Формування інформаційної культури користувачів
в бібліотеці ВНЗ

Бичко О.М., зав. інформаційно-бібліографічного відділу,
   Бекас І.В., провідний бібліограф

   В умовах впровадження сучасних інформаційних технологій, зростання ролі інформації в освітньому і науковому процесах проблема формування та розвитку інформаційної культури особистості набуває вийняткового значення, стає одним з пріоритетних напрямків вищої школи.
   Вміння орієнтуватись в інформаційному потоці, працювати з інформацією, критично її оцінювати, самостійно конструювати свої знання, використовуючи різноманітні інформаційні ресурси, є метою сучасної вищої освіти і відповідно, освітніх технологій.
   Інформаційна культура - це складне та багатозначне поняття, яке пронизує усі сфери людської діяльності та всі сторони розвитку особистості. Вона сприяє усвідомленню людиною свого місця та ролі в оточуючому світі, всебічному та гармонійному розвитку в умовах становлення інформаційного суспільства.
   Нині існує велика кількість визначень поняття "інформаційна культура", але найбільш розповсюдженим є розуміння інформаційної культури як "сукупності інформаційного світогляду, системи знань та вмінь, що забезпечують самостійну діяльність, спрямовану на задоволення індивідуальних інформаційних потреб з використанням як традиційних, так і новітніх інформаційних технологій".
   Категоріями інформаційної культури особистості можна вважати її вміння формулювати свою потребу в інформації, ефективно здійснювати пошук необхідних джерел в усій сукупності інформаційних ресурсів, переробляти і створювати якісно нову інформацію, відбирати та оцінювати її, а також - здатність до інформаційного спілкування і комп'ютерну грамотність.
   Рівень інформаційної культури впливає на успішність життєдіяльності особистості та розширює свободу дій людини.
   Найбільш важливим та плідним з точки зору опанування інформаційної культури спеціаліста є період навчання у ВНЗ.
   Важливим фактором виховання інформаційної грамотності студентів є діяльність бібліотек ВНЗ, робота яких направлена, з однієї сторони, на забезпечення основних умов навчання та наукової діяльності, з другої - на культурний розвиток кожного студента.Бібліотеки ВНЗ здійснюють комплексний підхід до формування інформаційної культури майбутніх фахівців, використовуючи засоби та методи корегування та управління цим процесом; надають можливість об'єднувати пізнавальну та практичну інформаційну діяльність студентів.
   Процес формування інформаційної культури користувачів потребує диференційованого підходу, підбору методик і програм навчання з урахуванням професійної спеціалізації користувачів, рівня їх інформаційних потреб та інформаційної підготовки, наявних навичок володіння комп'ютерною технікою і має здійснюватися в бібліотеці у п'ятьох напрямах:
   1)   робота з удосконалення комплектування та розкриття бібліотечних фондів;
   2)   систематичне вивчення динаміки  інформаційних потреб  користувачів, особливо пов'язаних з ціннісно-орієнтаційною, пізнавальною, виробничою діяльністю;
   3) створення комфортних умов для задоволення інформаційних потреб користувачів;
   4)  удосконалення роботи по підвищенню рівня бібліотечно-бібліографічних та інформаційно-комп'ютерних знань;
   5)  популяризація та реклама інформаційних послуг бібліотеки .
   Головним фактором у визначенні ролі бібліотеки ВНЗ в справі підвищення інформаційної культури особистості є той великий інформаційний потенціал, який закладений в об'ємі та характері фондів, різноманітному за видами, формами, змістом; ДБА, який включає фонд довідково-бібліографічних посібників, електронні та карткові каталоги; накопичений досвід довідково-бібліографічного обслуговування різних категорій користувачів; використання в роботі новітніх інформаційних технологій.
   Кажучи про роль бібліотеки та бібліографії у формуванні інформаційної грамотності особистості, слід відмітити, що багато залежить від рівня розвитку самої бібліотеки та якості її технологічних процесів.
   Стратегія розвитку бібліотеки повинна бути спрямована, перш за все, на постійне удосконалення діяльності шляхом урахування передового бібліотечного досвіду світу. Наукова бібліотека Хмельницького національного університету приділяє велику увагу організації інформаційної підготовки своїх користувачів. Традиційно бібліотека проводить із студентами бібліотечно-бібліографічні заняття з метою навчання їх самостійному пошуку інформації за допомогою системи каталогів та картотек і бібліографічних посібників. Із впровадженням автоматизації на заняттях використовуються не тільки традиційні, але й електронні джерела інформації. Програма автоматизації бібліотеки Хмельницького національного університету передбачає комплексне використання власних і зовнішніх інформаційних ресурсів. На цьому етапі все більшого значення набуває освітня функція бібліотеки, спрямована на пропаганду інформаційних ресурсів та навчання користувачів.
   Співробітниками інформаційно-бібліографічного відділу розроблено спеціальний курс "Основи інформаційної культури". (Див. додаток 1)
   Програма складається з 2-х етапів:  
   1. Заняття для студентів 1 курсу: "Основи інформаційної культури та бібліографії". Основна мета: навчити користувачів вести самостійний пошук інформації по бібліотечних каталогах і картотеках. Особливо по електронному каталогу та базах даних.
   2. Заняття для студентів старших курсів: "Науковий пошук інформації. Галузева бібліографія". Основна мета - навчити раціональним методам пошуку фахової інформації за допомогою бібліографічних посібників та баз даних.
   Програму курсу доводиться щороку корегувати, враховуючи внутрішні та зовнішні обставини. Серед них:
  •  впровадження інновацій в організацію ДБО користувачів
  •  використання та створення нових електронних ресурсів
  •  підвищення рівня сервісного обслуговування
  •  зміна кількості годин, що виділяються на проведення занять
  • технічний стан комп'ютерного парку
   Заняття з "Основ інформаційної культури" – лекційно-практичні. Місце проведення – зал каталогів та електронної інформації, для користувачів облаштовано 14 АРМ. Лекції проводяться з використанням слайдів програми PowerPoint, що робить їх більш наочними та цікавими. Обов’язковим і важливим елементом є практичні заняття, які дозволяють закріпити здобуті навички. В ході проведення занять виявляється значний інтерес студентів до засвоєння навиків роботи з електронними ресурсами. Практика показала, що проведення занять "Основи інформаційної культури" має позитивний результат: значно збільшилась кількість студентів, які користуються електронним каталогом та базами даних самостійно. Для підвищення інформаційної культури користувачів разроблено пам'ятки, ілюстровані схеми пошуку документів в ЕК. При цьому студенти протягом року, звичайно, потребують додаткових консультацій бібліотекарів. Практика навчаня користувачів методам пошуку інформації відбувається і в процесі ДБО. Під час індивідуальних бесід з’ясовується рівень інформаційної грамотності користувача, визначаються шляхи пошуку інформації.
   Не менш важливу роль у формуванні інформаційної культури студента відіграють масові інформаційні заходи: "День фахівця", "День бакалавра", "День аспіранта" тощо. Головне місце відводиться детальному огляду електронних ресурсів бібліотеки, пошуку фахової інформації в мережі Інтернет.
   Відповідно до вимог Болонського процесу розроблено програму проведення занять із студентами магістратури ("День магістра"). Вона поділяється на теоретичну та практичну частини. Основний акцент зроблено на індивідуальний підхід: практична частина заняття спрямована на пошук студентами магістратури інформації за темою своєї наукової чи магістерської роботи. При цьому використовуються всі електронні ресурси бібліотеки. Впровадження новітніх технологій передбачає підвищення інформаційної культури професорсько-викладацького складу університету. Традиційним стало проведення  інформаційно-ділових зустрічей ("Днів кафедри"). Мета таких заходів – розкрити інформаційні можливості бібліотеки, ознайомити з інноваціями в її діяльності та виробити разом з викладачами нові шляхи подальшого ділового партнерства. На зустрічах обговорюються питання ефективного використання електронних ресурсів бібліотеки ХНУ, можливості доступу до світових джерел інформації, піднімаються питання комплектування та  книгозабезпеченості окремих дисциплін. В перспективі бібліотека планує створення факультативу для викладачів з питань інформаційного пошуку.
   Дуже важливим є момент одночасного підвищення інформаційної культури і тих, хто навчається, і тих, хто навчає. Систематично у підрозділах проводяться заняття з підвищення кваліфікації для бібліотекарів; на комп’ютерах залу каталогів та електронної інформації - тренінги та майстер-класи щодо використання окремих програм та баз даних. Але не менш важлива постійна самоосвіта співробітників. Крім того, піклуючись про формування інформаційної культури користувачів, бібліотека повинна не забувати про якість свого довідково-бібліографічного апарату і, особливо, електронного каталогу та баз даних. Бібліотекар повинен забезпечити найбільш оптимальний пошук інформації. Тому дуже багато уваги приділяється створенню тематичного рубриктора для електронного каталогу, розробці нових баз даних на сайті бібліотеки, що, звичайно, розвиває інформаційну культуру бібліотекаря.
   На сьогоднішній день інформаційна культура користувача є одним з найважливіших показників рівня освіченості. Тому навчання в цьому напрямку - одние з першочергових завдань бібліотеки. Таким чином, бібліотека стає не тільки інформаційним, але й освітнім центром.
   Отже, в НБ ХНУ склалась ціла система формування інформаційної культури користувачів та застосовуються різноманітні методи навчання та консультування.На основі аналізу публікацій в професійних журналах, таких як "Бібліотека", "Бібліографія", "Науково-технічні бібліотеки", "Світ бібліографії" по формуванню інформаційної культури особистості в умовах бібліотек можна зробити наступний висновок: покращення діяльності бібліотек по формуванню інформаційної культури користувачів потребує, перш за все, державного підходу: переходу від епізодичної, несистемної роботи до діяльності в рамках спеціальної державної програми, яка передбачає підготовку кадрів, вирішення проблем координації роботи бібліотек та навчальних закладів, розробку методичного забезпечення, створення необхідної матеріальної бази.
   Слід підкреслити, що існування в професійних журналах розділів, присвячених даній проблемі, дозволить аналізувати та узагальнювати отриманий досвід, а також раціонально координувати роботу бібліотек в галузі формування інформаційної культури особистості. Розглянута тема невичерпна, у наш час залишається найбільш актуальною, саме бібліотека виступає основним зберігачем інформаційних ресурсів та виконує функцію у наданні доступу до інформації, формує навички роботи з різними джерелами інформації.

Література:

1. Гендина Н.И.  Образование для общества знаний и проблемы формирования информационной культуры личности // Научные и технические библиотеки.- 2007.- №3.- С.40-48.
2. Деденева А.С.  Как формируется информационная культура студента // Мир библиографии.- 2007.- №5.- С.44-46.
3. Еременко Т.В.  Формирование информационной культуры современого университетского сообщества: опыт проектного развития // Научные и технические библиотеки.- 2004.- №4.- С.68-75.
4. Забелина О.Б.  Формирование информационной культуры студентов университета // Научные и технические библиотеки.- 2004.- №8.- С.45-47.
5. Збаровская Н. Информационная культура личности: Проблемы формирования // Библиотечное дело.- 2005.- №1.- С.7-8.
6. Кожевникова Е.С.  "Информационная культура" как фактор повышения социальной компетентности студентов // Библиография.- 2006.- №5.- С.14-19.
7. Рубан А.  Науково-методичне забезпечення формування інформаційної культури учнів // Вісник книжкової палати.- 2006.- №7.- С.19-21.
8. Рыбина Л.И. Информационная культура - приоритетное направление библиотечной деятельности // Библиография.- 2006.- №2.- С.30-32.


Додаток 1

Програма курсу "Основи інформаційної культури"

Мета курсу:

   Сформувати у студентів сукупність знань, вмінь та навичок раціонального використання інформації та інформаційних технологій під час навчання.

Завдання курсу:

  • сформувати у студентів уявлення про інформаційну культуру як важливий елемент освіти
  • навчити студентів пошуку наукової інформації з використанням інформаційних технологій
  • розвивати у студентів здібності до сприймання та оцінки інформації з точки зору повноти та достовірності
  • навчити студентів самостійно працювати з різними джерелами інформації
  • розвивати у студентів вміння оперативно орієнтуватися в потоці інформації     

Зміст курсу:

Для студентів 1 курсу

   Тема 1. Структура бібліотеки, її діяльність та довідково-бібліографічний апарат.
  1. Бібліотека та її роль у формуванні інформаційної культури особистості.
  2. Загальні відомості про НБ ХНУ. Структура бібліотеки та правила користування.
  3. Довідково-бібліографічний апарат бібліотеки, його призначення та можливості.
  4. Алгоритм пошуку документів з використанням системи каталогів та картотек.
  5. Методика складання списку використаної літератури
   Тема 2. Електронні ресурси бібліотеки та методи автоматизованого   пошуку інформації

1. Електронний каталог бібліотеки.
1.1. Методика пошуку інформації за різними параметрами:
  1. пошук за прізвищем автора
  2. пошук за назвою документа
1.2. Методика тематичного пошуку інформації:
  1. пошук за контекстом
  2. пошук в тематичному каталозі
  3. пошук за декількома елементами одночасно
2. Електронні бази даних на сайті бібліотеки, їх значення та використання в навчальному процесі. Оглядова інформація.
   2.1. Бібліографічні бази даних: "Нові надходження", "Періодичні видання", "Вища школа", "Праці вчених університету", "Публікації викладачів", "Публікації про університет"
   2.2. Повнотекстова база даних: "Електронна бібліотека ХНУ"
   2.3. Інтернет-ресурси: "Навігатор Інтернет-ресурсів за профілем університету", "Інформаційно-пошукові системи", "Бібліотеки  в Інтернет", "Електронні бібліотеки", "Освіта в Інтернет"
   2.4. Віртуальна довідкова служба бібліотеки ХНУ  

Для студентів старших курсів

   Тема 3. Галузева бібіліографія на допомогу навчальному процесу та  науковій  роботі
  1. Характеристика видань обліково-реєстраційної  та науково-допоміжної бібліографії.
  2. Методика пошуку нормативно-технічної документації.
  3. Правила бібліографічного оформлення наукової роботи. Підготовка списка літератури в режимі ЕК.
  4. Доступ до інформаційних ресурсів бібліотек через систему міжбібліотечного абонементу
   Тема 4. Ресурси Інтернет та їх пошукові можливості
  1. Пошук фахової інформації в мережі Інтернет. Основні пошукові системи та портали. Доступ до БД в режимі on-line.
  2. Світові електронні журнали компанії EBSCO, Proquest. Загальні правила доступу та користування.
  3. Навігатор Інтернет-ресурсів за профілем університету, його значення та використання в навчальному процесі.
   Тема 5. Структура та пошукові можливості правової бази даних "Ліга Закон Еліт"

   1. Пошукові можливості БД
  • Пошук за реквізитами
  • пошук за контекстом
  • пошук за ключовими словами та класифікатором
  • пошук за динамічним навігатором
   2. Види пошуку за різними типами інформації:
  • нормативні документи
  • консультації
  • типові форми і договори
  • довідкова інформація
  • огляди преси та законодавства
       
              

Тематичний план проведення занять


Тема Кількість годин
Лекції Практичні заняття Всього
1 курс
1. Структура бібліотеки, її діяльність та довідково-бібліографічний апарат 1 1 2
2. Електронні ресурси бібліотеки та методи автоматизованого пошуку інформації 1 1 2
3 курс
3. Галузева бібіліографія на допомогу навчальному процесу та науковій роботі 1 1 2
4. Ресурси Інтернет та їх пошукові можливості 1 - 1
5. Структура та пошукові можливості правової бази даних "Ліга Закон Еліт" 1 1 2
  Загалом 5 4 9


 Панасюк Т.Г.
зав. відділу природничо-технічної літератури

Бібліотека ВНЗ в системі екологічної інформації та культури.

   На початку XXI століття в  усьому світі значна увага приділяється екологічній культурі і свідомості, інформованості людей про екологічну ситуацію в світі, регіоні, місці проживання, їхньої обізнаності з можливими шляхами вирішення екологічних проблем, з концептуальними підходами до збереження біосфери і цивілізації.
   Для України ці проблеми є особливо актуальними. Розробка і реалізація національної екологічної стратегії у контексті переходу нашої країни до моделі сталого розвитку відповідно до рішень Конференції ООН з навколишнього середовища і розвитку (Ріо-де-Жанейро, 1992), Всесвітнього саміту в Йоганнесбурзі (2002) та політичних орієнтирів всеєвропейського процесу "Довкілля для Європи" потребують екологізації суспільної свідомості, впровадження системи професійної екологічної підготовки, підвищення рівня екологічної освіти та культури.
    Екологічна освіта у ВНЗ є продовженням попередніх етапів екологічної освіти (дитячий садок, середня школа, родина) і наступним, більш високим рівнем у системі безперервної багатоступеневої екологічної освіти.     ВНЗ повинен виховувати у студентів почуття високої відповідальності за збереження та примноження природних багатств, ощадливе їх  використання, охорону природнього середовища та довкілля.
   Основне завдання екологічної освіти та виховання – необхідність закріпити у суспільстві усвідомлення того, що природні багатства не безмежні. Сучасне суспільство не має права жити за рахунок майбутніх поколінь. Як казав Антуан де Сент-Екзюпері: "Ми не отримуємо у спадщину Землю від пращурів, ми отримуємо її в борг від наших дітей!"
   Сьогодні екологічна освіта у ВНЗ поділяється на 2 напрями: нормативна базова дисципліна для фахівців усіх спеціальностей та фахова екологічна освіта включно з підготовкою спеціалістів для різних галузей народного господарства.
   Хмельницький національний університет є центром з вивчення екологічних проблем у Хмельницькій області. Університет випускає фахівців освітньо-кваліфікаційних рівнів "бакалавр", "спеціаліст", "магістр" спеціальності 7.07801 "Екологія та охорона навколишнього середовища".
   Крім того, в університеті діє цільова аспірантура зі спеціальності 03.00.16 "Екологія".Активна науково-дослідна робота зі спостереження, збору, обробки і аналізу інформації про стан навколишнього середовища, прогнозування його змін і розробка науково обгрунтованих рекомендацій для прийняття ефективних управлінських рішень проводиться на кафедрі екології та навчально-науково-виробничому центрі "Еко-Поділля". Навчальною та науковою базою для вивчення дисциплін, для проходження загальноекологічної практики є Ботанічний сад університету.
   Більшість завдань сучасного ВНЗ безпосередньо пов'язані з діяльністю його бібліотеки - важливої ланки навчального та наукового процесів. Саме бібліотека є одним з найважливіших підрозділів навчального закладу, від ресурсів та послуг якої багато в чому залежить якість  і зміст навчання та наукових досліджень.
   В цілісній системі екологічного виховання та освіти   роль бібліотек обумовлюється:
  • наявністю інформаційних ресурсів;
  • відкритістю та доступністю інформації;
  • впровадженням сучасних технологій;
  • кваліфікованими кадрами.
   Останнім часом істотно збільшився попит користувачів на інформацію з питань екології, значно розширилася тематика запитів. Це позначається на роботі бібліотек, починаючи з комплектування фондів, а також на бібліотечно-інформаційній діяльності щодо популяризації екологічних знань.
   Для того, щоб організувати цю роботу ефективно, бібліотека намагається дотримуватися таких вимог: постійно вивчати інформаційні потреби користувачів з екологічної тематики; формувати інформаційні ресурси з екології та суміжних наук; організовувати обслуговування запитів користувачів на основі сучасних інформаційних технологій; формувати нові форми співробітництва з державними і громадськими організаціями, що працюють в галузі екології; підвищувати професійний рівень бібліотекарів.
   Екологічній освіті наукова бібліотека ХНУ завжди приділяла багато уваги. Впровадження новітніх інформаційних технологій поставило цю роботу на якісно новий рівень.
   Формування інформаційних ресурсів з екології відбувається таким чином:
  • поповнення фонду бібліотеки екологічною літературою
  • створення власних ресурсів
  • використання мережі Інтернет.
   На сьогоднішній день фонд бібліотеки з питань екології становить більше 7000  видань навчального, наукового та довідкового характеру. Щороку бібліотека  передплачує близько 20 назв періодичних видань з екологічної тематики. Серед них: "Довкілля та здоров'я", "Екологічний вісник", " Экология и жизнь", "Безпека життєдіяльності", "Инженерная экология",  "Экотехнологии и ресурсосбережение" тощо. В фонді бібліотеки є також нормативно-правова література з питань охорони довкілля.
   У формуванні інформаційних ресурсів  з екології значну роль відіграє координація діяльності бібліотеки з кафедрою екології: проводиться детальний аналіз навчальних програм, що дозволяє виявити теми, які потребують додаткової інформації та докомплектування.
   Гарантією якісного обслуговування користувачів є сучасний ЕК наукової  бібліотеки ХНУ. Всі види документів, які надходять до бібліотеки,  заносяться в ЕК, предметизуються та штрихкодуються.          
   Предметний рубрикатор з екологічних проблем  нараховує близько 200 рубрик та підрубрик. Будь-яка  нова тенденція в літературі з екології знаходить відображення у предметних рубриках ЕК. Збільшення кількості запитів екологічної тематики теж призводить до поповнення та поновлення рубрикатора.
   Обслуговування користувачів відбувається на основі сучасних інформаційних технологій. Для виконання складних запитів в галузі екології використовуються можливості Інтернет. З метою наближення ресурсів Інтернет до користувача та раціонального пошуку інформації в бібліотеці створений "Навігатор Інтернет-ресурсів за профілем університету". Тематика навігатора відповідає навчальним програмам   та надає допомогу у пошуку фахової інформації. Зважаючи на актуальність проблеми, навігатор з питань екології було створено в першу чергу. Він містить посилання на сайти, що мають інформацію, яка допоможе при вивченні дисциплін: екологія та охорона навколишнього середовища, заповідна справа, економіка природокористування, грунтознавство, методи очистки та  контролю якості води тощо.
   Запити з правових аспектів екології виконуються максимально швидко за допомогою повнотекстової бази даних "Ліга. Закон".
   Якісному бібліотечно-бібліографічному обслуговуванню користувачів сприяє організована в 2004 році Електронна бібліотека університету. Вона доповнює традиційний фонд документами, які існують в електронному вигляді: повнотекстові версії навчальної та наукової літератури, методичних посібників викладачів університету, повнотекстові версії "Вісника Хмельницького національного університету" та електронні журнали видавництв EBSCO, Springer, Blackwell, DOAJ, доступ до яких наданий згідно міжнародного проекту "INTAS".
   З 2006 року для віддалених користувачів на сайті бібліотеки працює віртуальна довідкова служба, яка дозволяє за допомогою консультанта значно скоротити час самостійного пошуку користувачем та дає можливість одержати інформацію за певною темою. 
   В рамках договору про співробітництво у сфері інноваційної діяльності проводиться обмін електронними ресурсами  з бібліотеками ВНЗ: Краківського політехнічного університету ім. Тадеуша Костюшки,  Тернопільского національного педагогічного університету, Національного університету кораблебудування (м. Миколаїв),  Харківського національного університету радіоелектроніки,  а також з Хмельницької обласної бібліотеки для юнацтва.Активізація діяльності бібліотек в екологічному вихованні, екологічній просвіті молоді - на порядку денному. Про це свідчать матеріали найбільш значущої події в бібліотечному житті - щорічної міжнародної конференції в Криму. Останні  роки тут працює секція з питань екологічної культури "Проблеми доступу до екологічної їнформації. Бібліотека як центр екологічної культури". Із формуванням в бібліотеках ВНЗ  екологічної просвіти організуючу роль в їх роботі відіграє створення бібліотечних програм і проектів екологічного напряму. Кожна бібліотека, виходячи із потреб читачів і своїх можливостей, вибирає для себе аспекти і діапазон програмних установок в екологічній просвіті. З метою формування системи екологічних знань, виховання екологічної свідомості та екологічної культури молоді в  науковій бібліотеці   ХНУ прийнято до реалізації проект "Майбутнє планети- в наших руках".   Завдання проекту:
  • надання постійної інформаційної підтримки навчального процесу та науково-дослідницької діяльності студентів, аспірантів, науковців;
  • активізація роботи бібліотеки у розповсюдженні знань з охорони навколишнього середовища;     
  • формування нових форм співробітництва з державними та громадськими екологічними організаціями;
  • надання відкритого доступу до інформації користувачам на високому професійному рівні з використанням нових інформаційних технологій;
  • залучення студентської молоді до участі в рухах і заходах на захист і збереження рідної природи;
  • запровадження інноваційних форм індивідуальної та масової роботи з екологічної просвіти.
   В рамках реалізації проекту в бібліотеці проводяться різноманітні заходи з пропаганди екологічних знань. Серед них: екологічні уроки до Дня довкілля, Дня Землі, Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища, на яких обговорюються проблеми екологічного стану міста, екологічної ситуації в Україні та світі;  місячник екологічних знань до Дня довкілля "Людина і природа: правила гри"   (цикл семінарів для студентів 1-3 курсів неекологічних спеціальностей); "Дні еколога" для студентів-першокурсників спеціальності "Екологія і охорона навколишнього середовища", в процесі яких відбувається ознайомлення студентів з інформаційними можливостями бібліотеки, літературою та періодичними виданнями з профілю навчання, проводяться практичні заняття з використання електронних ресурсів бібліотеки з питань екології. Для студентів-екологів старших курсів проводятся семінари-тренінги  за участю державних та громадських екологічних організацій.
   З метою проведення профорієнтаційної роботи спільно з кафедрою екології проводяться презентації спеціальності "Екологія і охорона навколишнього середовища" для учнів випускних класів шкіл міста Хмельницького.    
   Популярністю серед читачів користуються тематичні виставки, які щороку експонуються в університеті, на наукових конференціях та семінарах, в читальних залах бібліотеки. Серед них: "ЕКО-Хмельницький" (виставка-факти), "Екологія, людина, супільство", "Сталий розвиток України: суть проблеми та перспективи", "Живої природи душа промовляє "   тощо.  На сайті бібліотеки представлені віртуальні виставки з актуальних питань охорони довкілля.
   Екологічне виховання – це одна з найскладніших проблем на шляху до збалансованого розвитку суспільства. Бібліотеки ВНЗ, надаючи всі наявні інформаційні масиви, стають необхідною ланкою в системі безперервної екологічної освіти, безпосереднім активним учасником формування екологічної культури сучасного спеціаліста.

Література

  1. Астапенко Т.С.    Формування екологічної свідомості засобами інформаційно-бібліотечної роботи// Екологічний вісник.- 2006.- №2.- С. 28-29.
  2. Бур'ян Л. Екологічне просвітництво як важлива складова діяльності публічної бібліотеки// Бібліотечний Форум України.-2007.-  №3.- С. 31-34.
  3. Ермак А.А.  Доступность экологической информации: поиск новых решений// Мир библиографии.- 2006.- №6.- С.2-3.
  4. Курняк Л. Екологічна культура: поняття і реальність// Вища освіта України.-2006.-№3.-С.32-37.
  5. Кучеренко Н.     Экология - дело каждого из нас// Библиотека.- 2007.- №1.- С. 4-5.
       
  6. Перепелица И.     Библиотека как центр экологической культуры// Бібліотечний форум України.- 2006.- №1.- С.37-38.
  7. Шевченко Н.     Впровадження екологічних програм як інтегративний чинник соціалізації молодого покоління// Вісник книжкової палати.- 2007.- №2.- С. 27-31.


Книжкова полиця
   Виставка нових надходжень з питань
   інформаційно-бібліографічної діяльності
01
М79
    Моргенштерн И.Г.
    Общее библиографоведение: Учебное пособие.- СПб.: Профессия, 2006.- 208с.- ISBN 5-93913-066-6

    Учебник содержит основные понятия и объяснения сущности библиографии как составной части культуры и коммуникационной деятельности, объяснение природы библиографической информации, характеристику структуры библиографической деятельности, а также библиографической науки в современной России. Изложение материала сопровождается наглядными примерами, схемами и таблицами, рекомендацией литературы для дополнительного углубленного изучения.
1
025.3
Д30
    Демидова С.Е.
    Краеведческий документ: библиотечная обработка: Учебно-практическое пособие. Вып. №46.- М.: Либерея-Бибинформ, 2006.- 104с.- (Библиотекарь и время. ХХI век).- ISBN 5-85129-175-3

    Издание представляет собой первое библиотековедческое пособие, посвященное аналитико-синтетической обработке краеведческой информации. Подробно рассматривается ее методика, основанная на применении нового ГОСТ 7.1—2003. Большое внимание уделено предметному и координатному индексированию, а также электронной каталогизации документов. Приводятся многочисленные образцы правильной качественной индексации материалов по краеведению.
2
01
Д13
Давыдова М.И.
    Литературная библиография: Учебно-практическое пособие.- М.: Либерея, 2005.- 96с.- (Библиотекарь и время, ХХI; 23).- ISBN 5-85129-175-3

    Пособие посвящено библиографии художественной литературы и литературоведения. Рассматриваются объект литературной библиографии; ее своеобразие и функции по отношению к научной и просветительской деятельности; порожденные спецификой данной отрасли и распространенные в наши дни виды информации о художественной литературе.
3
01
К57
    Коготков Д.Я.
    Библиографическая деятельность библиотеки: организация, управление, технология: Учебник.– СПб.: Профессия, 2003.– 304с.

    В учебнике освещены общие и частные (кроме отраслевых) организационно-технологические проблемы, касающиеся всех основных направлений практической библиографической деятельности, вопросы библиографического обучения работников библиотек и читателей, а также административно-управленческого и научно-методического руководства библиографической деятельностью библиотеки.
4
01
С74
    Справочник библиографа/ Научн. ред. Ванеев А.Н., Минкина В.А.- СПб.: Профессия, 2002.- 528с.- (Библиотека).- ISBN 5-93913-015-1

    В книге отражены видовая структура информационных ресурсов, документальные потоки, место платных и бесплатных услуг в деятельности библиографов и другие насущные вопросы. Справочник ориентирован на библиографов универсальных библиотек: областных научных, публичных, библиотек высших и средних учебных заведений. Может использоваться студентами и преподавателями библиотечных факультетов.
   
5
01
Д44
    Диомидова Г.Н.
    Библиографоведение: Учеб. для сред. проф. учеб. зав.– СПб.:Профессия, 2002.– 288с.– (Библиотека)

    Впервые в одной книге представлены все разделы и главы авторской учебной программы - "Общее библиографоведение (основы теории, истории и организации)", "Специальное библиографоведение (основные источники информационно-библиографических ресурсов по отраслевым комплексам и детской литературе)", "Организация и методика библиографической работы библиотек (общие вопросы и специфика)". Учебник отличается современным содержанием, описанием опыта библиографической работы библиотек, описывает практику применения новейших информационных технологий и другие важные вопросы, без которых невозможно обойтись в современных условиях информатизации общества.
6