячуються вагомим літературним подіям, відомим письменникам та визначним діячам української культури, пропагують здоровий спосіб життя, презентують нові надходження до бібліотеки.
   Науковістю, глибиною досліджень вирізняється краєзнавча діяльність Дунаєвецької ЦБС. Ще в 1992 році тут було зібрано матеріал і видано за ним збірку "Стелися, зелений кудрявцю", яку упорядкували Тамара і Віктор Прокопчуки. Вона отримала високу оцінку у фольклористів, науковців, вчителів. Але найбільший резонанс збірка знайшла в колі простих людей. Книга розійшлася, стала бестселером, з’явилась необхідність її перевидати. І в 2001 році побачило світ нове видання "Ой, радуйся, земле". Доповнена нотними записами (що дуже важливо), вона стала живою енциклопедією народної культури окремого регіону.
   На високому рівні здійснюється видавнича робота бібліотек Деражнянської,  Городоцької, Віньковецької, Ярмолинецької ЦРБ та Кам’янець-Подільської ЦМБ. Тут є цікаві пошукові знахідки, які розкривають історію та культуру населених пунктів. Серед них- довідково-інформаційний матеріал "Віньковеччина: історія, події, особи", путівники "Віньковеччина туристична", "Храми нашої душі: Михайлівська церква села Зіньків", "Звідані і незвідані шляхи: Зіньків" ; "Життя, віддане Україні" (до 130-річчя від дня народження Івана Огієнка), "Вічний утікач і борець за справедливість" (до 225-річчя від дня народження Устима Кармалюка), "Акценти знаних кам’янчан: кам’янчани, нагороджені міською відзнакою "Честь і шана", довідково-інформаційне видання "Позначені знаком "OST" тощо.
   Новий поштовх видавничій діяльності бібліотек надало активне впровадження електронних технологій. Поліпшилась якість бібліотечних видань, збільшились та урізноманітнились види малих форм (закладки, буклети до ювілеїв митців, виходу нових краєзнавчих книг чи цікавих подій).
   Активно впроваджується підготовка та випуск електронних та вебліографічних видань. Сучасні електронні технології дають можливість отримати інформацію в повному обсязі про всі видання, підготовлені нашою бібліотекою, оскільки на сайті бібліотеки (WWW.OUNB.KM.UA) в розділі "Наші видання" виставлена повнотекстова база видань, яка доступна кожному користувачеві в найвіддаленішому населеному пункті при наявності мережі Інтернет. Тому сьогодні колектив бібліотеки працює і над розвитком комп’ютеризації бібліотек, навчає бібліотекарів основам комп’ютерної грамотності в регіональному тренінговому центрі.
   Формування стратегії розвитку краєзнавчої діяльності бібліотек в умовах електронного середовища є одним із чинників гармонізації дій бібліотечних установ зі зростаючими інформаційними краєзнавчими потребами суспільства. Тому актуалізація і публікація, оприлюднення інформації розширює структуру джерельної бази. Опрацювання нових масивів історичних джерел  розширює співпрацю бібліотек з іншими організаціями та установами. У цьому питанні бібліотеки координують свою роботу з Центром дослідження історії Поділля, Хмельницькою обласною організацією Національної спілки краєзнавців України. До речі, багато працівників бібліотек є членами НСКУ і навіть очолюють районні відділення.
   Все це підтверджує, що бібліотеки є не тільки культурно - просвітницькими установами, а й важливими науковими центрами краю.




 Дитинник Л.В.,
   директор бібліотеки ХГПА

Видавнича діяльність бібліотеки Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії

   Розкривається весь спектр видавничої діяльності бібліотеки Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії.
   Ключові слова: видавнича діяльність, покажчики, просвітницька діяльність, бібліотека вищого закладу освіти.


   Основне завдання вишівських бібліотек сьогодні – постійне вдосконалення традиційних і запровадження нових форм і методів їх діяльності, насамперед упровадження сучасних бібліотечних технологій, спрямованих на поліпшення якості обслуговування всіх категорій користувачів.
   Для досягнення нової якості освіти, успішного її розвитку визначальним є рівень інформаційного бібліотечного обслуговування, максимальне забезпечення навчальної та наукової діяльності вузу навчально-методичними комплексами, доступом до світових баз даних. Успішний інформаційний супровід навчального процесу покликана забезпечувати бібліотека – посередник між постійно зростаючим потоком інформації та її користувачами, яка у підсумку стає гарантом якості освіти.
   У нових інформаційних реаліях бібліотека як культурний центр і місце обміну знаннями динамічно перетворюється у своєрідний полюс доступу до нових знань. Інформатизація всіх сфер життя суспільства спричинила збільшення числа напрямів діяльності бібліотеки. Новітні технології, зокрема Інтернет, став потужним додатковим і доволі запитаним ресурсом. Завдяки їм читачі тепер мають змогу знайомитися з електронними каталогами бібліотеки, користуватись її інформаційними надбаннями.
   Модернізована книгозбірня сучасного вищого навчального закладу – ключовий інформаційний ресурс, галузеве інформаційне середовище вишу. Головним в бібліотечній діяльності стає не нагромадження фондів, а політика нарощування ресурсів шляхом розвитку корпоративних зв’язків між бібліотеками і придбання повнотекстових баз даних. Тобто, сьогодні бібліотека вишу змінює свої традиційні функції, трансформуючи увесь комплекс послуг для якомога повнішого задоволення потреб різних категорій читачів.
   Одним із важливих напрямків роботи нашої бібліотеки є видавнича діяльність: випуск брошур, буклетів, рекламних плакатів, методичних рекомендацій, бібліографічних списків, біобібліографічних покажчиків тощо. Вони присвячуються вагомим літературним подіям, відомим письменникам та визначним діячам науки і культури, пропагують здоровий спосіб життя, презентують нові надходження до бібліотеки. Видання бібліотеки готуються згідно запитів користувачів і призначені для педагогічних працівників та студентів з метою вдосконалення організації навчально-виховного процесу.
   З метою пропагування та систематизації наукового доробку викладачів академії в 2008 році бібліотекою започаткована публікація біобібліографічних покажчиків наукових праць викладачів серії "Бібліографія вчених Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії". Видано чотири випуски біобібліографічних покажчиків:
  1. "Микола Дарманський – реформатор вищої освіти на Поділлі" (2008);
  2. "Віктор Євгенович Берека" (2009);
  3. "Інна Михайлівна Шоробура" (2010);
  4. "Пісоцька Леоніда Станіславівна" (2013).
1

   Видання адресовані науковим працівникам, викладачам вищих навчальних закладів, педагогам, студентам, а також широкому колу читачів, тим, хто цікавиться проблемами освіти і виховання.
   Викладачів академії періодично інформуємо про нові надходження літератури до бібліотеки, продовжуємо випуск "Інформаційного бюлетеня нових надходжень",  "Наукових праць та творчих робіт викладачів Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії".
   2Ознайомитися з біографічними матеріалами про художників слова Хмельниччини, довідатися про внесок кожного з них у збагачення духовної скарбниці рідного краю допоможе довідково-інформаційне видання - "Патріоти рідного краю" (2010р.), упорядником якого була Г.Й.Ісаєнко, це перше довідково-інформаційне видання про письменників Хмельницької літературної спілки "Поділля", яке може бути використане при вивченні курсів "Історія рідного краю", "Література Поділля".
3   З 2005 по 2011 роки в бібліотеці ХГПА працював "Клуб любителів поезії", організатором та керівником якого була подільська поетеса, працівник бібліотеки Г.Й.Ісаєнко. Плідним доробком членів клубу стало видання двох випусків альманаху "На крилах мрій" (2009р.) та "Музика душі"(2011р.),  куди ввійшли кращі літературні  твори викладачів та студентів академії.
4   До 70-річчя від дня народження подільської поетеси у 2011 році бібліотека видала біобібліографічний покажчик "Писала серцем я свої вірші" про життя і творчість Галини Йосипівни Ісаєнко. Видання розраховане на широке коло шанувальників образного слова – викладачів української мови та літератури, студентів, бібліотечних працівників, краєзнавців, літераторів-початківців.
5    Видання збірки вибраних творів літераторів Поділля "Заповідаєм вам любов" (2011р.) є визначною подією в житті письменників та працівників академії, адже вони також представили тут свою поезію. Твори, що ввійшли до збірки, написані на високому художньому рівні, пройняті вболіванням за народ, за Україну. Рідне Поділля, його сива минувшина, бурхливе сьогодення, непересічні долі земляків, природа рідного краю знаходять відображення у творчості літераторів. Уважний і вдячний читач обов’язково знайде у збірці щось близьке і рідне, усвідомить, що світ тримається на любові.
6   До 90-річчя нашого закладу у 2011 році видали біографічні нариси "Взірці педагогічної ниви" про життя і діяльність викладачів закладу, які 50 і більше років свого життя віддали найгуманнішій професії педагога та нагромадили величезний досвід. До книги включені 20 біографічних нарисів про життя неординарних людей, які несуть світло, мудрість та любов у дитячі та юнацькі серця.
   Книга вийшла завдяки ідеї та праці Галини Йосипівни Ісаєнко, якої вже, на превеликий жаль, сьогодні  нема, але світла пам'ять про неї буде жити в серцях усіх нас, хто з нею працював, усіх шанувальників її творчості та вдячних читачів.
7    Збірка "Незгасиме джерело" видана  "Центром мистецтва і дизайну" ХГПА у 2013 році. Вихід у читацький світ збірника став знаковою подією для Хмельницької-гуманітарно-педагогічної академії. Адже здійснилась мрія Галини Йосипівни Ісаєнко зібрати літературний доробок чоловіків Поділля в альманах. Зібране тут можна освятити святим причастям безмежно талановитої українки Ліни Костенко: "Я мудрість п’ю із черепа епохи. Напій цей має український смак".
   Видання ввібрало в себе літературні твори 22-ох письменників, членів Хмельницької міської спілки письменників "Поділля", які згодилися внести часточку своєї творчості в дану збірку. Ті родзинки, які кожен вніс до цієї скарбнички, виплекані щирими серцями, дарованим від Бога талантом. Мiсто над Бугом, рідне Поділля, його сива минувшина, бурхливе сьогодення, непересiчнi долi землякiв знаходять вiдображення у творчостi письменників Хмельниччини. Любов і відданість, щира, відверта розмова з читачем різного віку, вболівання і радість, смуток та біль – все є у творчості цієї палкої, натхненної та невичерпної чоловічої збірки.
8    До Міжнародного жіночого дня 8 Березня приурочена збірка творів письменниць Поділля "Літературне мереживо подолянок" (2014р.)  Наша Подільська земля багата на талановитих людей, особливе місце серед яких займають письменники. Кожна книжка наших місцевих літераторів, яка виходить друком – це приємна подія для подолян.
   Збірка подолянок демонструє легку жіночну манеру письма, що буде близькою та затишною читачеві, з одночасними спалахами мистецької незгоди й щирих почуттів. Видання ввібрало в себе літературні твори 23-х письменниць, членів Хмельницької міської спілки письменників "Поділля". Читання сучасної жіночої поезії – це свято весни, краси та поезії від найкращих подільських поетес. Жіноча поезія особлива, неймовірна, ніжна, мелодійна, чуттєва. Усі злети та падіння, радощі й печалі, сміх і сльози — усе, що перенесла тендітна жінка, вилилось на папір.
   Їхні мережива – це осмислення нашого часу, жага творчості і пізнання світу та любові до рідного краю. Весь спектр різномаїття поетичних почуттів, переживань, роздумів увібрала ця збірка, що стане, безсумнівно, подією в мистецькому житті Поділля. Автори збірки – люди різних професій, уподобань, віку, але всіх їх єднає любов до рідної землі, бажання своєю поезією вплинути на людей, змінити життя на краще. Їх об’єднала поезія, об’єднало літературно-мистецьке натхнення. Воістину не пересохне поетичне джерело, коли є такі люди, які дарують хвилини прекрасного своєю поезією.
9    Збірка "Велич Тарасового слова" (2014р.) приурочена до 200-річчя з дня народження видатного українського поета, письменника, художника, громадського та політичного діяча, фольклориста  Тараса Григоровича Шевченка. До збірки увійшли твори майстрів красного письменства Хмельниччини,  викладачів та студентів ХГПА, учителів та учнівської молоді краю. Збірка допоможе читачам пізнати та осмислити роль і вклад Т.Г. Шевченка у розвиток національного державотворення, становлення української мови, пробудити бажання писати власні твори. Адресована студентам і усім шанувальникам творчості Т.Г.Шевченка.
   Ми добре розуміємо, що робота в сучасних умовах – це постійний пошук невикористаних резервів. Ми прагнемо і надалі реалізовувати всі свої можливості, енергію та професіоналізм на користь своїх користувачів, зробити бібліотеку найпривабливішим місцем студента.
   Отже, успішному навчально-виховному процесу та науково-дослідній  діяльності ВНЗ сприяє оптимально організована робота бібліотеки, яка зосереджена на формуванні та використанні інформаційних ресурсів; удосконаленні обслуговування користувачів різних категорій; запровадженні технологій автоматизованих і бібліотечно-інформаційних процесів; ефективному управлінні інформаційно-бібліотечним обслуговуванням; комплектуванні та організації фондів; бібліографічній та видавничій діяльності; веденні баз даних тощо.




Циганок О.М.,
   в.о. директора наукової бібліотеки ПДАТУ

Видавнича діяльність – важлива складова роботи бібліотеки

   У статті розкривається видавнича діяльність наукової бібліотеки Подільського державного аграрно-технічного університету.
   Ключові слова: видавнича діяльність, бібліографічні покажчики, краєзнавчі видання, наукова бібліотека.


   Кінець ХХ - початок ХХІ століття – період становлення інформаційного суспільства, в якому інформація починає відігравати роль одного з основних економічних ресурсів і структуруючого соціального фактора. Збереження, розвиток та раціональне використання інформаційних ресурсів є завданням величезної ваги для будь-якого суспільства.
   Бібліотечна система України – складова частина всесвітніх інформаційних ресурсів, вітчизняної та світової історико-культурної спадщини. Її утворюють близько 37 466 тисяч бібліотек різних систем та відомств. З них 222 - бібліотеки вищих навчальних закладів.
   У "Концепції розвитку бібліотечної справи України", яка розроблена Секцією директорів ОУНБ Української бібліотечної асоціації, говориться: "Бібліотеки України є однією з основних складових культурної, освітньої та інформаційної структури держави, найважливішим інструментом у формуванні громадського суспільства. На сучасному етапі суспільні трансформації впливають на бібліотеки настільки рішуче, що змінюють не тільки всю систему бібліотечної праці і бібліотечних ресурсів, але і вперше ставлять питання про "межі" бібліотечного простору і самі основи існування традиційних бібліотек та їх функцій".
   Бібліотеки сьогодні мають декілька основних завдань: сприяння розвитку знань шляхом забезпечення вільного доступу до інформації, збереження рукописних та друкованих видань як суспільного надбання.
   Бібліотечні фонди  є важливим культурним, науковим, освітнім та інформаційним надбанням країни. Проте сьогодні гостро стоїть проблема їх оновлення, оскільки понад 80% у них припадає на видання 70-90 років ХХ століття, які не користуються попитом читачів. Однією з причин такого стану є різке зменшення нових надходжень до бібліотек. Поповнення фондів наукових бібліотек ВНЗ, наприклад, здійснюється в основному за рахунок дарунків.
   З причини відсутності достатнього фінансування комплектування фонду бібліотек відбувається епізодично, безсистемно, оновлення фонду знаходиться на низькому рівні.
   Сьогодні задовільнити потребу в інформації більшості населення, і насамперед науковців, може тільки бібліотека – найбільше сховище інформаційних носіїв, яка справляє могутній вплив на хід суспільних процесів в інтелектуальному та духовному сенсі.
11   Формування інформаційного ринку в Україні зумовлює нове ставлення до джерел інформації та інформаційно-бібліографічних послуг як товару особливого роду, змушує бібліотеки з позиції ринкової економіки переглядати зміст, організацію і технологію традиційної бібліотечно-бібліографічної діяльності.
   Наукова бібліотека сьогодні – це науково-інформаційний центр, сховище документальної спадщини людства. Одним з напрямків діяльності наукової бібліотеки – є видавнича.
   Мета видавничої діяльності наукової бібліотеки ПДАТУ – розкриття фондів, інформування про здобутки вчених, які працюють і викладають у виші.
   Насамперед відзначу, що для здійснення видавничої діяльності наукові бібліотеки повинні мати засоби поліграфії та науково-інформаційні системи. І, звичайно, кошти.
   Наукова бібліотека ПДАТУ, на жаль, не має таких ресурсів, але на допомогу нам приходить Інформаційний центр та відділ тиражування університету. З їх допомогою бібліотека може видати свою бібліографічну продукцію. Насамперед це матеріали конференцій і семінарів, які проводить наукова бібліотека ПДАТУ як головна бібліотека територіального методичного об’єднання сільськогосподарських бібліотек Хмельницької області.
   Основним продуктом видавничої діяльності наукової бібліотеки ПДАТУ є бібліографічні посібники. Представимо детальніше кожен вид бібліографічної продукції.
   1. Бібліографічні списки – це бібліографічні посібники, що скадаються з обмеженої кількості бібліографічних записів і мають просту структуру, без допоміжного апарату. Зазвичай у бібліографічному списку може бути від 2 до 50 записів. При великій кількості записів, включених у бібліографічний список, можливе їх групування за розділами. Довідково-інформаційний відділ наукової бібліотеки ПДАТУ частіше всього готує рекомендаційно-допоміжні, науково-рекомендаційні та науково-допоміжні списки. В рік ми видаєм в середньому 11-15 списків, тематика яких залежить від запитів користувачів.
12   Наприклад, у поточному 2014 році в контексті заходів по проведенню Всеукраїнської акції "Україна – наш дім, збережемо його" видано рекомендаційно-допоміжний список літератури "Повноцінність природної питної води та її безпека". 
13    У квітні 2014 року наукова бібліотека ПДАТУ проводила історично-краєзнавчий лекторій, по темам лекцій якого були видані рекомендаційно-допоміжні списки літератури: "Місто загадок та легенд", "Історія українських грошей", "Магдебурзьке право на українських землях".
   Щомісячно бібліотекою готуються та видаються списки нових надходжень.
   Знедавна в практику видавничої діяльності бібліотеки увійшли "Інформаційні листи". У них ми даємо опис з анотацією подарованих бібліотеці книжок, висловлюємо подяку дарувальникам, а також повідомляємо про новини з життя бібліотеки.
14   2. Наступним видом видань бібліотеки є бібліографічні огляди. Це посібники, в яких подається узагальнена характеристика групи документів, об’єднаних за певною ознакою, та бібліографічні описи цих документів. Текст огляду подається у вигляді статті, де детально розповідається про зміст кожного документа. В бібліотеці ПДАТУ за рік готується 12-14 оглядів літератури, матеріали видаються у вигляді брошурок, а також розташовуються на сторінці бібліотеки на сайті університету. Прикладом можуть бути: "Афганський біль: До 25-річчя виведення радянських військ з Афганістану", "Пам’ять не згасне: Велика Перемога 1941-1945 рр.", "Дивосвіт поетичної творчості: молоді поети нашого міста", "Сучасні кормові добавки у тваринництві", "Формування інвестиційної привабливості сільського господарства".
   3. Значну увагу бібліотека ПДАТУ приділяє видавництву бібліографічних та біобібліографічних покажчиків. Це бібліографічні посібники складної структури, що містять велику кількість бібліографічних записів. Також бібліографічний посібник має довідковий апарат: передмову, іменний або предметний покажчики, зміст. Біобібліографічні покажчики містять біографічні статті персоналій. За рік бібліотека ПДАТУ видає близько 6 науково-допоміжних покажчиків і стільки ж біобібліографічних. Біобібліографічні покажчики, які видає наукова бібліотека ПДАТУ, відображають науковий доробок професорсько-викладацького складу нашого університету. Так, нами були підготовлені і видані бібліографічні покажчики: "Біодобрива – базис екологічного землеробства", "Вплив елементів, технології вирощування на продуктивність овочевих зернобобових культур", "Механізований комплекс для поливу сільськогосподарських культур шляхом дощування".
15   Нами заплановано видання біобібліографічного покажчика "Подільський державний аграрно-технічний університет: люди і долі", який буде складатися з трьох частин. Частина 1 – "Від випускника ПДАТУ – до дійсного члена НААН України", частина 2 – "ПДАТУ в особах", частина 3 – "Ректори нашого університету". У липні вийшла друком перша частина, яка містить матеріали про видатних випускників ПДАТУ, які досягли успіхів в аграрній науці і стали дійсними членами Національної академії аграрних наук України. У покажчик увійшли матеріали про Дзюбецького Б.В., Квасницького О.В., Козира В.С., Маліка М.Й., Роїка М.В., Цвігуна А.Т.
16   4. Хочеться відмітити ще один напрямок нашої видавничої роботи. Це кропітка, наполеглива праця співробітників читального залу бібліотеки по виявленню свідків подій голодомору 1932-33 років, складання списків потерпілих від голоду, відслідкування публікацій, які стосуються цих подій в Кам’янець-Подільському районі. Результатом цієї роботи стало видання тематичного збірника "Печаль подільського села: голодомор 32-33 рр. Свідчення очевидців Кам’янець-Подільського району". Уже четвертий рік поспіль збірник поповнюється новими спогадами та свідченнями про голод на Кам’янеччині – глибоку рану, що не перестає ятритися і щороку нагадує про пережите лихоліття. Збірник нараховує понад 25 свідчень. Цей трагічний літопис поповнюється по мірі здійснення пошукової роботи нашими працівниками.
   Всі видання бібліотеки випускаються як в друкованому (паперовому), так і в елекронному варіанті.
   Видавнича діяльність – це важлива і потрібна частина роботи бібліотек. Сподіваємось, що керівники навчальних закладів будуть підтримувати зусилля бібліотечних працівників у цій роботі.




Мацей О.О.,
   завідувач науково-методичного відділу НБ ХНУ

Видавничі проекти наукової бібліотеки
Хмельницького національного університету

   Висвітлюється видавнича діяльність наукової бібліотеки Хмельницького національного університету починаючи з 1998 року. Розкривається широкий тематичний діапазон друкованої продукції та електронних видань книгозбірні.
   Ключові слова: наукова бібліотека, видавнича діяльність, бібліографічна продукція, електронні видання, реклама бібліотеки, імідж книгозбірні.


   Сьогодні, крім традиційних для бібліотек форм роботи, використовується багато нових методів діяльності як з окремими користувачами, так і з читацькими групами. Серед них: масові заходи; оперативне надання інформації користувачам через сайт бібліотеки, доступний в мережі Інтернет; формування фонду електронних видань та видавнича діяльність, яка набуває все більшої популярності серед бібліотек навчальних закладів.
   В умовах стрімкого розвитку Інтернет-технологій та стихійно зростаючого книжкового ринку будь-яка бібліотека, щоб привернути увагу потенційних користувачів та налагодити партнерські відносини з іншими бібліотеками, повинна ефективно працювати над створенням своєї видавничої продукції.
   Видавнича діяльність наукової бібліотеки Хмельницького національного університету як інформаційного, методичного, просвітницького центру різнопланова та багатогранна. Вона є важливою частиною, а здебільшого - результатом дослідницької, методичної, бібліографічної роботи та несе могутнє рекламне навантаження. Це  бібліографічна, інформаційно-рекламна, культурно-просвітницька та методично спрямована продукція, що видається як типографським способом — у видавничо-поліграфічному центрі університету, так і на власній комп’ютерній техніці. Перше вагоме друковане видання - путівник "Бібліотека Хмельницького Технологічного інституту" - працівниками книгозбірні підготовлено та надруковано видавничо-поліграфічним центром інституту ще в 1992 році. З того часу асортимент друкованої продукції бібліотеки значно виріс та якісно змінився.
   Інтенсивна видавнича діяльність бібліотеки розпочалась 1998 року виданням персональних бібліографічних покажчиків "Наукові праці вчених Технологічного університету Поділля", яких наразі видано 22 випуски.
   Зростаючий інтерес до розробок біобібліографії діячів навчального закладу привів до формування у 2001 році серії "Біобібліографія вчених університету", яка відображає весь комплекс наукових робіт науковців та надає бібліографічні відомості про їх життя та діяльність. Кожне видання охоплює перелік праць вченого за весь період його творчої діяльності. У покажчику міститься матеріал, який носить не лише особистий характер, бо в ньому зібрані праці одного діяча, але й матеріал до історії становлення і розвитку наукових шкіл навчального закладу. Така серія є джерелом інформації для спеціалістів у відповідних галузях науки та виробництва. На сьогодні друком вийшло 12 біобібліографічних покажчиків (із них 5 - в електронному варіанті) серії "Біобібліографія вчених університету" та триває робота над формуванням наступних випусків.
   До золотого фонду бібліографічної продукції належить започаткована книгозбірнею серія науково-бібліографічних покажчиків "Публікації викладачів". У 2000 році вийшло перше видання цієї серії. Метою підготовки покажчиків є розкриття результатів наукової та педагогічної діяльності професорсько-викладацького складу університету. Вдала перша  спроба створити електронний варіант покажчика стала початком підготовки вебліографічних видань. Сьогодні наукова бібліотека  університету має гарний досвід з бібліографування наукового доробку викладачів у формі електронних бібліографічних покажчиків з використанням гіпертекстових технологій. Вже підготовлено 13 випусків покажчика в електронному вигляді, які розміщені на сайті бібліотеки (http://lib.khnu.km.ua/inf_res/bibliogr/sienes/bibl_praz.php). Для забезпечення вільного доступу до змісту цих видань повні тексти покажчиків розміщено та сайті бібліотеки.
   Запровадження новітніх інформаційних технологій привело до створення електронних бібліографічних продуктів нового типу. Так, до 45-річчя з дня заснування Хмельницького національного університету та його бібліотеки вперше видано оптичні диски:
  1. "Бібліографія праць вчених Хмельницького національного університету" зі спеціально розробленим інтерфейсом, на якому представлена бібліографія праць вчених навчального закладу.
  2. "Програмні продукти наукової бібліотеки Хмельницького національного університету" - рекламний відеоролик, створений з метою реклами та просування програмних продуктів, які розроблені та апробовані на базі НБ ХНУ.
      До 50-річного ювілею університету, крім бібліографічного покажчика "Хмельницький національний університет", що складено за традиційною структурою, створено електронне бібліографічно-краєзнавче видання "Хмельницький національний університет у дзеркалі періодичних видань", яке містить анотовані повні тексти з державних та регіональних періодичних видань, що висвітлюють розвиток і життя університету та НБ за період 2001 – 2011 років. Ресурс створено на основі бібліографічної БД "Публікації про ХНУ" та архіву електронних статей про університет.
   З метою презентації наукових досягнень навчального закладу, відображення наукової, дослідницької та педагогічної діяльності професорів університету і просування їх доробку в науковому середовищі країни й міжнародної спільноти бібліотека зініціювала нове видання - біобібліографічний покажчик "Професори Хмельницького національного університету". Триває робота зі збору інформації, редагування та групування матеріалу. Перший випуск передбачається видати в наступному році.
   На сучасному етапі діяльність бібліотеки як інформаційного центру повинна відповідати європейським стандартам. Досягнення цієї мети пов'язане з оновленням концепції інформаційної діяльності книгозбірні. Науково-методична робота є однією з пріоритетних сфер діяльності НБ, що належить до провідних бібліотечних установ регіону. Науково-видавнича діяльність, яка є наслідком багатопланової науково-методичної роботи бібліотеки, характеризується сьогодні широким тематичним діапазоном друкованої продукції. Науково-методичний відділ здійснює видання неопублікованих документів за трьома серіями:
  • "Наукові дослідження". Друкуються підсумки анкетних опитувань користувачів, працівників бібліотеки.
  • "Наукова робота бібліотеки". Видання серії містить аналізування окремих напрямків діяльності книгозбірні, результати досліджень, матеріали обстежень роботи структурних підрозділів бібліотеки.
  • "На допомогу бібліотечному фахівцю". Видання містять матеріали, підготовлені провідними спеціалістами НБ: консультації щодо удосконалення основних технологічних процесів книгозбірні, інноваційний досвід вітчизняних та зарубіжних бібліотек, інформацію про видатних діячів у галузі бібліотекознавства та бібліографії, а також їх внесок у розвиток цих наук.
      Видання таких документів визначає зміст роботи з користувачами, акцентує увагу бібліотекарів на нагальних професійних проблемах, стимулює до прийняття тих чи інших методичних рішень, урізноманітнює діяльність. Щорічно матеріали видаються в тісній співпраці науково-методичного відділу з відділом інформаційних технологій та комп'ютерного забезпечення й видавничо-поліграфічним центром Хмельницького національного університету.
   Суттєвою складовою видавничої роботи книгозбірні, як методичного центру бібліотек ВЗО Хмельниччини, є видання інформаційного бюлетеня "Бібліотека в освітньому просторі", який за рішенням методичної ради №3 від 2004 року готує та видає науково-методичний відділ НБ. Сьогодні бібліотеки об'єднання передплачують обмежений перелік професійних періодичних видань, не мають можливості отримувати велику кількість літератури з бібліотекознавства та бібліографії. Бюлетень фокусує професійні інформаційні потоки, розповсюджує нові, перспективні ідеї, форми та методи бібліотечної роботи, досвід книгозбірень об'єднання та бібліотечної спільноти світу і, в кінцевому результаті, працює на престиж бібліотек та бібліотекарів. Надрукований в бюлетені матеріал часто вміщує цитати із статей, опублікованих в книгах, матеріалах конференцій, наукових збірниках, журналах та газетах і розкриває різні аспекти бібліотечної діяльності.
   Сьогодні бюлетень став своєрідним літописом діяльності бібліотек методичного об'єднання. Видання висвітлює відомості із загальних питань фахової діяльності, регіональної бібліотечної політики, правових та економічних аспектів, упровадження нових форм і методів роботи книгозбірень вищих закладів освіти регіону. Спочатку бюлетень видавався один раз на рік, але, зважаючи на великий досвід працівників книгозбірень та необхідність висвітлення роботи бібліотек методичного об'єднання на сторінках видання, з 2008 р. бюлетень виходить друком двічі на рік. З того ж часу практикується видання тематичних випусків, які відображають різноманітні напрямки діяльності книгозбірень. Обсяг бюлетеня різний - від 22 до 120 сторінок. Він має постійні структурні рубрики. За  роки видання бюлетеня змінено дизайн його обкладинки та надруковано 17 номерів. На сторінках бюлетеня друкуються статті фахівців усіх бібліотек методичного об'єднання, які прагнуть передати власний накопичений досвід колегам. Серед авторів — спеціалісти різних категорій і посад: від простих бібліотекарів до завідувачів секторами, відділами, директорів книгозбірень.
   Електронну версію видання можна переглянути в Інтернеті: на сайті бібліотеки http://lib.khnu.km.ua/ на сторінці "Методичне об'єднання", де інформаційний  бюлетень "Бібліотека в освітньому просторі" представлений у вигляді повнотекстової ретроспективної бази даних. Видання розраховане перш за все на бібліотекарів-практиків і розповсюджується в усі книгозбірні методичного об'єднання та Кам'янець-Подільський коледж культури і мистецтв. Задля економії матеріальних засобів редколегія інформаційного бюлетеня прийняла рішення видавати наступні випуски бюлетеня тільки в електронному вигляді.
   Сьогодні назріла необхідність випуску нового методично-практичного інформаційного видання, мета якого - висвітлювати сучасний стан, інноваційний розвиток та проблеми діяльності бібліотек методичного об'єднання. На засіданні методичної ради №3 від 2014 р. прийнято рішення започаткувати електронне видання — щорічний інформаційно-аналітичний збірник "Бібліотеки ВЗО Хмельниччини: цифри та факти" (за матеріалами звітів про роботу бібліотек вищих закладів освіти регіону). Перший випуск щорічника вже розміщено на сайті НБ на сторінці "Методичне об'єднання". Матеріал видання підготовлений на основі аналітичного опрацювання звітів бібліотек методичного об'єднання за 2013 рік та згрупований за основними напрямками діяльності книгозбірень: обслуговування користувачів, довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування, просвітницька робота, комплектування та облік фонду, система каталогів, науково-методична й маркетингова діяльність, інформаційні технології та комп'ютерне забезпечення.
   З розвитком рівня автоматизації наукової бібліотеки Хмельницького національного університету потреба в підготовці таких видів друкованої продукції, як рекомендаційні списки відпала; їх повністю замінили електронний каталог бібліотеки, анотована БД "Нові надходження", де без зайвих витрат часу можна знайти документи за будь-якою темою. Та повністю бібліотека не відмовилась від перевіреної часом ефективної рекомендаційної бібліографії. Тематичний рекомендаційний покажчик "Радимо почитати", який розміщений на сайті бібліотеки в розділі "Просвітницька робота" (http://lib.khnu.km.ua/Hud_lit/hud_new.html)  щоквартально оновлюється. Про його популярність говорить статистика відвідувань — за шість місяців цього року електронний ресурс переглянули 576 користувачів).
   Видання бібліотеки – це один із напрямків інформативності, своєрідної реклами книгозбірні та її послуг. Наявність комп’ютерної техніки, використання сучасних видавничих програм, основ дизайну дають можливість створювати якісну і привабливу друковану  продукцію. З метою популяризації діяльності бібліотеки користувачам НБ пропонуються різноманітні рекламні видання: афіші, буклети, путівники, проспекти, програми заходів та запрошення на них, пам'ятки читачеві, методичні рекомендації та ін., метою яких є оперативне інформування читачів про нові можливості, інформаційні ресурси та послуги бібліотеки.
   Варта уваги така форма друкованої реклами бібліотеки, як плакати, у створенні яких НБ має гарний досвід. Перший плакат був створений до 35-річчя бібліотеки. Окрім теплих привітань, характеристики діяльності бібліотеки, її структурних підрозділів видання містило велику кількість світлин, які вдало ілюстрували діяльність бібліотеки того часу. Рекламні плакати, видані до 40-річчя книгозбірні, групувалися під загальною назвою "Все починається в житті з любові...". Це була ціла серія, яка складалась з 5 плакатів. Фахівці бібліотеки писали про свою відданість книгозбірні, присвячували їй вірші, короткі прозові твори.  Про наполегливу працю бібліотекарів розповідали численні фотознімки. Традиційно такі плакати друкувались і до наступних ювілеїв, і до Всеукраїнського дня бібліотек. До 50-річчя з дня заснування книгозбірні серію плакатів "Бібліотек@ - знання - успіх" надруковано відділом інформаційних технологій та комп'ютерного забезпечення з використанням плоттера. Загалом  випущено 12 плакатів. Сьогодні галерея таких рекламно-інформаційних видань розміщена на 7 поверсі бібліотеки. Розташовані в хронологічному порядку, вони відображають історію розвитку бібліотеки за останні десятиліття, створюючи тим самим своєрідний міні-музей, відвідавши який читачі та гості книгозбірні можуть поринути у недалеке минуле бібліотеки, простежити основні віхи розвитку та діяльності установи, ознайомитися з творчістю фахівців. Молоді бібліотекарі, які приходять на роботу в НБ перш за все знайомляться зі славним минулим книгозбірні, аби в подальшому підтримувати гарні традиції наукової бібліотеки та позитивний імідж, який завоювали їх попередники невтомною та наполегливою працею.
   За останні роки підготовлено та видано 8 буклетів. Безперечною їх перевагою є оформлення - разом з рекламним текстом у буклетах розміщені яскраві світлини, ілюстрації, графіки, цитати та ін. Такі видання обов'язково вручають на презентаціях, конференціях, виставках та інших заходах. Серед виданих буклетів - "Інформаційні технології бібліотеки Хмельницького державного університету", "Бібліотека Хмельницького національного університету",  "45 років в світі студентства і книги. Наукова бібліотека Хмельницького національного університету", "Наукова бібліотека Хмельницького національного університету 1962 — 2012". Про творчий потенціал колективу свідчить друкована продукція, зокрема, буклет "Інноваційні технології в науковій бібліотеці", представлений університетом на 20-й міжнародній спеціалізованій виставці "Освіта та кар'єра - 2011" (м.Київ), на якій навчальний заклад отримав золоту медаль у номінації "Інноваційний розвиток освіти та сучасні педагогічні технології".
   Для розвитку видавничої діяльності бібліотеки й удосконалення якості друкованої продукції в науковій бібліотеці створена редакційно-видавнича рада, до складу якої входять провідні фахівці структурних підрозділів, котрі займаються видавничою діяльністю. Завдяки скоординованій та плідній праці членів видавничої ради побачили світ ювілейні випуски газети "Університет", присвяченої 40, 45, 50-річчям бібліотеки, куди увійшли 59 статей, 27 віршів та цитат, 64 світлини. Яскраві та змістовні номери святкових газет є окрасою виставок та гарним засобом у рекламі роботи бібліотеки й підвищення її іміджу серед користувачів.
   Останнім часом видавнича діяльність бібліотеки значно розширилась як за кількістю назв, так і за видами. Видання стають більш оперативними та якісними. Цьому сприяє матеріально-технічна база, яка постійно удосконалюється. Бібліотека значно урізноманітила асортимент видавничої продукції, покращила дизайнерські якості, а головне, серйозно та професійно підійшла до вибору тем та їх розкриття. Гордістю й особливістю видавничої діяльності бібліотеки як інформаційного, культурного, освітнього закладу є видання "Ми в душах храм будуємо", в якому розкривається просвітницька діяльність наукової бібліотеки Хмельницького національного університету та міститься інформація про традиційні й нові форми і методи масової роботи книгозбірні, подаються матеріали до просвітницьких заходів.
   Видання "Бібліотека — ключ до пізнання світу", підготовлене до 45 річниці бібліотеки, висвітлює діяльність книгозбірні й доповнює книгу "Скарбниця знань університету", надруковану до 40-річчя книгозбірні. Основу видання становить бібліографічна інформація. Окрему частину займає детальна хронологія становлення та етапів розвитку університетської бібліотеки, її сьогодення. Також розміщені відгуки користувачів про бібліотеку, які є свідченням важливої ролі книгозбірні в науковій діяльності та навчальному процесі університету. Бібліографічна частина складається з трьох основних розділів: "Видання бібліотеки", "Публікації про бібліотеку", "Наукові публікації працівників бібліотеки".
   Роки стрімко минають, час багато стирає з людської пам'яті. Саме тому вивчення та збереження історії бібліотеки, донесення її до прийдешніх поколінь — одне з головних завдань бібліотекарів. До 50-річчя від дня заснування бібліотеки, на основі вивчених матеріалів Державного архіву Хмельницької області, підготовлено й видано книгу "Бібліотека університету: витоки та сучасність". Це вже третє видання, яке висвітлює діяльність книгозбірні в контексті історії держави, освіти, університету та бібліотечної справи, відображає досягнення трудового колективу впродовж усіх періодів її розвитку і суттєво доповнює попереднє видання "Скарбниця знань університету", яке побачило світ у 2002 році до 40-річчя бібліотеки.
   Для завоювання авторитету серед користувачів і поваги суспільства сучасній бібліотеці недостатньо володіти кваліфікованим персоналом, величезним фондом та новітніми інформаційними технологіями, які надають доступ до інформації. Потрібно шукати нові шляхи взаємодії з користувачами, а для цього необхідно вивчати досвід інших бібліотек.  Доброю нагодою переймати інновації та ділитися своїми знаннями є участь у науково-практичних конференціях. Працівники книгозбірень беруть активну участь у семінарах, конференціях, роботі круглих столів, які спрямовані на глибоке вивчення досвіду, теоретичне його осмислення, вироблення практичних рекомендацій. За минуле десятиріччя НБ, яка є методичним центром бібліотек ВЗО Хмельниччини, провела 12 заходів, у тому числі і три зональні. Вагому інформаційну цінність для фахівців представляють збірники матеріалів науково-практичних конференцій. Книгозбірня видала два збірники матеріалів конференції "Трансформація ролі бібліотек в інформаційному суспільстві" та "Бібліотека та сучасні тенденції в інформаційному забезпеченні освітньої, науково-дослідної та інноваційної діяльності вищих навчальних закладів", а також чотири випуски інформаційного бюлетеня "Бібліотека в освітньому просторі", які містять матеріали науково-практичних конференцій "Комплектування бібліотечних фондів ВНЗ – сучасні технології та вимоги часу",  "Бібліотека ВНЗ як джерело інформаційного забезпечення наукового та навчального процесу", наради-семінару "Роль бібліотеки вищого навчального закладу в інформаційній підтримці освіти та науки на сучасному етапі" та семінару за результатами впровадження інституційного репозитарію, наповнення "Зведеного електронного каталогу бібліотек Хмельниччини".
   Необхідно зазначити, що фахівці бібліотеки є співавторами видань університету, зокрема:
  • історично-іміджевого видання "Хмельницький національний університет. 50 років розвитку";
  • збірника науково-методичних праць "Комп'ютеризація освітньої діяльності";
  • збірника науково-методичних праць "Матеріально-технічна база в освітній діяльності", у яких розглядається питання запровадження та сьогодення діяльності автоматизованої бібліотечно-інформаційної системи (АБІС), використання електронних та інтернет-ресурсів в інформаційно-бібліотечному обслуговуванні, формування та функціонування електронної бібліотеки, подані ілюстровані матеріали з історії створення та розвитку бібліотеки.
   Видання в електронній формі сьогодні дедалі більше поширюються в бібліотечній практиці. Майже всі друковані видання, що вийшли за останні роки в книгозбірнях, зберігаються і в електронному вигляді. Водночас практика показує, що в умовах розвитку інформатизації суспільства традиційна книга та електронні ресурси продовжують тісне спільне існування. Останніми роками в НБ розробці власних друкованих продуктів приділяється особлива увага. Це пов'язано з тим, що видавнича діяльність при грамотній її організації надає бібліотеці цілий ряд нових можливостей у зміцненні свого авторитету.  Сьогодні у видавничому кошику бібліотеки багато вагомих, змістовних та цікавих з професійної точки зору видань. Діапазон видавничої діяльності широкий: від буклетів, путівників та листівок до збірників матеріалів науково-практичних конференцій. До старих випробуваних форм додаються нові, видання з кожним роком стають більш насиченими, і не лише бібліографією. Але варто зазначити, що для здійснення видавничої діяльності, розширення переліку друкованої продукції бібліотеки повинні мати засоби поліграфії та комп'ютерні системи. І звичайно ж, у рамках підвищення кваліфікації бібліотечних спеціалістів потрібно проводити навчання, семінари, майстер-класи з методики створення друкованої продукції, в тому числі й в електронному вигляді.

Список використаних джерел

  1. Бичко, О.М. Створення електронної бібліографічної продукції та її використання у довідково-бібліографічному обслуговуванні наукової бібліотеки / О. М. Бичко // Бібліотека та сучасні тенденції в інформаційному забезпеченні освітньої, науково-дослідної та інноваційної діяльності вищих навчальних закладів. – 2012. – С.194-202.
  2. Драчук, Р.В. Ресурсна база наукової бібліотеки Хмельницького національного університету / Р. В. Драчук // Бібліотека університету : витоки та сучасність. – 2012. – С.114-118.
  3. Мацей, О.О. Трансформація методичної діяльності відповідно до вимог часу / О. О. Мацей // Бібліотека університету : витоки та сучасність. – 2012. – С.162-171.



Бичко О. М.
   завідуюча інформаційно-бібліографічного відділу
   НБ ХНУ

Еволюція бібліографічних покажчиків наукової бібліотеки
   Хмельницького національного університету

   У статті розглядається розвиток процесу бібліографування у НБ ХНУ. Особливу увагу приділено проблемі створення електронних бібліографічних покажчиків.
   Ключові слова: бібліографічний покажчик, біобібліографія, історія університету, вчені університету, електронні ресурси.


   Створення бібліографічних посібників відноситься до традиційних напрямків діяльності бібліотек ВНЗ. Одним з основних типів таких видань є бібліографічний покажчик. Згідно Міждержавного стандарту ГОСТ 7.0-99, бібліографічний покажчик – це бібліографічний посібник значного обсягу зі складною структурою і науково-довідковим апаратом. Бібліографічні покажчики складаються на допомогу навчальної та науково-дослідної діяльності, присвячуються персоналіям вчених і письменників, різним економічним аспектам,  ювілейним та пам'ятним датам, подіям внутрішнього і міжнародного життя, регіональній тематиці і краєзнавству.
   Загальна методика підготовки бібліографічного покажчика, згідно матеріалу видання "Справочник библиографа" (2003), включає три етапи:
  • Підготовчий етап (вибір і вивчення теми, розробка плану-проспекту, виявлення документів за темою покажчика).
  • Основний етап включає дві складові:
    - Аналітичний етап  (бібліографічний аналіз документів, уточнення бібліографічних описів, анотування чи реферування документів, індексування та предметизацію, остаточне оформлення бібліографічних записів).
    - Синтетичний етап (остаточний відбір виявлених і вивчених документів, групування бібліографічних записів).
  • Заключний етап (підготовка довідкового апарату, редагування та оформлення бібліографічного покажчика).
   Звичайно, створення бібліографічних покажчииків є пріоритетним напрямком науково-бібліографічної діяльності НБ ХНУ. Перший покажчик було підготовлено в 1975 р. З того часу можна простежити еволюцію процесу бібліографування. У нашій книгозбірні довгий час діяльність бібліографів була спрямована на створення рекомендаційних та науково-допоміжних покажчиків різної тематики. Визначення теми покажчиків грунтувалося на дослідженні інформаційних потреб викладачів, аспірантів та студентів університету. Серед складених у різні роки бібліографічних покажчиків такі, як: "Самостоятельная работа студентов", "Проблемы конструирования и технологии изготовления швейных изделий", "Ионно-плазменные методы поверхностного упрочнения металлов", "Відходи матеріалів виробництва легкої промисловості та їх подальше використання", "Економічний ризик", "Менеджмент", "Міжнародні відносини" та інші. Такі тематичні посібники відносяться до неопублікованих документів. Спочатку вони створювались на друкарській машинці, згодом використання комп’ютерів значно полегшило процес та підвищило їх якість.
   Застосування електронного довідково-бібліографічного апарату значно змінило процес підготовки тематичних покажчиків. Зазнала змін видова та змістовна форма бібліографічних видань. Детальний рубрикатор ЕК (більше 64 тис. рубрик) дає можливість користувачу швидко знайти документи та згрупувати у список літератури, що дозволяє відмовитись від створення бібліографічних покажчиків за темою. Постійне зростання кількості повнотекстових документів, представлених в електронному вигляді сприяло появі нового напряму бібліографічної діяльності – вебліографії (бібліографування сайтів, електронних ресурсів Інтернет), яку на веб-сайті наукової бібліотеки представляють ресурси: "Навігатор Інтернет-ресурсів за профілем університету", "На допомогу науковцям", "Освіта в Інтернет" та інші.
   Із відкриттям бібліографічного відділу 1978 року розпочато ведення картотеки "Наукові праці викладачів", яка згодом стала основою для створення покажчиків "Публікації викладачів" та покажчиків серії "Бібліографія вчених університету". Метою підготовки таких видань є розкриття результатів наукової та педагогічної діяльності професорсько-викладацького складу університету, їх популяризація.
   З 1998 р. створення біобібліографічних покажчиків праць викладачів університету є одним з основних напрямків науково-бібліографічної роботи бібліотеки ХНУ. Цього ж року починається співпраця інформаційно-бібліографічного відділу з редакційно-видавничим центром університету щодо видання покажчиків серії "Бібліографія вчених університету". За 15 років підготовалено та видано 22 біобібліографічних покажчика. Серед вчених, яким були присвячені покажчики: ректор М.Є. Скиба, почесний ректор Р.І. Сілін, проректор С.Г. Костогриз, проректор М.П. Войнаренко та інші.
   Досвід доводить, що якість покажчиків залежить від попереднього дослідження, яке дозволяє максимально виявити всі опубліковані праці вченого та літературу про нього. Робота здійснюється в тісному контакті з вченими, адже тільки за безпосередньої співпраці бібліографів і науковців можливий високий рівень видання. А, наприклад, до  створення покажчика "Олександр Петрович Григоренко" (2014 р.) були залучені фахівці наукової бібліотеки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, де навчався та багато років працював професор, що забезпечило вичерпність інформації.
   Традиційно структура біобібліографічного покажчика складається з біографічного, бібліографічного та допоміжного апарату. Для висвітлення життя і творчості вченого, окрім його праць, матеріалів про наукову роботу, включаємо документи про його наукову і громадську діяльність. До структури покажчика входить коротка передмова "Від упорядника". Основним її завданням є ознайомлення читача зі структурою біобібліографії, системою розташування матеріалів, хронологічними рамками зібраних творів друку. Допоміжний апарат включає іменний покажчик або список співавторів. Література групується в хронологічному порядку; в межах року – позиції розташовані за алфавітом. Список авторських свідоцтв і патентів наводиться за номерами. Бібліографічний опис та скорочення здійснено за чинними в Україні стандартами.
   Сучасні інформаційні технології дали змогу розширити коло користувачів бібліографічної інформації шляхом створення електронних бібліографічних ресурсів та їх розташування на веб-сайті наукової бібліотеки (адреса ресурсу: http://lib.khnu.km.ua/inf_res/bibliogr/sienes/bibl_praz. php). Це покажчики, що відображають наукову та педагогічну діяльність професорів університету: М.А. Йохни, В.М. Локазюка, В.М. Нижника, Г.Б. Параски, В.Б. Рудницького та інші. У процесі створення електронних бібліографічних покажчиків використовуються традиційні бібліографічні методи відбору та представлення документів, а також сучасна побудова ресурсу у вигляді гіпертекстових технологій переходу до різних розділів. 
   Інформаційні технології значно вплинули і на удосконалення процесу створення щорічних покажчиків "Публікації викладачів університету" (адреса ресурсу: http://lib.khnu.km.ua/inf_res/bibliogr/dor/2012.htm). Раніше джерельною базою для них слугував лише фонд бібліотеки, а з 2005 року (для виявлення джерел, відсутніх у фонді бібліотеки) ведеться робота з електронним варіантом річних звітів кафедр з НДР. Останнім часом, для створення бібліографічних покажчиків наукова бібліотека використовує наступну ресурсну базу:
  • Електронний каталог НБ ХНУ
  • Зведений електронний каталог бібліотек Хмельницької області
  • БД "Електронна бібліотека ХНУ"
  • Анотована повнотекстова база даних наукових публікацій
  • БД Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського : "Електронний каталог", "Наукова періодика України", "Електронна бібліотека авторефератів дисертацій" тощо
  • Спеціалізована БД "Винаходи (корисні моделі) в Україні"
   Завдяки такій роботі досягається більш високий ступінь повноти реєстрації інформації. Якщо 1-й випуск  покажчика, який вийшов 2000 року, містив 704 бібліографічних записи,  то вже 11 вип. – 2229 бібліографічних записів,  12 вип. – 2477. Точність відібраного матеріалу гарантує його вивчення de visu. Якщо документ не вдається переглянути, його опис міститься в покажчику з позначкою, яка вказана в передмові.  
   У покажчику представлені монографії та навчальні посібники, дисертації та автореферати дисертацій, навчально-методичні посібники та збірники наукових праць, наукові праці іноземними мовами, патенти та публікації з періодичних видань. З 2008 р. бібліографічні описи документів частково забезпечені гіперпосиланнями, що дозволяє користувачеві безпосередньо від бібліографічного опису перейти до повного тексту документа в мережі Інтернет.
   Слід зазначити, що покажчики, створені тільки в електронному варіанті, не мають традиційного допоміжного апарату. Це не випадково. Електронні технології дозволяють у будь-який час вносити доповнення, що змінює загальну нумерацію документа і навіть структуру. До того ж, Інтернет має свої пошукові технології, які значно зменшують ефективність використання допоміжного покажчика до видання. Таким чином, під впливом інформаційних технологій змінилася навіть традиційна структура бібліографічного покажчика.
   Починаючи з 1998 року, було підготовлено 45 бібліографічних покажчиків, електронні версії яких є на веб-сайті бібліотеки. Частина з них вийшла друком в редакційно-видавничому центрі ХНУ.
   Багато уваги приділяється бібліографуванню матеріалів з історії університету та бібліотеки. До 45-ї річниці НБ ХНУ надруковано довідково-бібліографічне видання "Бібліотека - ключ до пізнання світу", електронний варіант якого розміщено на веб-сайті (адреса ресурсу: http://lib.khnu.km.ua:8080/jspui/handle/123456789/47). Три перші розділи є свідченням важливої ролі книгозбірні в науковій діяльності та навчальному процесі університету. Детальна хронологія становлення та етапів розвитку університетської книгозбірні, відгуки користувачів бібліотеки доповнюють інформацію. Вагому частину видання становить бібліографічний покажчик, який складається з трьох основних розділів: "Видання бібліотеки", "Публікації про бібліотеку" та "Наукові публікації". У межах розділів довідково-бібліографічного видання матеріал розташовано в хронологічному порядку. Бібліографічні описи документів частково анотовані. Допоміжний апарат включає іменний покажчик.
   А вже до 50-річчя університету підготовлено два бібліографічних посібника з історії навчального закладу, електронні версії яких розміщено на веб-сайті. Перший – традиційний бібліографічний покажчик "Хмельницький національний університет. До 50-річчя заснування університету" (за адресою ресурсу: http://lib.khnu.km.ua/inf_res/bibliogr/dor/pro_HNU_NEW.htm).  Він містить окремі видання про діяльність університету та статті з державних та регіональних газет і журналів, що висвітлюють основні етапи розвитку першого вищого навчального закладу в обласному центрі. До покажчика включені розділи "Передмова" – стаття ректора університету Скиби М.Є. та розділ "Основні віхи поступу". Хронологічні рамки відбору документів охоплюють період 1962-2012 рр. У кожному розділі літературу згруповано в хронологічному порядку, в межах року позиції розташовані за алфавітом. Допоміжний апарат складається з іменного покажчика, до якого включено прізвища авторів, укладачів, редакторів, а також осіб, яким присвячено матеріали. Покажчик містить 1994 записи.
   Друге ювілейне видання – це електронний повнотекстовий бібліографічний ресурс "Хмельницький національний університет у дзеркалі періодичних видань" (адреса ресурсу: http://lib.khnu.km.ua/dysk/index.htm). Він містить статті з державних та регіональних газет і журналів, що висвітлюють розвиток і життя університету та наукової бібліотеки за період з 2001 до 2011 року. Складається з 11 розділів. Кожний розділ містить список публікацій про діяльність університету за певний рік, де інформація розташована в абетковому порядку. Бібліографічний опис здійснено згідно чинних в Україні стандартів. Описи мають гіпертекстове посилання на відповідну публікацію. Ресурс створено на основі бібліографічної БД "Публікації про ХНУ" та архіву відсканованих статей про університет. Таким чином, він дозволяє здійснювати якісний пошук бібліографічної та повнотекстової інформації з історії університету.
   Треба відмітити, що в рамках науково-дослiдної програми "Становлення та розвиток бiблiотечної справи на Подiллi" здійснено вивчення 50-річної історії бібліотеки та університету на основі матеріалів Державного архіву Хмельницької області та архівних документів ХНУ. За результатами досліджень вийшла друком книга "Бібліотека університету : витоки та сучасність". Вона суттєво доповнює першу книгу "Скарбниця знань університету", видану 2002 року.  П’ятий розділ "Бібліографія" доповнено новими бібліографічними джерелами. Він складається з окремих підрозділів, в яких можна знайти інформацію про видання бібліотеки, архівні джерела і неопубліковані документи, наукові публікації провідних фахівців книгозбірні, публікації про бібліотеку та її співробітників тощо. Створено іменний покажчик до бібліографії.
   Таким чином, сучасні технології наукової бібліотеки дали змогу удосконалити процес створення бібліографічної продукції, значно наблизити її до користувача. Крім того, бібліографічна інформація стала інструментом орієнтації в мережевих ресурсах та забезпечує якісну інформаційну підтримку науково-освітній діяльності університету.

Список використаних джерел

  1. Бичко, О.М. Створення електронної бібліографічної продукції та її використання у довідково-бібліографічному обслуговуванні наукової бібліотеки [Текст] / О. М. Бичко // Бібліотека та сучасні тенденції в інформаційному забезпеченні освітньої, науково-дослідної та інноваційної діяльності вищих навчальних закладів : матеріали наук.-практ. конф., присвяч. 50-річчю наук. б-ки Хмельниц. нац. ун-ту, 15–16 берез. 2012 р. – Хмельницький : ХНУ, 2012. – С. 194-202.
  2. ГОСТ 7.0-99. Информационно-библиографическая деятельность, библиография. Термины и определения [Текст]. – Введ. 1999–10–07.– Минск : Межгос. совет по стандартизации, метрологии и сертификации, 1999. – 23 с.
  3. Справочник библиографа [Текст] /  науч. ред.: А.Н. Ванеева, В.А. Минкина. – 2-е изд., перераб. и доп. – СПб. : Профессия, 2003. – 560 с.


Книжкова полиця
http://lib.khnu.km.ua/asp/php/page_lib.php

Анотований список літератури
   за темою "Видавнича діяльність бібліотек"
   (з досвіду вітчизняних та зарубіжних книгозбірень),
   складений на основі електронного каталога НБ ХНУ

  1. Видання Національної бібліотеки Узбекистану імені Алішера Навої (2003 - 2009 рр.) // Бібліотечний вісник. – 2010. – №2. – С.40-44.
  2. Агеева, Л.  Как можно и себя показать, и на коллег посмотреть / Л. Агеева // Библиополе. – 2008. – №12. – С.38-40. 
  3. Акиншина, Н.  Ищем пути к самореализации / Н. Акиншина // Библиотека. – 2007. – №8. – С.33-34.
  4. Артамонова, Г.И.  Многогранность - основа плодотворной работы / Г. И. Артамонова // Мир библиографии. – 2008. – №3. – С.11-17.
  5. Березкіна, В.  Видавнича діяльність Канадського інституту українських студій / В. Березкіна // Бібліотечний вісник. – 2010. – №4. – С.63-68.
  6. Бузулева, Л.  Электронная летопись: шаг в будущее / Л. Бузулева // Библиополе. – 2008. – №10. – С.50-51.
  7. Буряк, С.В.  Видавнича діяльність провідних університетів: огляд минулого і сучасний стан / С. В. Буряк // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. – 2010. – №2. – С.67-72. – [Розглядається видавнича діяльність деяких університетів України. Зроблено статистичний аналіз навчальних і методичних видань та видань для вищих навчальних закладів України за роки незалежності. Приділено увагу історії університетського книговидання, визначено місце і роль університетських видань у професійній підготовці кадрів].
  8. Вергунов, В.  Інноваційна діяльність - запорука успішного розвитку вітчизняних наукових сільськогосподарських бібліотек / В. Вергунов // Бібліотечний вісник. – 2014. – №1. – С.3-7. – [Розглядаються теоретичні аспекти бібліотечних інновацій, їх типологізація, особливості реалізації, узагальнено досвід інноваційної діяльності Національної наукової  сільськогосподарської бібліотеки Національної академії аграрних наук України - головного науково-методичного і координаційного центру в єдиній системі бібліотек агропромислового комплексу України].
  9. Веселовська, О.В.  Видавнича діяльність наукової бібліотеки Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка / О. В. Веселовська // Бібліотека в освітньому просторі. – 2011. – №12 : Комплектування бібліотечних фондів ВНЗ - сучасні технології та вимоги часу. – С.55-62. – [Визначені основні напрямки видавничої діяльності бібліотеки. Видання бібліографічного покажчика "Бюлетень з проблем вищої школи"; "Календаря знаменних і пам'ятних дат Кам'янець-Подільського"; серії покажчиків "Постатті в освіті і науці" та ін.].
  10. Вітенко, В.  Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека: віхи історії, розвиток та сьогодення / В. Вітенко // Бібліотечний форум України. – 2010. – №3. – С.31-36. – [Представлено історичний шлях книгозбірні за 70 років, розкрито багатогранну діяльність бібліотеки в усіх напрямах роботи, досягнення і здобутки колективу професіоналів бібліотечної справи].
  11. Головко, С.И.  Восстановление и сохранение исторической памяти о библиотеке как объекте культуры / С. И. Головко // Библиография. – 2009. – №5. – С.27-31. 
  12. Добрынина, Н.Е.  Издания Национальной библиотеки Республики Таджикистан / Н. Е. Добрынина // Вестник Библиотечной Ассамблеи Евразии. – 2009. – №2. – С.57-59. – [Представлены библиографические и методические издания НБ им. А.Фирдаси за последние несколько лет].
  13. Зворський, С.  Покажчик з історії бібліотечної справи і бібліографії в Україні / С. Зворський // Бібліотечна планета. – 2010. – №3. – С.37-38. – [Національна парламентська бібліотека України готує до друку ретроспективний бібліографічний покажчик "Історія бібліотечної справи і бібліографії в Україні". Пропонується огляд розділів посібника який адресований всім, хто цікавиться цією яскравою сторінкою вітчизняної культури].
  14. Здановська, В.П.  Здобутки та проблеми видавничої діяльності Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В.О. Сухомлинського / В. П. Здановська // Наукові праці Державної науково-педагогічної бібліотеки України. – 2008. – Вип.1. – С.309-323. – [Розглянуто досягнення і проблеми ДНПБ України як всеукраїнського галузевого інформаційного центру щодо її видавничої діяльності, спрямованої на забезпечення інформаційних потреб науковців і практиків освітянської галузі України].
  15. Зинченко, И.  Традиции и новации в подготовке биобиблиографических пособий / И. Зинченко, Н. Белявская // Бібліотечний форум України. – 2014. – №1. – С.36-38.
  16. Зозуля, С.  Періодичні видання як результат інформаційно-аналітичної діяльності освітянських бібліотек України: сучасний стан та тенденції розвитку / С. Зозуля // Вісник книжкової палати. – 2014. – №2. – С.17-21. – [Проаналізовано періодичні видання як різновид інформаційної продукції книгозбірень. Обгрунтовано перспективу розроблення моделі галузевого інформаційно-аналітичного бюлетеня з психолого-педагогічних питань як одного з важливих напрямів науково-видавничої та інформаційно-аналітичної діяльності освітянських бібліотек, зокрема створення такого видання на базі ДНПБ України імені В.О.Сухомлинського].
  17. Иванова, Я.И.  Зачем библиотеки "изобретают колесо"? : О целях издательской деятельности публичных библиотек / Я. И. Иванова // Библиотековедение. – 2008. – №1. – С.60-64.
  18. Кононенко, В.  "Календар знаменних і пам'ятних дат" - цінне джерело бібліографічної інформації / В. Кононенко, І. Сівашова // Вісник книжкової палати. – 2010. – №2. – С.50-51. – [У Національній парламентській бібліотеці України відбулись бібліографічні студії, присвячені щоквартальному випуску "Календаря знаменних і пам'ятних дат" та 10-річчю щорічника "Знаменні дати"].
  19. Корнаухова, Л.Ф.  Рекомендательная библиография для детей: традиции и инновации / Л. Ф. Корнаухова // Библиография. – 2010. – №6. – С.64-69. – [Рассматривается работа Национальной детской библиотеки Республики Коми им. С.Я.Маршака по созданию рекомендательной библиографии для детей и руководителей детским чтением в республике].
  20. Крайнюк, О.В. Роль бібліотечного працівника у забезпеченні реклами послуг бібліотеки / О. В. Крайнюк // Персонал бібліотеки в системі управління якістю бібліотечно-інформаційної діяльності. – 2011. – С.60-65. – [Використання реклами в діяльності бібліотек. Розглядаються засоби друкарської реклами: листівки, афіші, буклети, проспекти, каталоги, прес-релізи. Виставки і ярмарки в арсненалі засобів рекламної дії бібліотек. Рекламні інформаційно-бібліотечні ресурси Інтернет (веб-сайт, електронна пошта)].
  21. Кушнаренко, Н.  І.І.Срезневський - нове бібліографічне дослідження харків'ян / Н. Кушнаренко // Бібліотечний форум України. – 2012. – №4. – С.55-56. – [У статті надається рецензія на новий бібліографічний покажчик "Ізмаїл Іванович Срезневський (до 200-річчя від дня народження)"].
  22. Лепий, О.А.  Информационно-библиографическое сопровождение образовательного процесса в НБ НГПУ / О. А. Лепий // Библиография. – 2011. – №5. – С.28-33. – [Статья посвящена работе НБ НГПУ по справочно-библиографическому обслуживанию студентов и сотрудников университета с использованием современных информационных технологий. Подробно рассмотрена работа с системой Межрегиональной аналитической росписи статей (МАРС)].
  23. Литвиненко, Н.  Основні напрями розвитку краєзнавчої бібліографії Донбасу в 30-60-х роках XX століття / Н. Литвиненко // Вісник книжкової палати. – 2010. – №1. – С.19-21. – [Досліджуються проблеми розвитку краєзнавчої бібліографії Донбасу у 30-60-ті роки минулого століття, визначаються основні його напрями].
  24. Лоза, Г.  Видавнича діяльність Київського політехнічного інституту під час Великої Вітчизняної війни (1941 - 1945) / Г. Лоза // Вісник книжкової палати. – 2013. – №5. – С.31-35. – [Висвітлено стан видавничої діяльності Київського політехнічного інституту періоду (1941 - 1945 років)].
  25. Патрушева, Т.  Бібліографічна продукція Наукової бібліотеки Національного університету "Києво-Могилянська академія": традиційна та електронна / Т. Патрушева // Бібліотечний форум України. – 2010. – №4. – С.20-23. – [На прикладі НБ НУ "Києво-Могилянська академія" аналізується поєднання різних видів ресурсів (електронних та традиційних), що уможливлює ефективне, оперативне та більш повне задоволення інформаційних потреб користувачів на сучасному рівні].
  26. Перепелиця, І.  Працюємо на майбутнє / І. Перепелиця // Бібліотечний форум України. – 2010. – №1. – С.42-44. – [У січні 2010 року Державний заклад "Центральна державна науково-технічна бібліотека гірничо-металургійного комплексу України" відсвяткувала 55-річний ювілей. У статті висвітлюється історичне минуле та сьогодення бібліотеки].
  27. Петрова, И.Д.  Универсальная научная библиотека как региональный центр библиографического обеспечения науки / И. Д. Петрова // Библиография. – 2011. – №5. – С.22-27. – [Статья посвящена коммуникации Нижегородской государственной областной универсальной научной библиотеки с научными образовательными учреждениями региона, а также влиянию новых технологий на традиционные формы и методы библиографического информирования].
  28. Подрезова, М.О.  Наукові книговидавничі проекти / М. О. Подрезова // Діяльність бібліотек вищих навчальних закладів у світлі модернізації вищої освіти. – 2009. – С.22-29. – [Книговидавнича діяльність наукової бібліотеки Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова].
  29. Політова, О.  Покажчик "Бібліотекознавство України (1991 - 2008)" / О. Політова // Бібліотечна планета. – 2010. – №3. – С.38-39. – [У НПБУ підготовлено до друку ретроспективний науково-допоміжний бібліографічний покажчик "Бібліотекознавство України (1991-2008)" який висвітлює сучасні теоретичні та методичні проблеми в галузі вітчизняного бібліотекознавства].
  30. Приліпко, Т.  40 років бібліографічному покажчику "Історія України" / Т. Приліпко // Бібліотечний вісник. – 2009. – №6. – С.52-54. – [8 вересня 2009 р. у Державній історичній бібліотеці України відбулася презентація  ювілейного 40-го випуску науково-бібліографічного покажчика "Історія України". Історія створення покажчика].
  31. Рогальчук, Л.  "Дати і події" - нове видання Національної парламентської бібліотеки України / Л. Рогальчук // Бібліотечна планета. – 2012. – №3. – С.7. – [Наприкінці 2012р. побачить світ нове видання НПБУ під стислою назвою "Дати і події". Основне завдання нового видання - забезпечити фактографічною інформацією споживачів, котрі цікавляться традиціями, культурою, історією та сьогоденням України. "Дати і події" мають сприяти підвищенню потенціалу бібліотек щодо бібліотечного та бібліографічного обслуговування, формування фондів, проведення соціокультурної роботи з користувачами].
  32. Рогова, П.  Перше видання в українській бібліографії про Софію Русову / П. Рогова // Вісник книжкової палати. – 2012. – №4. – С.10-14. – [Висвітлено діяльність фахівців Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В.О. Сухомлинського щодо підготовки першого в Україні і за кордоном біобібліографічного видання, присвяченого видатному українському педагогу С. Русовій].
  33. Рубан, А.  Бібліографічне забезпечення безперервної професійної освіти бібліотекарів навчальних закладів / А. Рубан // Вісник книжкової палати. – 2010. – №2. – С.29-30. – [Розглянуто проблеми забезпечення бібліотечних фахівців навчальних закладів професійною інформацією. Представлено діяльність Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В.О. Сухомлинського у створенні бібліографічних посібників на допомогу їхній професійній самоосвіті].
  34. Смілянець, С.  Електронний бібліографічний покажчик "Навігатор історика" / С. Смілянець // Вісник книжкової палати. – 2011. – №5. – С.28. – [Презентація відбулася в рамках Ярмарка інноваційних бібліотечних послуг та електронного врядування. У пропонованому електронному покажчику представлено документальний масив з історії України за 2008 рік (5271 бібліографічний запис), який згруповано в 16 розділів та підрозділ авторефератів дисертацій. Крім бібліографічних описів праць з історії України, посібник надає інформацію про документи з історії науки, економіки, техніки, права, релігії, а також узагальнені дослідження з історії культури].
  35. Соснина, Н.К.  Библиографы - ученым / Н. К. Соснина // Библиография. – 2011. – №4. – С.75-76. – [Обзор указателей, посвященных видным ученым Байкальского государственного университета экономики и права. Цель изданий - познакомить читателей с основными вехами жизни ученого, его научным работам].
  36. Сухоруков, К.М.  Издательская деятельность ГПИБ / К. М. Сухоруков // Библиография. – 2008. – №3. – С.141-143. – [Главные этапы издательской деятельности и обзор издательской продукции ГПИБ за 70 лет со дня ее образования].
  37. Токаренко, Е.М.  Журнальная периодика — аннотированный каталог / Е. М. Токаренко // Мир библиографии. – 2008. – №1. – С.25-28. – [Вышел в свет печатный каталог "Отечественные журналы из фонда научно-технической библиотеки Марийского государственного технического университета. 1835-1950", посвященный 75-летию вуза. История создания каталога].
  38. Шкира, О.  Просторова модель бібліотеки вишу / О. Шкира // Бібліотечний вісник. – 2011. – №5. – С.43-47. – [Розкривається пріоритетний напрям діяльності книгозбірні ДВНЗ "Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет ім. Григорія Сковороди" - моделювання бібліотечного простору, здатного забезпечити всебічні інформаційні потреби учасників навчально-виховного процесу].


   За матеріалами фахових видань склала Чорна Л.П.