Типи поведінки бібліотекарів та читачів.
Бібліотекарі "корисні та шкідливі".

Міль Л.І.,
бібліотекар 1 категорії
відділу абонементу бібліотеки ХНУ

   Унікальні фонди, найновіша технологія означають дуже мало, якщо бібліотекарі при обслуговуванні  користувачів не беруть до уваги психологію поведінки користувачів. Знати це - корисно і професійно необхідно кожному бібліотекарю. При цьому вони повинні пам’ятати, що закони поведінки, притаманні користувачам, стосуються і бібліотекарів.
   На думку видатного спеціаліста з педагогіки та психології Роберта Бернса, будь- яка особистість оцінює себе позитивно тоді, коли впевнена, що подобається іншим людям, що компетентна у своїй справі і що усвідомлює особисту значимість.
   В залежності від власної високої чи низької оцінки можливі такі типи поведінки бібліотекарів:
  1. Високий бібліотечний професіонал з високою самооцінкою. Це впевнені в своїй діяльності, професійно компетентні люди з доброзичливим відношенням до себе і читачів. У них відсутня тривожність, відчуття власної важливості. Лише такі люди спроможні до неформального спілкування  з читачем на  різні  теми, вони ініціативні в спілкуванні, володіють здатністю співчувати, співпереживати, вони не здатні конфліктувати.
  2. Бібліотекарі впевнені у власних здібностях, але з низькою самооцінкою, яка, можливо, є  наслідком неблагополучного сімейного виховання,  дефектів в зовнішності, незадоволення матеріальним станом. Ці люди мають проблеми в спілкуванні з читачем. Замість захисних механізмів бібліотекар використовує байдужість, грубість, навіть агресивність.
       
  3. Бібліотекарі з негативною самооцінкою, невпевненістю в своїх можливостях до тих чи інших форм професійної діяльності, до спілкування з читачем. У них висока тривожність через невміння ефективно обслуговувати, встановлювати контакт з читачами. При цьому самооцінка більш негативна, ніж оцінка бібліотекаря з боку читача. Бібліотекар пасивний, безініціативний, пристосовується в спілкуванні "знизу" через зранене самолюбство.
  4. Бібліотекарі, в яких самооцінка позитивна, але низька впевненість. Їх відрізняє некомпетентність. Щоб зберегти самооцінку, бібліотекар навмисне занижує ту оцінку, яку дає йому читач, тим самим трішки заспокоюючи свою тривожність, невпевненість. В цьому випадку бібліотекар не рахується з правилами поведінки, прилаштовується до читача "зверху".
      Як бібліотекаря, так і читача характеризують певна професійна та соціально- психологічна компетентність. Під професійною компетентністю бібліотекаря розуміють знання, вміння,  навички задовольняти і розвивати читацькі запити, виховувати культуру читання. До соціально-психологічної компетентності бібліотекаря належить:
  • вміння розуміти читача, його емоційний стан;
  • знання бібліотекарем правил і техніки спілкування з читачем в різних ситуаціях;
  • вміння адекватно спілкуватись з читачем.
Критеріями для виділення типів читачів можуть стати:
  • читацька компетентність, яка полягає у володінні культурою читання, знанні пошукових можливостей бібліотеки для задоволення своїх потреб,
  • соціально-психологічні  якості  - доброзичливість і  товариськість.
      Як відбувається на практиці взаємодія бібліотекаря та читача різних типів ?
   На основі спілкування кваліфікованого доброзичливого бібліотекаря з некваліфікованим недоброзичливим читачем поведінка бібліотекаря може позитивно вплинути на поведінку читача, тобто він стане доброзичливим, і підвищиться його читацька компетентність. Якщо і бібліотекар, і читач некомпетентні та недоброзичливі, то це призводить до загострення відносин або конфлікту.
   Конфлікти супроводжують нас все життя: в суспільстві, на роботі, в сім’ї. Бібліотечний колектив не виняток, тим паче, що це - жіночий колектив. Чи можливо взагалі уникнути конфліктів як в колективі, так і з читачами? На це дасть відповідь афоризм “Якщо у вашому житті немає конфліктів, перевірте, чи є у вас пульс”. Але ж…..
   Взяти себе  в руки, знайти правильне  рішення – в цьому полягає мистецтво керувати конфліктами. При цьому слід запам’ятати кілька правил:
  1. Необхідно усвідомити, що взаємовідношення  можуть бути взаємовигідними.
  2. За звичай, конфліктуючі сторони звертають велику увагу на особисті  інтереси, а не на інтереси інших. Поважайте інтереси інших людей.
  3. Не намагайтеся звинуватити в чомусь протилежну сторону.  Подолати образу – значить пробачити тих, хто  Вас образив. Розумні люди не ображаються, а роблять висновки.
  4. Володійте певною долею самокритичності – це знак психічного здоров’я.  Кожна людина повинна визнавати свою провину за те, що когось образила.  Інколи  важко  відкрито  признатися   в  своїй неправоті,  але це необхідно  зробити  для  взаємної  поваги. В будь- якому випадку  вибачення  – це спосіб збереження власної гідності і уникнення конфліктної ситуації.
   Що ж робити при  зіткненні з особливо важкими людьми ? Існує кілька типів важких особистостей.
  • Тип "паровий  каток". Це  люди  грубі, безцеремонні, які вважають, що всі повинні їм поступатися. Вони завжди впевнені в своїй правоті.  Якщо предмет             конфлікту не дуже важливий   для   вас,  то   краще      уникнути його. Дайте людині   випустити   пар.   Потім   спокійно, але впевнено висловіть  свою  точку  зору  та  намагайтесь            не ставити під сумнів  її  правоту.  Вгамуйте        лютість опонента своєю спокійністю  –  це  допоможе             йому справитись зі своєю агресією, і  ви  зможете  прийти    до єдиного  рішення.
  • Тип "прихований агресор". Людина такого типу намагається спричинити іншим неприємності за допомогою закулісних махінацій, колючості, в’їдливості. В такому випадку краще не відступати. Дайте зрозуміти людині, що ви вище всього цього. Можна відкрито запитати: "Чого ви добиваєтеся?". Якщо вона почне віднікуватися, то наведіть докази. При цьому зберігайте спокій, інакше конфлікт переросте у відкрите зіткнення. Якщо ви наведете пару прикладів викриття, то опонент зрозуміє, що маску з нього зірвано. Тепер він перестане нападати на вас.
  • Тип "вибухова людина". Людина цього типу не зла по природі, а вибухає як дитина, в якої поганий настрій. Вибух емоцій означає для неї взяти ситуацію під контроль. Якщо вибухова людина накидається на вас, то потрібно дати вихід її емоціям, запевнити, що її уважно слухають. Дайте зрозуміти, що ця людина контролює ситуацію і це її трішки заспокоїть. Потім, коли вона охолоне, ведіть себе з нею так, ніби нічого і не сталось. Доброзичливо запропонуйте їй продовжити розмову, або переведіть розмову на щось інше. Відчувши, що вона знову контролює ситуацію, така людина стане спокійною і розсудливою.
  • Тип "надто поступливий". Такі люди можуть здаватися приємними в усіх відношеннях і не створювати труднощів в спілкуванні з ними; вони завжди поступаються, намагаються допомогти і тим самим з першого погляду подобаються людям. Але з часом виникають проблеми: ви покладаєтесь на таку людину, яка згодна з вами в усьому, запевняє,  що виконає відповідальну справу, але її слова розходяться з ділом. В деяких випадках таким людям потрібно висловлювати невдоволення, але не з позиції "Ти повинен", "Ти зобов’язаний". Краще висловлювати свої зауваження у формі побажання. Наприклад: "Мені б хотілось, щоб особисто ви зайнялися цією справою", "Я сподіваюсь, що ви справитеся з даним завданням", "Я чекаю вас завтра  вчасно". Людину потрібно запевнити в тому, що ваше відношення до неї буде визначатись не тим, що вона завжди з вами в усьому згідна, а тим, наскільки вона буде правдива з вами і наскільки відповідальні будуть її дії.

   Спілкуючись з великою кількістю користувачів, бібліотекар повинен прагнути знайти індивідуальний підхід до кожного. В цілому, спілкування бібліотекаря з читачем нагадує ситуацію будь-якої сфери обслуговування. Одних читачів ми боїмося, з іншими тримаємося на рівних, третіх виділяємо із загального числа. Така ж реакція притаманна і читачам.
   Яким би хотів бачити бібліотекаря читач ?
   Бібліотекар - ідеал повинен бути:
  • доброзичливим
  • відвертим
  • вимогливим
  • вміти рекомендувати і радити
  • простим і природним в спілкуванні
  • тактовним, швидко орієнтуватися в різноманітних ситуаціях
  • вміти спокійно, врівноважено спілкуватися
  • довіряти читачам
            Бібліотекарю – ідеалу  неприпустимі:
  • фамільярність
  • нещирість
  • фальшивість
  • байдужість
  • роздратування, сухість, холодність тону
  • грубість, хамство
  • поспішність і непродуманість рішень
  • недоступність
  • включення в іронію і гумор елементів, які принижують користувача
Які ж бібліотекарі корисні ?
  1. З точки зору наших користувачів - це ті бібліотекарі, які роблять знижки, поблажки постійним, активним, улюбленим читачам. Пільгове, привілейоване обслуговування, засноване на симпатії, повазі, довірі читача.
  2. Читачам  імпонує той бібліотекар, який піднімає настрій, дарує посмішку, робить процес спілкування   задоволенням.
  3. Який зумів підкреслити значимість користувача, проявляє повагу до особистої гідності  студента, відкритий, доброзичливий, відвертий, що проявляється  в його компліментах, підтримуючих жестах і словах вдячності. 
  4. Який розуміє і знає запити читачів, рекомендує тільки те, що виявляється необхідним, відкриває здатність до пізнання, організовує цікаві ігрові заходи, вміє оперативно обслуговувати, швидко орієнтуватися в професійних ситуаціях,  заощадити час користувачів.
  5. Хто надає психологічну підтримку (рекомендує, як вийти з того чи іншого становища), допомагає в реалізації творчого потенціалу.
   Кожен 3-й студент потребує допомоги бібліотекаря, вважаючи корисним того, хто інформує, рекомендує, радить, представляє книги. Хто з бажанням надає  додаткову інформацію; усвідомлює себе в ролі інформатора; надає розумні поради з приводу теми; зацікавлений в підборі книг для користувача; з бажанням підбирає необхідну  літературу; завжди пропонує свої послуги. Читачі визнають бібліотекаря необхідною ланкою в раціональному використанні фондів, посередником в передачі знань, досвіду, обміні інформацією.
   Читачі цінують спілкування з таким бібліотекарем, який може, хоче  і вміє створити в бібліотеці  доброзичливу атмосферу, не закривається в рамках своїх функціональних обов’язків, який поважає права читачів, забезпечує доступ і одержання оперативної, вичерпної  інформації, конфіденційність вибору літератури і компетентне, якісне, кваліфіковане обслуговування.
   Корисний  бібліотекар - це той, кому довіряють, який прищеплює повагу до бібліотеки і до себе, сприймає себе і читача як особистість, здатний щиро висловлювати свої почуття, має тісний повноцінний контакт з читачем, сприймається як помічник, друг, порадник, впевнений, з адекватною самооцінкою, розвиває свій творчий потенціал.
   На думку користувачів корисний бібліотекар повинен бути :
  • ввічливим
  • тактовним
  • коректним
  • доброзичливим
  • добрим
  • освіченим
  • ерудованим
  • мати почуття гумору
  • компетентним
  • начитаним
  • чуйним
  • стриманим
  • привабливим
  • спокійним
  • акуратним
   Для  бібліотекаря сьогодні, як ніколи, важливі такі якості, як культура спілкування і вихованість, начитаність, розвинутий інтелект, делікатність, шанобливе відношення до читача, коректність і високий професіоналізм.
   Щодо бібліотекаря шкідливого. В професійній діяльності про це не може бути й мови.  Шкідливі люди  загрожують здоров’ю,  добробуту людини, ображають людську  гідність, занижують самооцінку, підривають  впевненість в людях, намагаються їх зламати, створюють для людини дискомфорт.
   З точки зору читачів, шкідливими бібліотекарі стають тоді, коли повчають виконувати певні правила. Такий бібліотекар проявляє себе наступними фразами: "Хто Вам дозволив ?", "Ні, не можна", "За правилами Ви повинні", "Скільки можна повторювати" та інші. Часто зауваження, повчання, що декламуються підвищеним тоном, призводять до роздратування або відчуження користувачів. 
   Шкідливий бібліотекар може ігнорувати користувача і без слів, роблячи вигляд, що він зайнятий розмовою з колегами або веденням записів. Майже кожному користувачу зустрічалися шкідливі бібліотекарі, які нешанобливо ставились до них, проявляли зверхність, нетерпіння, байдужість, рідко посміхалися. 
   Шкідливо впливає на читачів і поганий настрій  бібліотекаря, що призводить до виникнення конфліктів.
   На зниження якості обслуговування впливає також і кількість відпрацьованого часу бібліотекаря: до кінця робочого дня бібліотекар стає більш роздратованим і байдужим. В таких випадках бібліотекарю потрібно стримувати себе. Для цього
   потрібно думати про приємне, розслабитися, повторювати  подумки "все проходить, і це пройде", "я спокійна".
   Бібліотекарям допомагають стримуватися знання та дотримання професійної етики, правил порядності, почуття власної гідності, любов і терпіння до людей.
   Яким би вередливим, грубим і нестерпним не був користувач, бібліотекарю потрібно залишатися люб’язним, спокійним, м’яко запевняти, переконувати користувача, що ви на його боці і що робите все можливе, аби йому допомогти.
   
   А зараз, шановні колеги, радимо вам скористатись наведеним нижче тестом, аби визначити ваші позитивні та слабкі сторони і працювати над покращенням власного "Я".
   Тест  "Рівень Вашої  самооцінки"
   Поставте собі бали в залежності від відповідей на кожне питання:
  • Дуже часто – 4 бали
  • Часто           - 3  –\\-
  • Інколи         - 2  –\\-
  • Рідко           - 1  -//-
  • Ніколи        - 0  -\\-
  1. Я оцінюю власну поведінку.
  2. Мені б хотілося, щоб мої дії частіше схвалювали інші.
  3. Мені не вистачає впевненості в собі.
  4. Я боюся виглядати дурнем.
  5. Зовнішній вигляд інших кращий, ніж мій.
  6. Мені хочеться, щоб друзі мене підбадьорювали.
  7. Постійно відчуваю свою відповідальність за роботу.
  8. Я переживаю за своє майбутнє.
  9. Багато хто мене ненавидить.
  10. Я проявляю менше ініціативи, ніж інші.
  11. Я переживаю за свій психічний стан.
  12. Я боюся виступати перед людьми.
  13. Я боюся виступати перед незнайомими людьми.
  14. Я часто роблю помилки.
  15. Я не вмію розмовляти як слід з людьми.
  16. Я занадто скромна.
  17. Моє життя приносить небагато користі.
  18. Я не маю з ким поділитися своїми думками.
  19. Колеги чекають від мене дуже багато.
  20. Колеги не особливо цікавляться моїми досягненнями.
  21. Я відчуваю, що люди мене не розуміють.
  22. Я не відчуваю себе в безпеці.
  23. Я часто хвилююся даремно.
  24. Я відчуваю себе ніяково, коли заходжу в кімнату, де вже сидять люди.
  25. Я відчуваю, що люди говорять про мене за моєю спиною.
  26. Я відчуваю свою скованість.
  27. Я впевнена, що люди майже все сприймають краще, ніж я.
  28. Мені здається, що зі мною може статися якась неприємність.
  29. Мене хвилює думка про те, як люди відносяться до мене.
  30. Як шкода, що я не така компанійська.
  31. В суперечках я відстоюю свою правоту тільки тоді, коли впевнена.
Перевірте результати. Якщо Ви набрали:
  • Від  0  до 25  балів – Ви повністю впевнені в своїх діях.
  • Від 26 до 45 балів  -  У Вас середній рівень самооцінки.
  • Від 46  і вище   - Ви володієте низьким рівнем самооцінки ( переживаєте, коли Вам роблять критичні зауваження, сумніваєтесь в правильності своїх дій).

Використана література:

  1. Алтухова Т. Беседы об этике и имидже // Библиотека.-1998.- №2.- С.39-41.
  2. Бачалдин Б.Н. Библиотекарь – испытание этикой //Библиотековедение.-1998.- №6.- С.40-50.
  3. Боуден Р. Профессиональная ответственность библиотекаря// Библиотековедение.- 1999.- №2.- С.126-130.
  4. Виноградова Е.Б. В спорах теряется истина // Научные и технические библиотеки.- 2004.-№5.- С.95-102.
  5. Голидьбіда А. Про етичні проблеми бібліотечного життя// Бібліотечний вісник.-1997.-№ 2.- С.19.
  6. Езова С.А. Грани библиотечного общения:Учебно-методическое пособие.-М.:ИПО "Профиздат", 2002.-160с.
  7. Дудник А. Риси особистості бібліотечного працівника//Вісник книжкової палати.-1997.-№ 5.-С.14-15.
  8. Конюкова І. Особливості роботи в бібліотеці// Вісник книжкової палати.-2001.-№10.-С.25-27.
  9. Пашин А.И. Надо ли избегать конфликтов в библиотеке?//Библиотековедение.-2002.-№4.-С.85-95.
  10. Соколова Т.В. Этический идеал и пути его достижения//Библиотечное дело.-2003.-№1.-С.18-21.
  11. Сухарев В.А. Психология жизненного успеха.- Симферополь: Бизнес-Информ,1999.-432с.





Беззаписна форма видачі документів
на навчальних абонементах та в читальних залах.

Айвазян О.Б.
заст.директора
з наукової роботи
бібліотеки ХНУ

   Під час  ознайомлення з роботою бібліотек Хмельницького зонального об’єднання виникло питання ефективності організації технологічного процесу обліку документів при видачі їх користувачам як в читальних залах, так і на абонементах. Майже всі бібліотеки обласного об’єднання, видаючи документи в читальному залі, проводять записи цих документів в читацький формуляр. А після здачі документів списують їх з формуляра. Така система   обліку книговидачі викликає багато нарікань як з боку користувачів, які повинні стояти в чергах, доки бібліотекар записує книги до формуляра, так і у бібліотекарів, які потерпають від незручностей, оскільки знають з досвіду, що можливі й інші форми обліку книговидачі у бібліотеках вищих навчальних закладів.  Пропонуємо вашій увазі  витяги з бібліотечних документів, які стосуються організації обліку документовидачі в читальних залах і на абонементах.
  1. Организация работы научно-технической библиотеки: Методические рекомендации.-М.,1989 - С.69
    "326. Учетными  формами, в которых фиксируется выдача литературы на абонементе и в читальном зале, являются читательский формуляр, книжный формуляр, читательское требование, листки, вкладываемые в комплекты журналов, папки, коробки и т.п...."
  2. Показатели библиотечной статистики// Справочник библиотекаря. -М.: Книга, 1985 - С.184
    "Учет книговыдачи показывает количество произведений печати (по отраслям знаний), использованных читателями. Основой счета  выдач служат записи в формуляре читателей или книжные формуляры, вложенные в него..."
  3. Техника и учет выдачи книг в читальных залах// Работа с читателями. -М.: Книга , 1981.- С.269.
    "Техника выдачи книг в читальном зале массовой библиотеки проще, чем на абонементе. При выдаче формуляры книг и журналов вкладываются в формуляры читателей. Никаких записей и расписок при этом не требуется.
       Более сложная техника выдачи книг в читальных залах крупных библиотек. В них применяется система требовательных и контрольных листков. Для получения книги читатель заполняет требовательный листок, который сдает работнику читального зала. При получении книги читатель сдает читательский билет, который ставят вместе с требовательными листками в картотеку или отдают обратно читателю. На контрольном листке отмечается количество выданных книг. Контрольный листок остается у читателя. Запись в листке погашается, когда  читатель возвращает книги."
  4. ГОСТ 7.20 – 2000 Система стандартов по информации, библиотечному и издательскому делу. Библиотечная статистика : Межгосударств.стандарт – С.5.
       "Учет выдачи документов проводится по числу выданных экземпляров, зарегистрированных в формуляре читателя, листке читательского требования, бланке-заказе по МБА, книжном формуляреили другой документации, принятой в библиотеке и органе НТИ, а также в электронной БД."
   Таким чином, вищевказані документи дають змогу в бібліотеках проводити облік документовидачі в різний спосіб, в тому числі і за допомогою книжкових формулярів. Така система обліку книговидачі запроваджена в більшості бібліотек вищих навчальних закладів України ІІІ-ІV рівнів акредитації.  Бібліотека Хмельницького національного університету понад 20 років користувалася такою беззаписною системою книговидачі не тільки в читальних залах, а й на навчальних абонементах, що значно скорочувало час на обслуговування більше 40 тис. користувачів на всіх пунктах обслуговування. Технологія такої видачі проста.
  • В читальних залах бібліотекар після відбору замовлених документів виймає з кожного примірника книжкові формуляри і подає їх читачеві, який ставить на них дату і прізвище. Після цього читач повертає книжкові формуляри, які мають зберігатися разом з документом читача до повернення ним книг бібліотекарю, і бере книги для занять в читальному залі.
  • На абонементах технологія схожа, тільки  на листку термінів повернення читач ставить дату повернення та підпис.
   Сьогодні бібліотека ХНУ відмовилась від книжкових та читацьких формулярів, листків термінів повернення, оскільки перейшла на автоматизовану технологію обліку документовидачі. Це дало змогу скасувати такі процеси, як заповнення паперових форм обліку статистики, роздрук книжкових формулярів, наклейка кишеньки та листка термінів повернення на книгу під час її технічної обробки тощо.

   

Анкетування читачів – важливий фактор підвищення якості бібліотечного обслуговування.

Чабан К.А.,
зав. науково-методичним відділом
бібліотеки ХНУ

   Важливою складовою наукового підходу до організації обслуговування користувачів бібліотеки є вивчення їх думки стосовно запровадження та удосконалення певних технологічних ділянок, процесів. Для цього в арсеналі бібліотекарів є різноманітні методики соціологічних досліджень ( опитування, анкетування, аналіз статистичних показників тощо).
   Бібліотека Хмельницького національного університету систематичними дослідженнями займається з 1995 року за програмою “Бібліотека та книга в житті молоді". Серед проведених досліджень:
  • Бібліотечний сервіс : ваша оцінка та пропозиції.
  • Що цікавить студента технічного вузу?
  • Ваша думка про роботу відділу навчального абонементу.
  • Як вас обслуговують в читальному залі?
  • Просвітницька робота бібліотеки очима читачів.
  • Бібліотека в навчальному процесі студента.
  • Комп’ютеризація в бібліотеці: думка читачів і бібліотекарів.
  • Використання інформаційних електронних ресурсів бібліотеки ТУП
  • Права та обов’язки читачів як важливий компонент культури користування бібліотекою.
  • Використання бібліотечних ресурсів та задоволення читацького попиту
   Хотілось би, щоб в бібліотеках ВЗО даний напрям роботи знайшов своє втілення. Тому подаємо бланк однієї з останніх анкет.

Шановні наші читачі!
Ми постійно прислухаємось до ваших потреб і щоразу знаходимо нові   можливості й резерви для їх задоволення.
Будьте люб’язні цього разу дати відповідь на анкету
"ЯКІСТЬ  ОБСЛУГОВУВАННЯ  ОЧИМА  ЧИТАЧІВ"

  1. Чи завжди Ви знаходите в бібліотеці необхідну літературу
а) в більшості випадків так
б) якщо ні, то це відбувається з причин :
   - зайнята іншими читачами
   - є в читальному залі, а на абонементі відсутня
   - взагалі немає у бібліотеці
  1. В пошуку необхідної інформації Ви звертаєтесь
( проти кожного рядка поставте “+” в потрібному стовпчику)
 

часто

рідко

не звертаюсь взагалі

А) до карткових каталогів та картотек      
Б) до інформаційних списків літератури та покажчиків      
В) до електронного каталогу      
Г) до Інтернет      
Д) минаючи усе це, одразу до бібліотекаря на видачі      

3. Чи вмієте ви самостійно
( проти кожного рядка поставте  “+” в потрібному стовпчику )
  вмію самостійно не вмію хотів би навчитись
А) користуватись каталогом      
Б) скласти список використаної літератури      
В) вести пошук в електронному каталозі      
Г) користуватись базами даних      

   4.  На табличці, що приведена нижче, проставте знаки "+" ( дуже добре ), або "-"
( бажано, щоб було краще )  напроти тих підрозділів, куди ви звертаєтесь
  Оперативність виконання замовлення Рівень профессіоналізму працівників Комунікабель-ність та культура обслуговування Зручні умови для занять (температура, світло, місця для занять )
Навчальний абонемент
3 пов.       
         
 4 пов.        
Чит. Зал 5 пов.        
Чит. Зал 6 пов.        
    7 пов.        
    8 пов.        
    9 пов.        
Абонемент худож. літ.        
Інф.-бібліогр. відділ        

5. Як би ви охарактеризували саме нашу бібліотеку в порівнянні з іншими ( дайте якомога більше визначень)
   __________________________________________________________________________________________
6. Що б ви хотіли змінити чи запровадити в бібліотеці ?
   __________________________________________________________________________________________________

   Дещо про себе                Факультет____________________

   Читацький стаж в Бібліотеці ХНУ ____________________

ЩИРО  ДЯКУЄМО  ЗА  ДОПОМОГУ !




Книжкова полиця

02
С74
   Справочник библиотекаря/Под ред. А.Н. Ванеева, В.А. Минкина.– 2-е изд. исправ.– СПб.:Профессия, 2002.– 448с.– (Библиотека)

   Издание максимально учитывает практические потребности работников общедоступных библиотек. Освещены вопросы организации библиотечных фондов и формирования справочно-библиографического аппарата, библиотечно-библиографического обслуживания и профилактики конфликтов, библиотечного маркетинга. Большое внимание уделено библиотечному менеджменту, особенно работе с персоналом и экономике библиотечной деятельности, включая ценообразование на библиотечно-библиографические услуги. Имеется предметный указатель.
1
024
Д24
   Дворкина М.Я.
Информационное обслуживание: социокультурный подход.- М.: Профиздат, 2001.- 112с.- (Современная библиотека. Вып.11).- ISBN 5-88283-021-1

   В книге обоснована значимость единого подхода к обслуживанию, осуществляемому в библиотеках, архивах, музеях, службах НТИ и других информационных учреждениях. Представлена теория информационного обслуживания, которое характеризуется как целостная система и как деятельность по удовлетворению информационных потребностей пользователей посредством предоставления информационных услуг, как феномен культуры и коммуникации, как механизм доступа пользователей к информации и распространения знаний. Дана характеристика терминосистемы информационного обслуживания, его навигационно- поисковых возможностей и пространственно- временных параметров
2
3 02
Е43
Езова С.А.
Грани библиотечного общения: Учебно-методическое пособие.– М.:ИПО "Профиздат", 2002.– 160с

   Цель книги: повысить у библиотечных специалистов коммуникативную компетенцию, сформировать мотивацию для самосовершенствования в области культуры общения, стимулировать творческий подход к взаимодействию с читателями, коллегами по работе.
   В работе представлены различные типы библиотекарей и читателей, выявленные на основе социально-психологических исследований, проведенных в регионе Восточной Сибири. В ней раскрит механизм подготовки библиотекарей к инновационным формам обслуживания читателей: путешествие в этикет, читательская дискуссия, деловая игра "Диалог в библиотеке" и др.  
4 02
В17
Ванеев А.Н.
Конфликты в библиотеке: предупреждение и разрешение.- СПб.: Профессия, 2002.- 128с.- (Библиотечный практикум).- ISBN 5-93913-013-5

   Рассмотрены основные принципы возникновеиня конфликтов и пути их преодоления в библиотеке. Дана характеристика типичных конфликтов в системе руководитель- подчинённый, библиотекарь- читатель.Приводятся апробированные рекомендации по разрешению конфликтных ситуаций.
02:004
К70
Коряковцева Н.А.
Техники информационно- библиотечной работы пользователя информации:Учебно-практическое пособие.– М.:Либерея, 2004.– 136с.– ("Библиотекарь и время". Вып.№6)

   В пособии рассматриваются важные понятия информационной деятельности, раскрываются основные техники работы (поиск, идентификация, отбор, систематизация) на различных носитетелях. Основное внимание уделяется механизмам поиска информации в Интернете; приводятся ссылки на полнотекстовые ресурсы различных типов. Данное пособие предназначено для студентов, аспирантов и преподавателей вузов и средних учебных заведений, сотрудников библиотечно-информационных и библиографических учреждений, пользователей библиотечно-информационных систем.
5
02
Ч-92
Чуприна Н.Т.
Универсальная би блиотека: инновационная деятельность в профессиональной пр актике:Научно- практическое пособие.– М.:Либерея, 2004.– 120с.– ("Библиотекарь и время. XXI век". Вып. 13)

    В пособии директора одной из лучших научных библиотек России — Белгородской ГУНБ — рассказывается о принципах и методах библиотечной инноватики, обобщается ценный профессиональный опыт. В приложениях приводятся программы, планы, социологические анкеты и другие материалы, способные оказать помощь в практической работе любой библиотеки. Издание рассчитано на широкие круги библиотекарей, представляет интерес для руководителей органов управления культурой, для преподавателей и студентов высших и средних специальных учебных заведений.
6




Анотований список статей за темою
"Обслуговування читачів у бібліотеках ВНЗ"
( з досвіду вітчизняних та зарубіжних бібліотек)

  1. Артамонова С.  Нове і традиційне ( бібліотечно- інформаційне обслуговування в ДНАББ)// Бібліотечний вісник.- 1999.- №3.- С.25-27.
    Досвід Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки ім. Заболотного.
  2. Асхаева Г.И.  Проблемы использования информационных ресурсов библиотек Северо- Западного региона Якутии в обслуживании читателей-студентов// Научные и технические библиотеки.- 2000.- №6.- С.60-62.
    Опыт НБ Якутского Государственного Университета.
  3. Афанасьева Т.  Интернет- ресурсы в библиотечной работе центра Интернет-технологий// Бібліотечний форум України.- 2005.- №1.- С.38-40.
    Обслуживание пользователей в Интернет- центре ЦНМ им. В.Каразина Харьковского НУ- доступ, ресурсы.
  4. Бабичева Е.  Современные технологии - современное обслуживание// Бібліотечний форум України.- 2005.- №1.- С.32-33.
    Опыт абонемента научной и художественной литературы ЦНБ Харьковского НУ по автоматизированной книговыдаче литературы. Электронный заказ. Возврат литературы без помощи библиотекаря. Открытый доступ к фондам.
  5. Базикало А.А.  Когда плата - не в тягость: Как организовать залоговую библиотеку// Библиотека.- 2003.- №10.- С.9. Опыт НТИЦ Морского государственного университета им. адмирала Невельского.
  6. Байдужа М.  Информационная помощь студентам// Библиотечное дело.- 2005.- №2.- С.7.
    НБ Петрозаводского ГУ начала работу с электронными научными изданиями с проекта "Научная электронная библиотека" (участие в консорциуме НЭИКОН). Бесплатный доступ для всех категорий пользователей библиотеки, обучение навыкам работы на тренингах, МБА.
  7. Байдужа М.Г. Обслуживание читателей в Научной библиотеке Петрозаводского государственного университета, используя информационные ресурсы сети Интернет// Библиотеки и ассоциации в меняющемся мире: новые технологии и новые формы сотрудничества (10-я юбилейная Международная Конференция "Крым 2003".- М., 2003.- Т.3.- С.993-995.
    Обслуживание читателей в Научной библиотеке Петрозаводского государственного университета благодаря доступу к информационным ресурсам сети Интернет. Современное состояние и перспективы.
  8. Березовская С.  С учебным процессом мы - единое целое// Библиотека.- 1999.- №7.- С.20-22.
    Опыт НБ Ростовского университета.
  9. Богданов Г.  Фактори впливу на якість задоволення інформаційних потреб студентів// Вісник книжкової палати.- 2004.- №10.- С.8-13.
    Проблеми бібліотек ВНЗ Німеччини. Подається структура бібліотек у старих університетах, історичне становлення спеціалізованих бібліотек, принципи навчання та спеціалізації у ВНЗ Німеччини. Склад фондів, інформаційне забезпечення на прикладі окремих бібліотек Німеччини.
  10. Величко Т.В.  Автоматизація вузівської бібліотеки як засіб доступу до інформації// Сучасні інформаційні технології для бібліотек та менеджмент науково-освітніх мереж: Матеріали І-V Міжнародних шкіл-семінарів Проект Tempus-Tacis CP-20552-99.– К., 2002.- С.35-42.
    Бібліотека Українського державного морського технічного університету, м. Миколаїв. Використання програми "УФД/ Бібліотека"(з 2001 р.) для ретроконверсії та створення ЕК. Інтернет-послуги.
  11. Волкова Л.И.  Изменение технологической среды Научной библиотеки Томского государственного университета в условиях компьютеризации библиотечных процессов/ Л.И.Волкова, Г.С.Ерохина// Библиотеки и ассоциации в меняющемся мире: новые технологии и новые формы сотрудничества (8-я Международная Конференция "Крым 2001".- М., 2001.- Т.1.- С.145-149.
  12. Грибенко О.  Серце університету// Книжковий огляд.- 2001.- №12.- С.61-62.
    НБ НаУКМА – досвід бібліотечного обслуговування за 10 років діяльності бібліотеки.
  13. Дементьева Е.В.  Организация службы электронного заказа и электронной доставки документов в библиотеке университета// Библиотеки и ассоциации в меняющемся мире: новые технологии и новые формы сотрудничества (10-я юбилейная Международная Конференция "Крым 2003".- 2003.-М., Т.2.- С.751-752.
    В Санкт-Петербургском консорциуме вузовских библиотек реализована возможность обмена ресурсами на основе Сводного каталога библиотек- участниц и решена задача модернизации МБА. Повышение эффективности службы МБА и службы электронного заказа и доставки документов возможно только на основе дальнейшего объединения библиотек и их ресурсов и возможности работать в распределённой среде.
  14. Донець В.  Україна - США: стаємо ближче// Бібліотечний форум України.- 2005.- №1.- С.41-42.
    Інформаційний центр "Вікно в Америку" діє при ЦНБ ім. В. Каразіна Харківського НУ з 2003р.
  15. Епифанова О.В.  Актуальные проблемы информационно- библиотечного обслуживания научной библиотеки Восточноукраинского национального университета имени Владимира Даля (на базе АБИС "УФД/ Библиотека")/ О.В.Епифанова, В.В.Неделяева, К.И.Щербина// Інформаційні ресурси та послуги: нові види, проблеми розвитку та використання: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. 8-9 червня 2004 р.– Полтава, 2004.- С.211-220.
    Начала введения автоматизированной документовыдачи в библиотеке на основе программы "УФД/Библиотека".
  16. Еременко Т.В.  "Доступ против владения" (по материалам дискуссий в англоязычной библиотечной печати)// Библиотековедение.- 2004.- №6.- С.14-18.
    Дискуссии в среде американской профессиональной печати по проблеме роли вузовских библиотек в информационном обществе и все большего преобладания функции предоставления пользователям к отдаленным ресурсам над функцией "владения" печатных документов и выдачей их в библиотеке.
  17. Зеленина Г.Н.  Учет автоматизированных информационных услуг: опыт работы библиотеки университета// Научные и технические библиотеки.- 1999.- №2.- С.10-13.
    Опыт НБ Южноуральского университета, г.Челябинск.
  18. Карымова М.Г.  Электроника и учебный процесс// Библиотека.- 2003.- №3.- С.25-26.
    Библиотека Тюменского ГУ. ЭК, оцифровка фондов, обслуживание пользователей в Информационно-библиотечном центре (CD) и медиацентре. Опыт оцифровки  библиотеки Уральского ГУ.
  19. Клеменкова Т.А.  Организация работы компьютерного читального зала в библиотеке Ир ГТУ/ Т.А.Клеменкова, Е.Н.Башкирцева// Библиотека и читатель на рубеже 21 века: Материалы научно-практической конференции.- Улан –Уде, 2000.- С. 50-52.
  20. Кожевникова Е.С.  Студент у компьютера// Библиотека.- 2003.- №3.- С.23-24.
    Анкетирование пользовательских возможностей и навыков работы с ПК читателей НБ Байкальского ГУ экономики и права. Размышления о возрастании роли "виртуального" пользователя по сравнению с реальным и функциях вузовских библиотек в электронную эру.
  21. Короткова Л.  Новая реальность - открытый фонд// Бібліотечний форум України.- 2005.- №1.- С.34-35.
    Положительные и отрицательные моменты нововведения в обслуживании в читальных залах ЦНБ им.В. Каразина Харьковского НУ.
  22. Коряковцева Н.  Элемент образовательного пространства вуза// Библиография.- 1998.- №5.- С.8-10.
    Библиотека как информационная инфраструктура ВУЗа. Организация обслуживания в библиотеке Международной академии бизнеса, г.Тольятти.
  23. Кудрова О.  Основные тенденции развития университетских библиотек и межбиблиотечного обслуживания в Латвии// Научные и технические библиотеки.- 2003.- №7.- С.59-65.
    Создание локальных электронных каталогов (опыт Латвийского университета, программа ALISE). Организация консорциума  8 академических библиотек (в т.ч. 4-х вузовских).
  24. Левченко И.  Библиотеки Хельсинки: опыт для подражания// Бібліотечний форум України.- 2004.- №1.- С.45-48.
    Опыт работы библиотек г. Хельсинки во главе с ЦГБ, примеры объединения одной из публичной библиотеки с библиотекой университета. Обслуживание (книговыдача), СБО, выставки, организация фондов.
  25. Лигун Т.  Как "построить" ЭДД?: Электронная доставка документов в вузовской библиотеке// Библиотечное дело.- 2003.- №4.- С.12-15.
    Основные вопросы создания - методическое обеспечение, организационные решения, модели и технологические схемы. Юридический аспект. С чего начать?
  26. Мельникова А.  Путевка в море и в будущее: Информационное обслуживание морского вуза// Библиотечное дело.- 2004.- №8.- С.5-7.
    Работа Научно- технического информационного центра Морского государственного университета им. Г.И. Невельского, способствующая получению высокого уровня образования студентов.
  27. Михонько В.  Проблеми впровадження автоматизованого обслуговування й деякі шляхи їх вирішення// Бібліотечний форум України.- 2005.- №1.- С.27-30.
    Досвід ЦНБ ім. В.Каразіна Харківського НУ. Переваги автоматизованого обслуговування користувачів в бібліотеці - електронне замовлення, відкриті фонди.
  28. Никитина А.И.  В информационном сообществе// Библиотека.- 2003.- №6.- С.38-40.
    Деятельность НБ Санкт-Петербургского государственного университета экономики и финансов.
  29. Ониксимова Л.  Інформаційне забезпечення потреб студентів та викладачів УАБС// Бібліотечний вісник.- 2000.- №1.- С.37.
    Досвід Бібліотеки Української академії банківської справи, м.Суми.
  30. Откидач Е.В.  Роль вузовской библиотеки в современной подготовке юриста// Библиотеки и ассоциации в меняющемся мире: новые технологии и новые формы сотрудничества (10-я юбилейная Международная Конференция "Крым 2003".- М., 2003.- Т.3.- С.1029-1030.
    Рассматриваются основные направления деятельности Научной библиотеки Новгородского государственного университета по обслуживанию студентов и профессорско-преподавательского состава юридического факультета Новгородського ГУ, в которых используются как традиционные, так и современные формы и методы работы.
  31. Пасмор Н.  Документно-інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу// Вісник книжкової палати.- 2002.- №11.- С.27-28.
    Аналіз діяльності бібліотеки Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого.
  32. Поджидаева И.  Использование электронных и сетевых ресурсов в библиотеке ННГАСУ/ И.Поджидаева, С.В.Меньшова// Библиотеки и ассоциации в меняющемся мире: новые технологии и новые формы сотрудничества (10-я юбилейная Международная Конференция "Крым 2003").- М., 2003.-Т.1.- С.255-258.
    Раскрывается работа новых подразделений в структуре библиотеки - Международного Информационного Центра и зала электронной информации с использованием новых библиотечных технологий. Затрагивается вопрос о занятиях со студентами и работниками библиотеки по новым технологиям; об участии библиотеки в развивающейся системе дистанционного обучения.
  33. Премитина Н.И.  Образование бросает вызов библиотекам: Библиотека аграрного университета в условиях модернизации образования// Университетская книга.- 2004.- №4.- С.26-28.
    Опыт НБ Ставропольского ГАУ. Работа центра информационных библиотечных ресурсов.
  34. Сагитова Л.К.  Модель создания информационно-сервисного центра правовых ресурсов Научной библиотеки Белгородского государственного университета/ Л.К.Сагитова, Н.Ю.Черная// Библиотеки и ассоциации в меняющемся мире : новые технологии и новые формы сотрудничества (9-я Международная Конференция " Крым 2002 ").- М., 2002.- Т.2.- С.669-671.
    Представлена модель Информационно-сервисного центра правовых ресурсов Научной библиотеки Белгородского государственного университета, ее особенности, обусловленные типом и статусом учебного заведения.
  35. Садова С.В.  Інформаційно- бібліотечне забезпечення навчального процесу на основі інноваційних технологій// Інформаційні ресурси та послуги: нові види, проблеми розвитку та використання: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. 8-9 червня 2004 р.– Полтава, 2004.- С.238-245.
    Полтавський університет споживчої кооперації. Основні завдання бібліотеки в освітньому просторі ВНЗ. Зв'язки з університетом в розробці стратегічних напрямів. Створення фонду електронної бібліотеки (2 тис. док.) та робота електронного читального залу (50 ПК).
  36. Самохвалова О.  Комплексная автоматизация библиотеки с использованием библиотечной программы Liber Media// Бібліотечний форум України.- 2005.- №1.- С.24-26.
    Опыт ЦНБ им. В. Каразина Харьковского НУ. Характеристика блоков ведения ЭК, ретроконверсии, автоматизации пунктов обслуживания, поиска и электронного заказа (в т.ч. по Интернет), блока управления работой пунктов хранения и заказов литературы.
  37. Синицина П.С.  Автоматизація діяльності бібліотеки КНТЕУ на базі бібліотечно- інформаційної системи "УФД/Бібліотека"// Сучасні інформаційні технології для бібліотек та менеджмент науково-освітніх мереж: Матеріали І-V Міжнародних шкіл-семінарів. Проект Tempus-Tacis CP-20552-99.– К., 2002.- С.115-122.
    Досвід бібліотеки Київського національного торговельно-економічного університету. Впровадження автоматизованих технологій, особливості програмного продукту. Мультимедійна бібліотека на електронних носіях, сторінка бібліотеки в Інтернет.
  38. Танич О.И.  Обеспечение информационных потребностей студентов, учёных, специалистов в библиотеке Кубанской государственной медицинской академии// Научные и технические библиотеки.- 2003.- №6.- С.52-57.
  39. Терещенко Н.  Зміст та організація інформаційно-бібліотечного обслуговування студентів університетської бібліотеки (за матеріалами дослідження МАУП)// Вісник книжкової палати.- 2003.- №4.- С.27-29.
    Аналіз тенденцій обслуговування у бібліотеках ВНЗ світу. Підсумки анкетування студентів та співробітників стосовно обслуговування та інформаційного забезпечення, 2002. Роль бібліотеки ВНЗ в розвитку освіти.
  40. Терещенко Н.  Структура та послуги університетських електронних бібліотек: Огляд на базі університетських бібліотек Італії// Бібліотечний форум України.- 2003.- №1.- С.41-43.
  41. Тисецкая Г.А.  Новые технологии в обслуживании читателей// Научные и технические библиотеки.- 2002.- №3.- С.147-149.
    Опыт РНТБ Беларуси.
  42. Тюрина Л.П.  Информационная поддержка образования учащихся и студентов малого города// Библиотечное дело - ХХI век: Науч-практ. Сб., Вып. 1(7).– М., 2004.- С.165-168.
    Опыт работы молодежного информационного центра Саткинского филиала ЦГБ Челябинской области. Сотрудничество с ЮУр ГУ. Программа "В союзе с университетом".
  43. Шапиро Н.Г.  Библиотекари и книги в ХХI в.// Библиография.- 2002.- №5.- С.110-112.
    Опыт сотрудничества библиотеки Пристонского университета (США) с коммерческими фирмами по предоставлению электронных услуг читателям.
  44. Шевченко Т.Є.  Бібліотека вищого навчального закладу в сучасному інформаційному просторі// Інформаційні ресурси та послуги: нові види, проблеми розвитку та використання: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. 8-9 червня 2004 р.– Полтава, 2004.- С.200-206.
    Про роль бібліотеки Харківського національного університету радіоелектроніки в системі отримання знань студентами  в навчальному та науковому середовищі університету.
  45. Юдин В.В.  Библиотечный комплекс вуза для дистанционного обучения// Библиотеки и ассоциации в меняющемся мире: новые технологии и новые формы сотрудничества (10-я юбилейная Международная Конференция "Крым 2003".- М., 2003.-  Т.3.- С.906-908.
    Опыт МУБиНТ ( Международного университета бизнеса и новых технологий, г. Ярославль, Россия) по разработке и предоставлению пользователям комплекса информационно-библиотечных услуг, основаных на создании и использовании электронной библиотеки.
  46. Ярошенко Т.О.  Новітні інформаційні технології для науки та освіти: досвід роботи наукової бібліотеки національного університету "Києво-Могилянська академія"// Культура народов Причерноморья: Научный журнал. №40, июнь 2003 г.; Автоматизация вузовских библиотек.- Симферополь, 2003- С.70-76.
    Досвід впровадження програми ALEPH у всі технологічні ділянки бібліотеки, створення електронної бібліотеки, надання доступу до наукової та реферативної інформації зарубіжних виробників (електронні журнали).

За матеріалами фахових видань склала Чабан К.А.
18.07.2005.